io I boete huisartsen De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft een boete van ruim 7,7 miljoen euro aan de broek gekregen van de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa). De beroepsvereniging, waar bijna alle huisartsen lid van zijn, zou zich ten onrechte bemoeien met het vestigingsbeleid van huisartsen. dinsdag 10 januari 2012 Nieuwe collega's foto Koen Suyk/ANP door Jan ter Harmsel Ineens staan zestig contro leurs van de mededingings autoriteit NMa op de stoep van de zeven kantoren van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Het aanwezige personeel moet het werk per di rect neerleggen, terwijl NMa-me- dewerkers door kasten en compu ters snuffelen naar informatie over kartelvorming door huisartsen. De zoekactie in april 2010 duurde twee dagen en gevoelige informa tie werd opgeslagen in een verze gelde kamer. Op de tweede dag bleek het zegel van de kamer ver broken, wat de LHV al op een boe te van 51.000 euro kwam te staan. Gisteren kwam daar, anderhalf jaar na de inval, een boete van 7,7 miljoen bij omdat de LHV haar huisartsen adviseert een vestigings beleid te voeren. Dit betekent dat jonge artsen nergens kunnen be ginnen als bestaande huisartsen praktijken de concurrentie niet zien zitten. Dat is precies wat Yvonne Eussen heeft ondervonden. Na haar art senopleiding begon zij een prak tijk in het Zuid-Limburgse Doenra- de. Dat zou volgens haar makkelijk kunnen, want in het dorp wonen genoeg mensen en de vijf bestaan de artsen hadden een patiënten stop. Toen Eussen echter contact opnam om iets te regelen met de ze collega's voor als ze ziek zou zijn, ging het mis. „Deze artsen wilden zelfs niet praten en stuur den brieven rond om de nieuwe huisarts niet te accepteren", zegt Ludo Hameleers, de advocaat van Eussen. Bovendien weigerde CZ, de groot ste zorgverzekeraar in dat gebied, om een contract met de arts af te sluiten, bevestigt een CZ-woord- voerder. De zorgverzekeraar advi seerde Eussen om elders in het land aan de slag te gaan, want daar was een grotere behoefte aan nieu we huisartsen. „Gelukkig is dat nu niet meer zo, maar het kwaad is al geschied", zegt Hameleers. „Deze hoge boete is zeker geen overwin ning voor mijn cliënt. Zij krijgt nul euro van het boetebedrag. Ik verwacht wel een schadevergoe ding in de rechtszaak die nog loopt tegen de vijf huisartsen." Tim Linssen, voorzitter van de Landelijke Organisatie Van Aspi rant Huisartsen, herkent zich niet in het beeld dat huisartsen wor den geweigerd in een regio. „Ik zie heel veel jonge huisartsen die na 'IIheb de indruk dat mensen die voor zichzelf beginnen daar vrij in zijn' hun opleiding aan het werk gaan, maar ken deze problemen niet", zegt hij. „Het overgrote deel van de afgestudeerde huisartsen gaat in deeltijd bij een praktijk werken en wordt daarnaast waarnemend huisarts. Dan zijn ze bijvoorbeeld voor enkele uren in te huren in een praktijk. Dit soort werk is makkelijk om mee te beginnen. Je leert de regio en veel huisartsen kennen en op den duur kun je dan misschien een van de praktij ken overnemen als je ambities hebt om een eigen praktijk te be ginnen." Dat gevoel heeft ook Job Metse- maker, hoogleraar huisartsge neeskunde aan de Universiteit Maastricht. „Ik heb verder de indruk dat mensen die wél voor zichzelf beginnen daar ook vrij in zijn. Naar mijn mening heeft de LHV dat ook altijd uitgestraald. Ik ben dan ook erg geschrok ken van die forse boete." Het is volgens hem ech ter nog maar de vraag of het wel verstandig is om meteen een eigen praktijk te beginnen. Een arts heeft dan nog geen patiënten, geen gebouw, geen personeel. „Bij een overname heb je de meeste garantie op succes." De NMa verwijt huisart sen ook dat patiënten zich niet vrij kunnen in schrijven bij de huisarts van hun keuze. In 2011 kwa men zo'n honderd klachten binnen bij patiëntenorganisatie NPCF van mensen die problemen hadden met het overstappen naar een andere arts, bevestigt een woordvoerder. Een van de gedu peerden laat weten dat een dokter hem weigerde, omdat de praktijk vol zou zitten, terwijl de assistente kort daarvoor nog vertelde dat art sen in die regio geen patiënten van elkaar overnemen. „We weten niet of de achterliggende vesti gingsafspraken hier de oorzaak van zijn, maar het is absoluut on gewenst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10