Irma Heeren kruipt uit 'zwarte gat' sport: 25 Tennissters treffen Groot-Brittannië Hoffenheim legt dertienjarige vast Pauwels wint Otegem, Nys wordt vijfde Ludieke 'Ocqpie-actie' van voetbalclub Telstar Kenny wereldkampioen baanwielrennen dinsdag 10 januari 2012 gawgreagaBgaaareMa', it mm iwwmBmann— ZUZENHAUSEN Rolant Quist foto's ANP door Marco Knippen EGMOND AAN ZEE - De Egmond Halve Marathon bracht Irma Hee- ren zowel vreugde als verdriet. In 1999 beleefde ze in Egmond aan Zee haar sportieve moment van L.) glorie, in 2004 kwam in het Noord-Hollandse kustdorp een abrupt einde aan haar topsportcar rière. Afgelopen weekeinde keerde de parkoersrecordhoudster tijdens de veertigste editie voor het eerst als deelneemster terug. Ze genoot met volle teugen, na jaren van mi sère. Het 'zwarte gat'. Irma Heeren dui kelde er niet alleen in, maar de nu 44-jarige Harderwijkse slaagde er slechts ternauwernood in om er uit te kruipen. Heeren, vroeger woonachtig in Middelburg, ver loor haar identiteit en overwoog zelfs uit het leven te stappen. „Ik heb momenten gehad dat ik dacht: voor mij hoeft het niet meer." Dat ze uit balans raakte, is terug te voeren op het versnelde af scheid als atlete. Het was een onge wilde pas op de plaats. De Olympi sche Spelen van 2004 in Athene hadden de omlijsting van een suc cesrijke loopbaan moeten worden, niet de Egmond Halve Marathon. Na drie mislukte kwalificaties wil de de gewezen meervoudig we reld- en Europees kampioen duat- lon, die eveneens in nationale atle tiek- en triatlontitels grossierde, één keer op het hoogste sportplat- form aantreden. Blessureleed door kruiste echter die ambitie. Heeren stopte en zette meteen de knop om. Ze stortte zich op een voltij dsbaan, een aanpassing van de dagelijkse structuur die zich wreekte. „Vijftien jaar had m'n le ven in het teken van topsport ge staan. Dan kun je niet van de ene dag op de andere zeggen: ik gooi het roer volledig om. Ik deed dat wel. Met als gevolg dat ik m'n ver leden wegduwde en in een neer waartse spiraal terechtkwam." Heeren vervreemdde niet alleen van zichzelf, maar ook van haar partner Chris. „We zijn door diepe dalen gegaan. Zij herkende me niet meer als de persoon van wel eer, en ik evenmin. Ik ben daarom zielsblij dat onze relatie in die don kere dagen heeft standgehouden, dat we elkaar onderweg niet zijn kwijtgeraakt. Nu ik weer van het bestaan kan genieten, zijn we dol gelukkig met elkaar." De liefde voor de sport keerde eveneens te- rüg. Anno 2012 overheerst de trots over wat ze heeft bereikt. „Erover vertellen is weer een streling in plaats van een kwelling." Die ene uithaal in 1999 in Egmond aan Zee staat Heeren .nog het meest in haar geheugen gegrift. Op die be wuste zondag 10 januari steeg ze boven zichzelf uit en werden er kende Keniaanse wereldtoppers als Tegla Loroupe, Lornah Kiplagat en Susan Chepkemei verslagen. De tijd van 1.10.03 uur is tot op de dag van vandaag onovertroffen. „Ik heb toen, in mijn beleving, een prestatie van topformaat geleverd. Het zal me altijd bijblijven. Tel kens als ik ermee wordt geconfron teerd, draait de film opnieuw in m'n hoofd af." Dat Heeren in de jubileumaflevering achter lopers eindigde die ze in vervlogen tijden achter zich hield, deerde haar geenszins. „Ik blijf gedreven, maar het móeten presteren is er vanaf Dat heeft alles te maken met m'n veranderde insteek. Ik sport niet langer om te winnen, maar louter om er plezier aan te beleven." Drie keer per week loopt ze nog. Verder fietst ze veel, een dag voor de wed strijd in Egmond legde ze het par koers nog op de mountainbike af. „Het is echt een vrijetijdsbeste ding geworden. De offers die on losmakelijk bij topsport hoorden, breng ik niet meer." De internationale wielrenunie (UCI) heeft Jason Kenny gisteren zoals verwacht uitgeroepen tot we reldkampioen sprint op de baan. De Brit neemt de regenboogtrui over van Grégory Baugé. Deze Fransman overtrad de dopingregle- menten en moest zijn gouden me dailles van