Drie rk-kerken in Kanaalzone 141 zeeland Weer orgelconcerten in Grote Kerk Terneuzen Restauratie Lam Gods in Gent te bezichtigen Terneuzen, Philippine en Zuiddorpe almanak Slachthuis r dflHI Monica Martens Dans vijftigplus maandag 9 januari 2012 11 ihi III illili'iHMlIllllllli [i'i'lii1 "II I WH ll Mi'II HWI'il door Harmen van der Werf WESTDORPE - Alleen de rooms-ka- tholieke kerkgebouwen van Ter- neuzen, Philippine en Zuiddorpe houden in de Kanaalzone hun vol waardige functie. Onder meer die in Westdorpe, Axel, Sas van Gent en Sluiskil verliezen die. Het be stuur van de parochie in de Kanaal zone, de Elisabethparochie, heeft dat voorstel gedaan aan het bis dom in Breda. Voorzitter Carl de Hulsters van de parochiecommissie van de rooms- katholieke kerk in Westdorpe heeft dit zaterdagavond verteld tij dens de eerste eucharistieviering van 2012. Het parochiebestuur heeft tot nu toe geen mededelin gen willen doen over het onlangs verzonden voorstel. Het voorstel wijkt af van wat de Elisabethparochie eerst van plan was. In een eerder voorstel zouden Terneuzen, Sas van Gent, Sluiskil en Axel een volwaardig kerkge bouw behouden. De parochie zou dan in vieren worden gedeeld, nu wordt uitgegaan van een 'driede ling'. De eenheden die ontstaan rondom Terneuzen (met Hoek), Philippine (alle kerken aan zuid westzijde Kanaal) en Zuiddorpe (alle kerken aan zuidoostzijde Ka naal), zijn ongeveer even groot. Ze tellen elk plusminus vijfduized pa rochianen. De Elisabethparochie is gedwon gen te reorganiseren, omdat het TERNEUZEN - De stichting Behoud Grote Kerk die in 2000 het kerkge bouw aan de Noordstraat in Ter- neuzen heeft overgenomen van de Nederlands hervormde gemeente, houdt dit jaar zeven orgelconcer ten in de kerk. Vorig jaar gebeurde dat ook al. Het eerste orgelconcert staat gepro grammeerd voor vrijdagavond 2 maart. André van Vliet uit het Utrechtse Polsbroek treedt dan op. De andere organisten die naar Ter- neuzen komen, zijn Minne Veld man uit Urk (30 maart), Harm Hoeve uit Rouveen (5 mei), Jan van Westenbrugge uit Wateringen (25 mei), Peter Eilander uit Apel- Die parmantige maar niet meer zo jonge dame uit Vlissingen had het plan opgevat om wat extra te gaan bewegen. In de huis-aan-huis krant werd leuke cursus Taiji 55+ aanbevo len. Het zou gaan om een activiteit die bestaat uit langzame en sierlijke bewegingen. Dan moetje niet te lang nadenken maar meteen het aanmeldingsformu- Het galerie-aanbod mag best nog wel wat groter worden in Aardenburg. De ruimte is er en we kunnen elkaar alleen maar versterken. Er is veel meer uit te halen. Het zou mooi zijn een ruimer aanbod aan te kunnen bieden. Vooral in de winter mo gen er ook meer evenementen georganiseerd worden." kerkbezoek sterk is teruggelopen en daarmee ook de inkomsten. Het is niet mogelijk alle kerkgebou wen nog te onderhouden. De keu ze is om diverse redenen op Ter- neuzen, Philippine en Zuiddorpe gevallen. Terneuzen en Philippine hebben vrij nieuwe kerken die in goede staat zijn. De kerk in Zuid dorpe is een rijksmonument. De kerk in Sas van Gent is dat ook, maar die verkeert naar verluidt in erg slechte staat. De kerkgemeenschap in Westdor pe zal zich in elk geval niet voet stoots bij sluiting en wellicht uit eindelijk sloop van de in 1947 geo pende, beeldbepalende kerk neer leggen. Een werkgroep met Loek de Beleir en Bianca van Haelst als trekkers zet zich om de kerk te be houden. Er is eerder gesproken over vestiging van een cultureel centrum. Het huidige verenigings gebouw Concordia in Westdorpe moet opgeknapt worden. De ge meente Terneuzen heeft verhui zing naar de kerk al eens bekeken en vanwege de hoge kosten afgewe zen. Volgens Loek de Beleir moet dat nog eens grondig worden on derzocht. „Concordia kun je eigen lijk alleen oplappen. Door naar de kerk te verhuizen sla je