Druk, druk, druk in de relaxruimte cultuur 113 Uw gedicht in de PZC Zeeuwse Komedie zet in op voorjaarsproductie Chilling Out met brede bezetting The Iron Lady agenda O'Hanlon in kerk Nico Dijkshoorn Bezwaar Zeeuwse Komedie tegen korting subsidie STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto dinsdag 10 januari 2012 door Ali Pankow Een elftal spelers en tiental len monologen en dialo gen. Dat zijn de belangrijk ste ingrediënten voor Chil ling Out, de voorjaarsproductie van de Zeeuwse Komedie, die za terdagavond in theater Vestzak'99 in Vlissingen in première gaat. De voorstelling is gebaseerd op tek sten van Daphne de Bruin en de regie is in handen van Ans Schil ders, die zelf ook een deel van de teksten schreef Zij koos daarmee niet voor een gemakkelijke, maar wel avontuurlijke route. „De teksten van De Bruin spreken mij erg aan. Zij verstaat de kunst van het op humoristische manier beschrijven hoe we anno 2012 in de wereld staan",zegt Schilders. Zij vond in de bundel Publieke Vrou wen van De Bruin bruikbaar mate riaal als basis voor een toneelvoor stelling met een brede bezetting. Zij ging daarmee in op de wens van de Zeeuwse Komedie een stuk te zoeken voor een grote cast, gemêleerd in leeftijd en ervaring. Schilders verzamelde een veelheid aan teksten en selecteerde in over leg met de spelersgroep. „Dat was supermoeilijk. Het grootste pro bleem was: hoe houd ik het span nend en hoe zorg ik ervoor dat ie dereen een min of meer gelijk aan deel krijgt", zegt Schilders. Zij le verde zelf ook met plezier enkele teksten waarin zij onder meer iets van haar eigen mening over bij voorbeeld tatoeages kwijt kon en over de hedendaagse maatschappij van 'druk, druk, druk' en de be hoefte aan ontsnapping daaraan. „Daarom koos ik voor een bekend fenomeen: onze fit- en wellnescul- tuur. De locatie voor het stuk is de lounge van een dergelijk centrum, waar men regelmatig langskomt om een poosje, op z'n Hollands te 'chillen'. De juiste benaming in het Engels is overigens Chilling Out, vandaar de titel van het stuk", licht Schilders toe. Zij wil zichzelf niet meten met Daphne de Bruin, maar consta teert wel dat hun beider humor en observatievermogen bij elkaar pas sen. „Ik heb de uiteindelijke tekst van het stuk aan haar opgestuurd en kreeg daar een behoorlijk loven de reactie op", aldus Schilders. In Chilling Out draait het voor een VLISSINGEN - Vanwege de grote be langstelling biedt 'Film by- the Sea door het jaar' vanavond een extra voorstelling van The Iron Lady, de film over Margaret Thatcher. Deze is om 19.40 uur in CineCity Vlis singen. De vertoning om 19.30 uur in zaal 1 is uitverkocht. Ook is er een om 14.00 uur. Verder is de film morgen (16.00 en 20.00 uur) te zien in CineCity Terneuzen. PODIUM Terneuzen Theaterproductiehuis Zeelandia presen teert 'Mathilde', met Louis van Beek. Scheldetheater, 20.00 uur. 