fin CTPlXfPn Cf 'Hele economie' onder O ClloL vergrootglas van NMa 'De artsen wilden zelfs niet praten en stuurden brieven rond om de dinsdag 10 pnuan 2012 nieuwe huisarts niet te accepteren' 11 In 1998 begonnen Top 10 NMa-boetes Ludo Hameleers, advocaat van gedupeerde huisarts - balkonhekken. Energiebedrijf Greenchoice kreeg een bon van 525.000 euro wegens ongeoorloof de colportage. Vijftien meelprodu- centen ontvingen voor in totaal 81 miljoen euro aan boetes, waarvan de hoogste 23 miljoen euro betrof Voor het niet naleven van een voorschrift van de NMa kreeg uit geversconcern Wegener een straf van 19 miljoen euro. Vijf leidingge venden werden persoonlijk beboet (tot 350.000 euro), zoals nu ook bij de hüisartsenvereniging ge beurt. „In de mededingingswet staat dat beleidsbepalers zich niet achter het bedrijf of de instelling kunnen verschuilen", aldus een woordvoerder van de NMa. Bij de hoogte van de boete wordt geke ken naar de ernst en duur van de overtreding en naar de financiële positie van het bedrijf of het indi vidu. Veel boetes worden aange vochten bij de rechter. Dat leidt soms tot een aanpassing. Het gebeurt ook dat de NMa ver denkingen niet kan hardmaken. Zo leverden een onderzoek naar prijsafspraken tussen hypotheek verstrekkers en doorlichting van de (monopolie) positie van concert organisatie Mojo geen 'zaak' op. Het raadsel van de hoge brandstof prijzen bij benzinepompen werd evenmin ontrafeld. En soms na men anderen de NMa op de kor rel, zoals gebiedsontwikkelaar Chipshol deed over een conflict met luchthaven Schiphol. De NMa is in 1998, na de inwerking treding van de Mededingingswet, van start gegaan. Er werken nu cir ca 430 mensen, onder wie econo men en juristen, maar ook veel ex perts uit het bedrijfsleven, weten schappers en ex-politiemensen. Ze zijn onderverdeeld in clusters - zoals zorg, handel en industrie, bouwnijverheid - om de expertise te bevorderen. De kartelwaakhond beschikt over een jaarbudget van 46 miljoen euro, waarmee zo no dig ook externe adviseurs worden ingehuurd. 1. 2005: kartel grond-, weg- en water bouw: 93,6 miljoen euro 2. 2010: meelkartel: 81 miljoen euro 3. 2006: kartel burgerlijke utiliteits bouw: 75,4 miljoen euro 4. 2001: kartel bouwbedrijven Noord-Holland: 50,8 miljoen euro 5. 2002: kartel mobiele telecomopera- tors: 47,7 miljoen euro 6. 2005: kartel installatietechniek: 42 miljoen euro 7. 2010: boete Wegener Media: 19 mil joen euro (procedure loopt nog) 8. 2011: boete wasserijkartel: 18,3 mil joen euro 9. 2010: boete kartel dubbel glas: 17 miljoen euro 10. 2002: boete kartel diergeneesmid delen AUV en Aesculaap: 9,7 miljoen euro door Ap van den Berg Vermeende verboden prijsafspraken bij streek vervoerders, manipula tie bij huizenveilingen, heimelijke beloning van garnalen- vangst, fusies tussen kranten, be drijfsovernames door zorgverzeke raars, spreiding van supermarkten en tarieven voor betalingsverkeer. Het werkterrein van de mededin gingsautoriteit NMa kent bijkans geen grenzen. Waar eerlijke con currentie in het geding is - of lijkt - komt de NMa in actie. Meestal op basis van tipgevers, getuigen en klokkenluiders. Nog niet zo lang geleden stond Ne derland bekend als 'kartelparadijs'. „In dat begrip heeft de NMa het mes gezet. In de bouw, de garna- lenmarkt en de fietsenindustrie hebben we schoon schip ge maakt", stelde toenmalig bestuurs voorzitter Pieter Kalbfleisch vier jaar geleden al vast. Volgens eigen berekeningen leveren de inspan ningen van de kartelwaakhond jaarlijks honderden miljoenen op aan 'consumentenwelvaart', onder meer door lagere prijzen en betere service. Veel bedrijven profiteren ook van de 'opgeschoonde' concur rentieverhoudingen. De boetes van de NMa liegen er vaak niet om. Staalbedrijven moes ten tot zes ton euro betalen vanwe ge verboden prijsafspraken over roosters, brandtrappen, vloeren en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11