Sven Kramer herstelt pikorde Trucker De Rooy weer oppermachtig SPORT Friese allrounder schaatst in Boedapest naar vijfde Europese titel MAANDAG 9 januari 2012 25 Marianne Vos stoort zich aan magere tegenstand 28 en 29 RCS wint soccertoernooi Zeeuws-Vlaanderen na sensationele finale 30 Na langdurig blessureleed staat Sven Kramer weer aan kop van de mondiale schaatstop. Hoewel hij zichzelf niet als favoriet be stempelde voor de Europese all- roundtitel, behaalde de Fries in Boedapest toch op fraaie wijze de eerste plaats. door Johan Stobbe BOEDAPEST - Het alfamannetje bin nen de TVM-ploeg. Zo typeert runner-up Jan Blokhuijsen Euro pees allroundkampioen Sven Kra mer. Daar loopt ie. Dwars door het mediacentrum naast de schaatsbaan in het stadspark van Boedapest. Sven Kramer. De stoïcijnse blik klieft dwars door de toekijkende journalisten heen. Opperste con centratie zo vlak voor de vijf kilo meter. Totdat Kramer de blonde journaliste van de Noorse televisie in zijn ooghoek ziet. Luidkeels brult hij, haar naam door de ruim te. Een daverende lach en weg is hij. Op weg naar zijn beste vijf kilo meter van het seizoen. Op weg naar de rit die het fundament legt onder zijn vijfde Europese all- roundtitel. Typisch de alfaman van het schaatsen. Sven is in Boedpest weer 'the man'. Hij laat zowel op als naast de baan weer van zich horen. Deelt plaagstootjes uit aan zijn concurrenten en verheft zijn stem als hij ergens boos over is. Bijna twee jaar schaatste hij door een hardnekkige blessure aan zijn bo venbeen geen grote allroundtoer- nooien. Binnen de TVM-formatie had dat geen invloed op zijn posi tie. Hij is de man die het hoogste woord heeft. Degene die alles wil weten en ook bijna alles weet. Hij is de man die het schaatsen weer wil regeren. De alfaman. In de we reld der primaten geschetst als 'de gene die de hele groep regeert'. Het mannetje dat voorop loopt, op de hoogste rots zit en privileges heeft. Binnen zijn ploeg wordt bewonde rend naar de prestaties van Kra mer gekeken. Als de man die altijd wil winnen eens verslagen wordt, Hardlopers van het jaar Doe mee met de verkiezing van de Zeeuwse hardlopers van het jaar. Kijk op pzc.nl/weblogkustmarathon STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto geeft dat de winnaar een extra lek ker gevoel. „Als je hem pakt tij dens een fietstijdrit bijvoorbeeld", zegt Blokhuijsen. „Stond hij daar met zijn speciale bandjes en dichte wielen. Ik ben helemaal geen fiet ser, maar met een droge ketting reed ik hem er wel af. Dan is ie boos, daar geniet ik wel van." Blokhuijsen had na de eerste dag van het EK de hoop wederom te mogen genieten van een zege op Kramer. Nog een beetje tijd goed maken op de 1500 meter en dan met tien seconden voorsprong de slotafstand in. Die hoop bleek ij- del. Kramer won de 1500 meter en pakte een tel terug op Blokhuij sen. Op de afsluitende tien kilome ter klaarde Kramer geroutineerd de klus. De alfaman liet duidelijk zien wie de baas was. Coach Gerard Kemkers kijkt niet op van Blokhuijsens omschrijving van Kramer. De beste allrounder van de laatste jaren werpt zich al veel langer op als heerser in de groep. Zijn invloed is groot. Met de prestaties uit het heden en ver leden heeft dat echter niets te ma ken. „Sven is Sven en Jan is Jan", zegt Kemkers. Ook de laatste laat zich dit jaar meer en meer gelden. „Maar Jan kan ook zomaar dertig rondjes om het kasteel hier gaan lopen om even op zichzelf te zijn." Blokhuijsen ziet zichzelf inder daad minder als een alfaman. Hij is meer op zichzelf „Ik hoef niet het hoogste woord aan tafel te heb ben." Praatjes laat hij over aan Kramer. Die weigerde in de weken vooraf gaand aan het EK elke vorm van grootspraak. Favoriet was hij niet, herhaalde hij alsmaar. Achteraf misschien ten onrechte? „Je bent favoriet als je met kop en schou ders boven de rest uit steekt. Dat is nog steeds niet zo." Kramer wil weer de vijf en tien ki lometer gaan domineren. Het leek alsof de blessure die de Fries aan de kant hield, hem nederig heeft gemaakt. Winnen was immers geen- zekerheid meer. De blijd schap was dan ook oprecht en he vig. De lach verdween niet van zijn gezicht, ook niet toen hij na een ererondje voor nog een rondje in de iets te laat gearriveerde ar renslee stapte. „Het is zo gaaf dat we het geflikt hebben." Of Blokhuijsen de komende jaren ook echt het laatste stapje kan ma ken om Kramer van de troon te stoten, is de vraag. De Olympische Spelen van Sotsji zijn nog maar twee jaar weg. In tegenstelling tot Kramer heeft Blokhuijsen nog geen afstand waarop hij boven ie dereen uitsteekt. Specialiseren is een must. pagina 26 en 27: Lichtgewicht onbe reikbaar voor Wüst Sven Kramer rijdt in opperste concentratie naar de zege op de tien kilometer tijdens het EK allroundschaatsen in Boedapest. Eerder op de dag schreef de Friese winnaar van het eindklassement ook al de 1500 meter op zijn naam. foto Bela Szandelsky COPIAPO - Gerard de Rooy heeft de Dakar Rally bij de vrachtwagens stevig in zijn greep. De Brabander reed zaterdag in de zevende etap pe opnieuw naar de winst. Hij ze gevierde in de ruim vierhonderd kilometer lange woestijnproef rond Copiapo in Chili en verstevig de zijn leidende positie in het alge meen klassement. De Rooy kwam pas in de slotfase van de etappe op toeren. Hij joeg zijn Iveco over de hoge zanddui nen en was aan de finish 3.59 mi nuten sneller dan de Tsjech Ales Loprais (Tatra). De Rus Andrej Karginov (Kamaz) werd derde op ruim zestien minuten. Loprais staat in de tussenstand tweede op ruim zeventien minuten. Oud-winnaar Hans Stacey (Iveco), achtste in de etappe, staat derde op dik 33 minuten. Mare Coma zegevierde bij de mo toren. De Spanjaard boekte zijn derde dagsucces en snoepte twee minuten af van de achterstand op klassementsleider Cyril Després. De Fransman heeft nog altijd een kleine acht minuten voorsprong op titelverdediger Coma. De Ne derlander Frans Verhoeven, die door mechanische tegenslag geen rol van betekenis meer speelt in het klassement, kwam als negende aan de fmish, ruim negen minu ten achter de winnaar. Nasser Al-Attiyah uit Quatar won met overmacht de etappe bij de au to's. Klassementsleider Stéphane Peterhansel gaf bijna acht minuten toe op titelverdediger Al-Attiyah, maar de Fransman kon het heb ben. De coureur van Mini hield een comfortabele marge overeind. Hij staat in de tussenstand ruim elf minuten voor op de Pool Krzys- ztof Holowczyc. Bernhard ten Brinke was de beste Nederlander bij de auto's op de tiende plaats. Erik van Loon arriveerde als zeven tiende in het bivak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25