'Stroom' is het thema van de 13e Gedichtendag, die donderdag 26 januari wordt gehouden. Op de dag, een initiatief van Poetry In ternational en Stichting Lezen Vlaanderen, wordt de poëzie in het zonnetje gezet. De bedoe ling is dat Nederlanders en Vla mingen deze dag overal gedich ten tegenkomen. De PZC doet ook mee aan de Ge dichtendag en roept daarom haar lezers op eigen gedichten in te sturen. De mooiste inzen dingen worden op 26 januari in de krant gepubliceerd. Stuur uw poëzie (eigen werk!) vóór dinsdag 24 januari naar kunst@pzc.nl of naar Postbus 91, 4330 AB Middelburg, onder ver melding van 'Gedichtendag'. Het affiche van Gedichtendag 2012 MIDDELBURG - Vanwege grote be langstelling is de lezing van de Brit se schrijver, bioloog, wereldreizi ger en televisiemaker Redmond O'Hanlon (vrijdag 3 februari om 16.00 uur) verplaatst naar de Nieu we Kerk in Middelburg. Kaarten zijn verkrijgbaar in de Drvkkery en de Zeeuwse Bibliotheek. MIDDELBURG - Schrijver, dichter en columnist Nico Dijkshoorn is van avond te gast bij HZ Cult, de cultu rele organisatie van de Zeeuwse hogeschool. De bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg begint om 19.00 uur. foto Izaak Verkeste spelen een prominente rol in de voorstelling. Schilders hoeft ze niet allemaal zelf te hebben, maar zij ziet wel het gemak van het ge bruik ervan. „Ik vind wel dat we er op een goede manier gebruik van moeten maken. Er moeten een soort digitale etiquetteregels ontstaan",vindt de regisseur. Zij integreerde veel technische ap paratuur in Chilling Out. Om alles vlot te laten verlopen haalde zij er een gastspeler bij, iemand die de hedendaagse techniek onder de knie heeft en tijdens het spel kan bedienen. Zat. 14 jan, Theater Vestzak'99, Vlissin gen, 20.30 uur; daar ook: za. 21, zon. 22 vrij. 27 en za. 28 jan.; za. 4, vrij. 10, zon. 12 en zon. 26 feb., vrij. 2 en za. 3 mrt, matinees op zon., 15.00 uur. PZC-redacteur Jan van Damme blogt over pas verschenen Zeeuwse boe ken: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. UiT-AGENDA Bekijk de complete uitgaansagenda (theater, bioscoop, tentoonstellingen, op pad) op www.pzc.nl/uit. VLISSINGEN - „Na de voorjaarsproductie die zaterdag in première gaat, komt er later dit jaar natuurlijk ook gewoon nog een voorstelling, maar op de langere ter mijn zal het voortbestaan moeilijker worden nu de ge meente 70 procent op onze subsidie heeft gekort", ver zucht voorzitter Ad van der Jagt van de Zeeuwse Ko medie. Hij laat weten dat deze gerenommeerde Vlis- sïngse toneelvereniging officieel bezwaar gaat aanteke nen tegen deze forse korting. De Zeeuwse Komedie ontving tot nu toe 30.000 euro per jaar van de gemeente. Dat wordt met ingang van dit jaar terugbracht tot 10.000 euro. Die 30.000 euro ging volledig op aan de kale huurprijs voor theater Vestzak'99 van woningbouwvereniging l'Escaut. „Het eigen vermogen van de vereniging staat niet in ver houding met de subsidie. Daar moet de club flink op interen", laat wethouder Rob van Dooren weten. Penningmeester Henk Jonkers erkent dat de vereni ging een aardig spaarpotje heeft opgebouwd, maar hij ziet dat binnen twee a drie jaar volledig verdwijnen als de gemeente de korting op de subsidie structureel doorvoert. „Dan hebben we binnen de kortste keren ook geen reserves meer om te investeren in de aan schaf of vernieuwing van theaterapparatuur." ZEEUWSE BOEKEN belangrijk deel om de tekst. Toch zit er ook dramatiek in de persona ges zelf benadrukt Schilders. „De één wil 'pleasen', de ander scoren, weer iemand anders wil iedereen te vriend houden. Allen hebben een of meerdere geheimen. Een goed verstaander pikt dit op." Moderne communicatiemiddelen Scène tijdens een repetitie voor Chilling Out, de voorjaarsproductie van de Zeeuwse Komedie. JANUARI 2012 [SlTfSMaM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13