zeeland 115 Samenwerking Aardenburg magneet voor galeriehouders Ravage door brand Piet Scheerders wil theater in centrum Hulst Scholen snoeien vanwege daling leerlingenaantal Opening mtb-netwerk in Zeeuws-Vlaanderen Samen werken aan cryptogrammen Excursie Verdronken Land van Saeftinghe Seaking-heli's redden 37 personen op zee Meeste klachten over overlast van distels uit Hulst maandag 9 januari 2012 Aardenburg heeft een nieuwe club die het stadje vooruit wil helpen, het Inktgenoot- schap. Dit genootschap wil zich vooral richten op samenwerking en houdt zich daarom, aldus één van de initiatiefneemsters, doelbewust buiten de 'dorpspolitiek'. HULST - Piet Scheerders, de voor man van de Hulsterse dialectgroep Ambras, is groot voorstander van de vestiging van een theater in het centrum van Hulst. Dat biedt vol gens hem een uitgelezen kans om in Hulst een nieuwe start te ma- ken op cultureel gebied. Gemeenschapscentrum Den Dul- laert heeft: momenteel in Hulst de functie van theater. Den Dullaert slaagt er niet in die rol waar te ma- f ken, oordeelt Scheerders. „De ge- meente steekt er geld in, maar wat komt er eigenlijk voor terug? Het vertrouwen is helemaal weg." Het theater dat Scheerders voor ogen staat, moet 'kleinschalig worden, met veel aandacht voor streekcul- tuur'. Den Dullaert kan naar zijn idee verder blijven bestaan als eve- nementen- en sporthal. „De Huls ter politiek moet hierover eens be sluit durven te nemen." Naast de bijna voelbare geschie denis geven galeries, ateliers en art decozaakjes het stadje Aar denburg iets bijzonders. Een wandeling voert langs histori sche panden met namen als De Krabbe, De Gouden Eikel, De Ploeg, De Arend en de De Son ne. Ze klinken als een klok. door Frank Gijsel Stichting Cultureel Aar denburg timmert al ruim tien jaar aan de weg, om Aardenburg te promoten als cultuur stad. Op vele plekken zijn gedich ten aangebracht. En wie Aarden burg wil leren kennen, kan één van de wandelroutes volgen, vol poëzie. Maar wat in Aardenburg toch vooral opvalt, zijn de galeries, dé sfeer- en rustpunten in het stad je. Ze geven het centrum een heel eigen karakter. Neem Galerie GrifFone aan de Marktstraat van Beatrix Meinders- ma. De galeriehoudster ontdekte in 1997 als lerares aan de Pedagogi sche Academie in Middelburg de schoonheid van Aardenburg. Dat was tijdens een werkweek met stu denten. „Ik viel voor de schoonheid van de Sint Baafskerk en de mogelijk- De Weststraat ademt als geen ande re straat de culturele sfeer van Aar denburg uit, met galeries, apart in gerichte etalages en 'gewone' oude gebouwen. foto Peter Nicolai GOES - Een aanzienlijke daling van het aantal leerlingen dwingen de twaalf openbare basisscholen in de gemeente Goes en op Noord- Beveland tot forse bezuinigingen. Er dreigt anders dit jaar een tekort van 265.000 euro. Stichting Nobego waaronder de scholen vallen, heeft besloten de klassen te vergroten, met als ge volg dat er minder leerkrachten no dig zijn. Er is geen sprake van ge dwongen ontslagen. Wel wordt er een sociaal plan gemaakt. De scho len van Nobego zagen het aantal leerlingen in vijf jaar dalen met driehonderd; van 1600 tot 1300. Di recteur Jos Ernst verwacht dat de leerlingen niet al te veel van de maatregelen zullen merken. „Onze klassen waren altijd relatief klein." De situatie is precair. Ernst: „Als we niet ingrijpen, is er straks geen onderwijs meer." heden die hier zijn. Opvallend vond ik ook de grote belangstel ling van de inwoners voor mijn werk." Meindersma heeft het idee dat vooral de echte liefhebbers een be zoek brengen aan de galeries. „Ik ben er nog steeds voor honderd procent van overtuigd de goede keuze gemaakt te hebben door me hier te vestigen. Echte samenwer king is er niet tussen de galeriehou ders, maar dat is ook niet nodig. Enkel tijdens de Aardenburgse Zo- merkunsten treden we samen naar buiten." Even verderop bevindt zich in de Weststraat Casa Portiera, een huis met verschillende gezich ten. Een kunstgalerie, een restaura tieatelier en een sfeervolle bed en breakfast zijn hier met elkaar vere nigd. Monica Martens is de drijven de kracht achter Casa Portiera. Zij heeft zo haar eigen mening over het aanbod van galeries in Aarden- burg. „Dat mag best nog wel wat groter worden", gooit Monica een steen in de vijver. „De ruimte is er en we kunnen elkaar versterken. Er is veel meer uit te halen dan tot nu toe is bereikt. Mensen die op de ga leries afkomen, zijn gericht bezig. Het zou mooi zijn hen een ruimer aanbod aan te kunnen bieden. Vooral in de wintermaanden mo gen er meer