'Dit gaat over ego's, niet over onderwijs' Spijkermat ingezet tegen overvallen 2 zeeland Eén autootje Cees Liefting, wethouder De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 10 januari 2012 „De vestiging van het hoofdkantoor is van wezenlijk belang voor de arbeidsmarkt. We moeten zorgen dat de regio aantrekkelijk blijft voor mensen die in de che mie en de procestechniek werken. Er zijn ook banen no dig voor hun partners." De wijzen komen uit het Oosten zeggen we hier. En de besten uit het Westen zeggen ze daar. Hier en daar, dat is Zeeuws-Vlaanderen. Wie denkt dat dat één gebied is, is hier niet geboren. Overal lopen onzichtba re scheidslijnen, gemarkeerd door strijd, geschiedenis, geloof en wa ter. Inmiddels is het geloof verwa terd. Het water bedwongen en ver dreven. De vette klei bedekt liefde vol de resten van strijd en strij ders. Maar wie van hier is draagt de kennis ongewild mee. Daar be gint het land van Hulst, daar het land van Axel. En achter het ka naal begint het Westen. Over het Westen wil ik het even hebben. Ze gaan daar de biblio theek in Breskens sluiten, lees ik tot mijn ontzetting. Als ik kijk op het kaartje van Zeeuws Vlaamse biebvestigingen zie ik dat het ake lig leeg wordt in het Westen. Een bibliotheek op loopafstand is daar alleen nog mogelijk als je in Oost burg of Biervliet woont Ik had er vroeger zo één, een bieb drie straten verder. Een biblio theek waar je uren in kon zitten, op zoek naar een boek, bladerend, mijmerend, dromend. Ik ging mee met de schepen van de Oost Indische Compagnie. Ik werd de slaaf die op een plantage moest werken. Of het kind dat geweldig was in tennissen. Kortom, ik kreeg daar het geschenk van mijn verbeelding, mijn fantasie en kas ten vol verhalen. Ik las graag en veel. Vele jaren later kwam ik er op nieuw, nu met een kind dat wor stelde met boeken en letters. Maar ook daar wist de bieb raad mee. Met engelengeduld wisten de bibliotheekmedewerkers boe ken uit te zoeken, die ook haar konden boeien. En zo leest ook zij nu graag. Met dank aan de biblio theek. De gedachte dat de kinderen in het Westen daar verstoken zijn van een fatsoenlijke bibliotheek en dito bibliotheekmedewerkers in de buurt maakt me droef. En het gaat om het ongelooflijke be drag van 22.000 euro. Ik zal u ver tellen dat is de prijs van één au tootje. Hebben we dat er niet voor over? Das nie wijs en nie best Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 A8 Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier ih op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via"8eeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u na Het hoofdkantoor van het gefuseerde Zeeuwse ROC komt definitief in Terneu zen. De meerkosten van 2,7 miljoen zijn gedekt, zegt de directie. door Cornelleke Blok Ed Dijkhuizen, voorzitter van de ondernemings raad van het voormalige ROC Zeeland, kan er niet over uit: „Hoe dom kan je zijn? Op het ZEP-terrein in Middelburg staat een mooi ge bouw deels leeg, en nu worden er zó veel kosten gemaakt voor een hoofdkantoor in Terneuzen. Dat geld kan je veel zinvoller gebrui ken. Dit besluit gaat over prestige en ego's, niet over onderwijs." De ondernemingsraad van het ROC Zeeland ging vorig jaar ak koord met de fusie tussen de twee Zeeuwse ROC's, maar stelde duide lijke voorwaarden: „Er mocht geen cent uit het onderwijsbudget naar het hoofdkantoor gaan. En dat is nu wél het geval: 660.000 euro komt uit de algemene reserves van het ROC Westerschelde. We had den liever gezien dat dat geld ge bruikt wordt om noodlijdende op leidingen in stand te houden." De ondernemingsraad voelt zich buitenspel gezet. „De pap is ge stort. Het besluit is gevallen onder druk van het ROC Westerschelde en de Zeeuws-Vlaamse politiek. Het is chantage, want we kunnen niets anders doen dan akkoord gaan. Moeten we nu de stekker uit de fusie trekken? Het ROC Zee land kan alleen niet overleven, want dan moet er nóg meer bezui nigd worden." Dijkhuizen stuurde gisteren brie ven naar het dagelijks provinciebe stuur, provinciale staten en de ge meenteraad van Sluis, waarin de ondernemingsraad zorgen uit spreekt over het besluit. Provincia le Staten en de Sluise raad