15 H Restauratie Lam Gods in Gent te bezichtigen Eigenaar Tropical Zoo wiu ook zijdemuseum Terneuzen weegt relatie met China Coby Louwerse: 'Ik stop niet, ik bouw af Marga de Jonge: 'Een eer dat ik dit mag gaan doen' Peter van Zalen: 'Ik voel me hier nog steeds thuis' Scholen verhuizen naar nieuw gebouw Nieuwe media helpen bij vermissing maandag 9 januari 2012 WMMBM M m In 2008 ving De Mikke het allerkleinste strandpleviertje op. Twee, misschien drie gram woog het vogeltje bij binnenkomst. Neenee, ze gaat niet stoppen, ze gaat minderen! Coby Lou werse zal geen zeven dagen per week meer actief zijn voor De Mik ke, maar nog wel twee dagen. „Ik kan niet van de ene op de andere dag zeggen: 'Ik stop.' De Mikke is mijn kindje." Afbouwen, dat kan Coby wel, zegt ze. Op 18 juni wordt ze 65 en twee weken laten treedt Marga de Jonge in haar voetsporen. „Ik geef het stokje door, maar ik blijf natuurlijk op de achtergrond beschikbaar, zo dat ze me altijd kunnen bellen. En twee dagen ben ik er nog, vanaf 1 juli. Da's wel lekker hoor. Daar raak ik al aan gewend." Ze kan het ook loslaten omdat het goed gaat met De Mikke. „De goede basis ligt er. Marga komt in een gespreid bed je terecht." Coby heeft zelf Marga de Jonge ge vraagd om het werk van haar over te nemen. Ze herkent in haar een zielsverwant. „Ik was vroeger als kind thuis al veel met dieren bezig. We mochten veel dieren hebben, mits we er zelf voor zorgden. Ik smokkelde zieke katten mee naar binnen. Marga is net zo gek, die heeft het virus ook. Ik heb ook steeds gezegd: 'We zoeken geen be heerster, we zoeken een idioot." Coby Louwerse treedt na 26 jaar te rug als beheerster. Ze had de vraag al enige tijd zien aankomen. Had er dus al een beetje voor zichzelf over nage dacht. Toch zei Marga de Jonge niet meteen 'ja' toen Coby haar officieel vroeg haar opvolgster te worden. „Want ik kan niet in Zeeuws-Vlaan- deren blijven wonen", legt de Axel- se uit. „En ik ben Coby niet, ik moet nog zó veel leren:" Toch zei Marga uiteindelijk 'ja'. „Omdat mijn gezin er vol achter staat. Mijn kinderen wonen nu trouwens in Middelburg, dus alle pijlen wijzen ook die kant op. Ge voelsmatig is het natuurlijk een eer dat ik dit mag gaan doen. Het heeft zo verschrikkelijk veel waar de om dieren te mogen verzorgen." Of ze het als een druk voelt om de erfenis van Coby over te nemen? „Soms twijfel ik, maar zij heeft me zelf gevraagd. Bovendien ben ik al zo'n vijf jaar in Zeeuw-Vlaanderen het aanneem- en doorgeefpunt voor De Mikke. Dat heb ik zelf op gezet. Dat geeft vertrouwen." Overi gens zoekt ze voor Zeeuws-Vlaan- deren nog iemand die haar werk daar wil overnemen. Net als Coby is de liefde voor die ren al begonnen toen Marga kind was. „We hadden altijd dieren en zielige dieren die we vonden na men we mee om te verzorgen. Het is echt een besmettelijke ziekte." Marga de Jonge volgt Coby Louwer se op 1 juli op als beheerster. Terug op het oude nest: als voorzitter is hij nieuw, maar Peter van Zalen is geen onbekende voor en bij De Mikke. „Ik was een van de eerste vrijwilligers toen De Mikke in 1983 werd opgezet. Dat was op Ter Hooge in Middelburg. De verhuizing naar Park Tooren- vliedt in 1985, heb ik meegemaakt. Vrij snel daarna ben ik gestopt. Van wege