evenementen georga niseerd worden. We moeten meer verscheidenheid krijgen in onze ac tiviteiten. Keramisten of potten bakkers ontbreken hier nog. We hebben duidelijk nog werk aan de winkel." Martens doet een voorstel. „Maak galeries in leegstaande zakenpan elen. Het zal de levendigheid zeker vergroten." E stelle Siegers, conservator van museum Sincfala in Knokke- Heist, koos onlangs bewust voor Aardenburg als woonplaats. Van wege de artistieke creatieve sfeer die er heerst. Volgens haar zijn er voldoende mogelijkheden en daarom hebben enthousiaste inwoners het Inktge- nootschap opgericht. De naam geeft een knipoog naar de patroon heilige van de plaatselijke rooms-katholieke kerk, Maria met de Inktpot. Het doel van het ge nootschap is om in de toekomst meer culturele activiteiten te orga niseren. Siegers: „Samenwerken met be staande organisaties staat hoog in ons vaandel. We zullen bestaande kunst- en cultuur initiatieven aan vullen met nieuwe activiteiten. We willen zeker niet op een ei landje werken." Op z'n Vlaams merkt Siegers op. „Uit enkele dossiers blijkt dat hier onvoldoende samenwerking is." Het Inktgenootschap heeft daar om een bewuste keuze gemaakt. „We houden ons buiten de dorps politiek en de (nogal eens behoor lijk oplaaiende, red.) discussie over de toekomst van het voormalige stadhuis. Onze missie is samenwer ken en verbinden. Als geëngageer de inwoner maak ik me zorgen om de toekomst." Als eerste activiteit organiseert het Inktpotgenootschap op woensdag 25 januari een gedichtendag in Ca sa Portiera. www.inktpotgenootschap.nl TERNEUZEN - Een uitslaande brand op een open balkon aan de achterzijde van een benedenwoning aan de Vondelstraat in Terneuzen heeft zaterdaga vond een ravage veroorzaakt. De vlammen sloegen van het balkon, waar door ook de buitenzijde van twee bovengelegen flatwoningen roetschade opliep. Ook is er rook naar binnen gekomen. De getroffen flat was niet be woond. De mensen die erboven wonen, moesten vanwege de vuurzee tijde lijk hun huis uit. De brand is vermoedelijk niet spontaan ontstaan. Op het balkon stonden bouwspullen van waarschijnlijk de toekomstige flatbewo ners). Onderzocht wordt of er sprake is van brandstichting, foto Tim Koster HULST Zeeuws-Vlaanderen is met vijf be- wegwijzerde routes ontsloten voor mountainbikers. De totale lengte is tweehonderd kilometer. Wie nog meer wil, kan de grens over. Rou tes in Oost- en West-Vlaanderen sluiten aan op die in Zeeuws-Vlaan deren. De officiële opening van het Zeeuws-Vlaamse netwerk is zater dag 21 januari in Hulst, waar die dag ook de finale van de Zeeuwse ATB-competitie wordt verreden. TERNEUZEN Samen cryptogrammen oplossen, het kan vanmiddag vanaf twee uur in de Vivaldizaal aan de Bachlaan 90 in Terneuzen. Het Steunpunt te kent voor de activiteit Nikki Vaas is aanwezig als deskundige. Deelna me kost twee euro, voor materiaal en koffie. Het evenement wordt el ke tweede maandag van de maand herhaald. Info: hetsteunpuntterneu zen@hotmail.com of 0115-618915. EMMADORP Vanaf het bezoekerscentrum in Em- madorp begint zaterdag 14 januari om 10.30 uur een excursie door het Verdronken Land van Saeftinghe. Deelname kost voor volwassenen zes euro en voor kinderen (vanaf tien jaar) drie euro. Donateurs van Het Zeeuws Landschap mogen gra tis mee. Aanmelden uiterlijk twee dagen van te voren, 0114-633110 of j.neve@het zeeuwselandschap.nl. KOKSIJDE De Seaking-helikopters van de Bel gische luchtmacht in Koksïjde zijn vorig jaar 165 keer in actie geko men op zee. Er zijn 37 personen mee gered die naar het ziekenhuis zijn gebracht. Het jaar 2012 wordt waarschijnlijk één van de laatste ja ren voor de sinds 1976 actieve Seakings. NH-90 heli's nemen hun rol over. HULST - Uit Hulst zijn in Zeeland het afgelopen jaar de meeste klach ten over overlast door distels bin nengekomen. Het aantal klachten is in Hulst overigens nog zeer be perkt, namelijk vijf. Het ging in heel Zeeland om twaalf klachten bij gemeenten. Sluis telde er één, Terneuzen nul. De meeste klachten (acht stuks in heel Zeeland) zijn in overleg met grondeigenaar opgelost. In drie ge vallen waaronder de éne in Sluis, bleek geen sprake van een overtre ding. Slechts één keer heeft een ge meente een eigenaar moeten ma nen om distels weg te halen. Dat was in Hulst. Drie gevallen zijn in Hulst minnelijk opgelost en in één geval was het loos alarm, blijkt uit een provinciaal overzicht. Op dis- teloverlast wordt meer gelet sinds de Partij voor Zeeland in 2010 een zwartboek uitgaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43