moeten moeten de bijdrage (respectievelijk 500.000 en 100.000 euro) voor de verhuizing van de hoofdvestiging naar Terneuzen nog goedkeuren. De Middelburgse wethouder Al- bert de Vries, die zich in deze krant eerder kritisch uitliet over de met overheidsgeld betaalde verhui zing naar Terneuzen, betreurt het besluit. „Het is een kwalijke zaak dat de provincie geld uitgeeft om arbeidsplaatsen te verhuizen. Ik vind het prima als er in onderwijs geïnvesteerd wordt, maar nu gaat er geld naar overheadkosten." De Vries is bovendien teleurge steld in de manier waarop het be sluit tot stand is gekomen. „Er zijn allerlei overleggen geweest in de achterkamertjes. Daar zijn wij nooit bij betrokken geweest." De gemeente Terneuzen heeft bijna een miljoen over voor de komst van het ROC-hoofdkantoor. Afgelopen najaar werd al vijf ton toegezegd, maar nu wil de gemeen te ook garant staan voor een be drag van maximaal 450.000 euro. „Een schijntje"; zegt wethouder Cees Liefting. „We krijgen er 110 banen voor terug. De vestiging van het hoofdkantoor is van we zenlijk belang voor de arbeids markt. We moeten zorgen dat de regio aantrekkelijk blijft voor men sen die in de chemie en de proces techniek werken. Er zijn ook ba nen nodig voor hun partners." De Terneuzense gemeenteraad moet de garantstelling nog goed keuren. Liefmgh voorziet daarin geen problemen. „Men onder steunt dit." Liefting verwacht bo vendien niet dat de gemeente daadwerkelijk 450.000 euro moet betalen. „Dit is het maximale be drag: het gaat uit van de situatie waarin de komende jaren geen mensen weggaan bij het ROC en iedereen heen en weer blijft rei zen. De ervaring leert dat de orga nisatie over tien jaar anders is." Hoofdkantoor gefuseerd ROC naar Terneuzen De directies van het ROC Zeeland en ROC Westerschelde spraken eind 2010 af dat het hoofdkantoor van het gefuseerde ROC in Terneu zen komt, op voorwaarde dat vesti ging in Terneuzen - inclusief reis kosten voor het personeel - niet duurder uitvalt dan een hoofdkan toor in Goes, Middelburg of Vlissin- gen. Extra kosten zouden betaald moeten worden door derden. Zeeuws-Vlaamse gemeenten, pro vincie, Zorgsaam en Dow Chemi cal, die zich eerder al sterk maak ten voor een hoofdkantoor in Ter neuzen, zijn bereid gezamenlijk 2 miljoen euro te betalen. Het ROC legt de rest van de meerkosten (in totaal 2,7 miljoen) bij. Zo'n 110 personeelsleden van het ROC wisselen door de vestiging van het hoofdkantoor in Terneuzen van standplaats. Vijf afdelingen verhuizen naar het bestaande ROC-gebouw aan de Vlietstraat in Terneuzen. De bestuursdienst en de afdeling finance control gaan komende zomer al. De personeelsafdeling, het facilitair bedrijf (inclusief ICT) en de studieadviesdienst (backof fice) volgen later. Hennie van Meerkerk, voorzitter col lege van bestuur gefuseerd ROC. door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie in Zee land gaat spijkermanen uitprobe ren om vluchtauto's tot stoppen te dwingen. De methode moet de pakkans van overvallers vergroten en vooral ook een langdurige en vaak risicovolle achtervolging voor komen, aldus woordvoerder Mireil le Aalders. Het middel werd halverwege de vorige eeuw in Zeeuws-Vlaande ren ook al gebruikt in de strijd te gen botersmokkelaars, toen nog in de vorm van een balk. De moder ne variant is volgens Aalders veili ger. Wanneer een auto over de spij kermat heen rijdt, lopen de ban den langzaam leeg. Dat maakt de kans op een gevaarlijke klapba'nd kleiner. De politie bekijkt nog hoeveel wa gens met een spijkermat moeten worden uitgerust. Zodra dat duide lijk is, wordt met de proef begon nen. Ook de politie in Brabant en Amsterdam-Amstelland gaat de matten gedurende een jaar testen. Het openbaar ministerie geeft vooralsnog alleen toestemming het middel in te zetten tegen over- vallen. Andere methodes, zoals de omstreden filefuik op de snelweg, blijven ook bestaan. In België, Engeland en de Verenig de Staten worden al langer spijker- matten uitgerold bij een verkeers controle of op vluchtroutes. In Ne derland hebben arrestatieteams en de politie Twente de nodige erva- SF ring met het middel opgedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2