het WK in Apeldoorn (maart 2011) inleveren. Baugé miste een controle en was in een tijdsbe stek van achttien maanden boven dien twee keer niet beschikbaar voor een dopingtest LONDEN De Nederlandse tennissters zijn in de strijd om de Fed Cup gekoppeld aan Groot-Brittannië, Israël en Por tugal. Dat heeft loting in Londen gisteren uitgewezen. De wedstrij den in groep I (poule C) van de Europese/Afrikaanse zone zijn be gin februari in het Israëlische Eilat. Captain Manon Bollegraf selecteer de eind december Arantxa Rus, Michaëlla Krajicek, Kiki Bertens en Bibiane Schoofs. De winnaars van de in totaal vier poules spelen pl5y-offs. De twee landen die door gaan spelen later voor promotie. De Duitse Bundesligaclub 1899 Hof fenheim heeft de dertienjarige Ni co Franke gecontracteerd. Het ta lent is afkomstig van Tennis Borus- sia Berlin. Hoofd opleiding Alexan der Rosen verdedigde de handel wijze van Hoffenheim. „Bayem Mü- nchen, Werder Bremen en Hambur ger SV hadden ook belangstelling. Het klopt niet dat we agressief te werk zijn gegaan om deze jongen binnen te halen." Rosen noemde de omstreden transfer zowel spor tief als pedagogisch verantwoord. OTEGEM Kevin Pauwels heeft gisteren de veldrit van Otegem op zijn naam gebracht, voor de tweede keer op rij. De Belgische wielrenner bleef in deze 'revanche' van het natio naal kampioenschap zijn landge noot Sven Vanthourenhout zestien seconden voor. Diens neef Dieter Vanthourenhout eindigde als der de. Belgisch kampioen Sven Nys kwam niet verder dan de vijfde plaats, op een halve minuut van de winnaar. Gerben de Knegt werd achtste op 2.07 minuten. VELSEN „Bezet!" schreeuwt Telstar-suppor ter Joost Broekman vanaf het veld in het Tata Steel Stadion in Vel- sen-Zuid. Met twee andere suppor ters zette hij gisterochtend twee tentjes op. Vlakbij de middenstip. 'Ocqpie Telstar', noemen de actie voerders zich, als verwijzing naar de wereldwijde occupybewegin- gen die protesteren tegen misstan den in de financiële wereld. De 'bezetting' is een ludieke actie van de voetbalclub. Telstar wil er mee bereiken dat de tribunes weer vol komen te zitten. AIGLE Japanse Sawa voetbalster van het jaar. De Japanse international Hornare Sawa is uitgeroepen tot beste voetbalster ter wereld in 2011. De 33-jarige midden veldster veroverde afgelopen zomer met Japan verrassend de wereldtitel. Sawa werd bovendien uitgeroepen tot beste speelster van het WK in Duitsland. Mooiste doelpunt in 2011 van Ney mar. De Braziliaan Neymar heeft het mooiste doelpunt van 2011 gemaakt. De treffer van het supertalent van Santos in de wedstrijd tegen Flamengo kreeg de meeste stemmen bij de verkiezing op dé website van de FIFA. Neymar (19) werd beloond met de Puskas Award. Het doelpunt van Neymar kreeg de voorkeur boven treffers van Lionel Messi en Wayne Rooney. Meer dan 1,3 miljoen mensen brachten hun stem uit. Presidential Award voor Alex Ferguson. Sir Alex Ferguson heeft uit handen van Fifa-preses Joseph Blatter een 'Presiden tial Award' gekregen. De manager van Manchester United vierde in november Guardiola coach van het jaar. De Spanjaard Josep Guardiola is uitgeroepen tot voetbalcoach van het jaar. De 40-jarige Catalaan veroverde in 2011 met FC id domineren het wereldelftal van het jaar 2011 terd 'sie, Wesley Sneijder en de inmiddels gestopte omineerde voetballers, maar zij haalden het elftal I. zijn 25-jarig dienstverband bij de Engelse grootmacht. Met Ferguson als manager veroverde Manchester United liefst 37 prijzen, waaronder twee keer de Champions League en twaalf landstitels. Dani Alves (Bra, FC Barcelona), Gerard Piqué (Spa, i Vidic (Ser, Manchester United), Andrés Iniesta (Spa, FC Barcelona), Lionel Messi (Arg, FC e Rooney (Eng, Manchester United). Barcelona liefst vijf prijzen, waaronder de Champions League en de wereldbeker voor clubteams. Gyardiola kreeg de voorkeur boven José Mourinho (Real Madrid) en Alex Ferguson (Manchester United).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25