drie vlie gen in één klap. Je kunt een beter verenigingsgebouw maken, je kunt de kerk een kleinere religieuze functie laten houden en Westdor pe behoudt het meest beeldbepa lende gebouw." doorn (6 juli), Wim Magré uit El- burg (24 augustus) en tot slot Ever- hard Zwart uit Capelle aan den IJs- sel (21 december). De uitgenodigde organisten heb ben allemaal ruimschoots hun spo ren verdiend in de muziek. Een aantal van hen is eens of meerdere keren onderscheiden. De concert serie is een vervolg op de reeks or gelconcerten die in de jaren tach tig in de Grote Kerk van Terneu zen plaatsvonden, met beroemde organisten als Feike Asma en Piet van Egmond. De concerten beginnen steeds om 20.00 uur; entree acht euro, tot veertien jaar gratis. Tip? redactie@pzc.nl lier invullen en inleveren. Ze moest het brengen naar een kantoor aan het Slachthuisplein. Dat stond duide lijk vermeld. Ze wist niet waar dat was maar ze zou het onderweg wel vragen. Straat in straat uit, niemand kon haar helpen. Haar wandeltocht verliep steeds langzamer. Tot ze bij het stadhuis kwam. Toen viel het kwartje. TERNEUZEN - In dansschool Kiel aan de Haarmanweg in Terneuzen is woensdag een speciale dansmid- dag voor vijftigplussers. Dj Leen zorgt voor dansmuziek in vele stij len. De zaal is open om 13.15 uur. Het dansfeestje duurt tot 16.45 uur. De entree is anderhalve euro. JANSSEN JANSSEN C.S. GERECHTSDEURWAARDERS EINDHOVEN Uit een exploot van mij, deurwaarder van 04- 01-2012 blijkt dat op verzoek van de besloten vennootschap Crediet Maatschappij "De IJssel" B.V., gevestigd en kantoorhoudende te AMSTERDAM, die woonplaats heeft gekozen te Amersfoort, Disketteweg 1 op het kantoor van •de Nederlandse Deurwaarders Associatie BV, is gedagvaard mevr. M.T. Geenen, die zonder bekende woon- en/of verblijfplaats is binnen en buiten Nederland, om op 11-04-2012 om 10.30 uur in persoon of bij gemachtigde te verschij nen op de zitting van de Rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Terneuzen. De vordering strekt tot betaling van een geldbedrag. Een kopie van dit exploot kan door M.T. Geenen bij onderstaande deurwaarder worden opgevraagd. M.L. Scheepbouwer t.k. Gerechtsdeurwaarder Postbus 1085,5602 BB Eindhoven Avignonlaan 9,5627 GA Eindhoven door Harmen van der Werf GENT - De restauratie van het we reldberoemde, al bijna zeshonderd jaar oude Gentse schilderwerk Het Lam Gods zal voor iedereen te vol gen zijn. De werkzaamheden waar voor vijf jaar is uitgetrokken, vin den vanaf komend najaar plaats in het Museum voor Schone Kunsten in Gent. In het museum komt een beveiligd atelier waar de bezoekers de restaurateurs aan het werk kun nen zien. Het Lam Gods stamt uit 1432 en is door de gebroeders Jan en Hubert van Eyck gemaakt. Ze schilderden religieuze voorstellingen op twaalf houten panelen. Het schilderwerk is dringend aan restauratie toe, zo is gebleken bij onderzoek onder lei ding van de Nederlandse deskundi ge Anne van Grevenstein. Het pro bleem schuilt vooral in de vernisla gen die zijn verhard. Nieuwe ver nislagen moeten aangebracht wor den. Dit zal paneel na paneel ge beuren in het Museum voor Scho ne Kunsten. Segmenten die niet in restauratie zijn, blijven te zien in de Sint-Baafskathedraal in het cen trum van Gent. Met de herstelwerkzaamheden is naar schatting een investering ge moeid van 1,4 miljoen euro. De Vlaamse overheid betaalt daarvan tachtig procent. Het Lam Gods is een pronkstuk van de Vlaamse pri mitieven, voorlopers van latere be roemdheden als de Italiaanse kun stenaar Michelangelo. Het veelluik trekt jaarlijks 150.000 tot 200.000 bezoekers. Naar aanleiding van de restauratie zal ook een expositie worden ingericht in het Caermers- klooster waar het werk live te vol gen zal zijn op een groot beeld scherm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42