werk, denk ik dat het was." Een kwart eeuw volgde de Oost-Souburger de vogel- en zoog- dierenopvang op afstand. Kwam er wel eens kijken, las het donateurs blad, de verhalen in de krant Dus toen ze hem vroegen Cathrien Kos ter op te volgen als voorzitter, zei hij vrij snel 'ja'. „Ik voel me hier nog steeds thuis." De liefde voor dieren zat er al in toen hij nog kind was. „We hadden thuis dieren, vooral vogels." Vrijwilliger worden bij De Mikke was ook geen grote stap in 1983. „Ik was zo'n linkse rak ker." Dat hij politiek actief is (Groen- Links) en dus een bestuurlijk net werk heeft, droeg bij aan zijn ge schiktheid. „De organisatie is op or de, ook financieel. Al mag er wel een buffertje ontstaan zodat we kunnen sparen voor meer en grote re volgelkooien. Dat heb ik me als doel gesteld: meer vet óp de botten van De Mikke kweken." ik-.: ic Peter van Zalen is de nieuwe voorzit ter van het bestuur. VLISSINGEN Drie Vlissingse scholen verlaten vandaag hun oude locatie en trek ken in een nieuw gebouw. De Ra- vensteinschool, het Vlot en de Sint Jozefschool verhuizen naar De Combinatie. Dat is een nieuwe bre de school in de buurt Nieuw Bone- dijke. In het complex is onlangs de kin deropvang getrokken. Dat was de eerste bewoner van het pand. In het complex komt later dit jaar ook nog het Centrum voor Jeugd en Ge zin Porthos. TERNEUZEN Een 49-jarige Terneuzenaar die za terdag door zijn familie als vermist was opgegeven bij de politie, is me de dankzij de inzet van sociale me dia als Twitter en het nieuwe waar schuwingssysteem Burgernet vrij snel teruggevonden. De man was vrijdagavond van huis gegaan. Om half zes zaterdagochtend vond een laatste sms-contact plaats. Via inter net en Burgernet zijn oproepen ver spreid Ook is een foto vrijgege ven. Zaterdagavond kwam een me dedeling van de politie dat de man gezond was aangetroffen. Ouders en kinderen van de Sint Jo zefschool verzamelen zich vanoch tend rond half negen bij de oude school aan de Hyacinthenlaan en lopen dan naar de nieuwe school aan het Pablo Picassoplein. Bij de basisschool Het vlot gebeurt hetzelfde. Daar hebben alle leerlin gen de afgelopen tijd ook enkele meters draad gevingerhaakt. Geza menlijk zullen ze een ketting vor men tussen de oude school aan de Bloemenlaan en de nieuwe school in De Combinatie. VIDEO'S Bekijk op www.z2.nl ook de video's over De Mikke en de ijsbanen in Vlis- singen en Middelburg. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto 9 m mm mmmmm door Harmen van der Werf CENT - De restauratie van het we reldberoemde, al bijna zeshonderd jaar oude Gentse schilderwerk Het Lam Gods zal voor iedereen te vol gen zijn. De werkzaamheden waar voor vijfjaar zijn uitgetrokken, vin den vanaf komend najaar plaats in het Museum voor Schone Kunsten in Gent. In het museum komt een beveiligd atelier waar de bezoekers de restaurateurs aan het werk kun nen zien. Het Lam Gods stamt uit 1432 en is door de gebroeders Jan en Hubert van Eyck gemaakt. Ze schilderden religieuze voorstellingen op twaalf houten panelen. Het schilderwerk is dringend aan restauratie toe, zo is gebleken bij onderzoek onder lei ding van de Nederlandse deskundi ge Anne van Grevenstein. Het pro bleem zit hem vooral in de vernis lagen die zijn verhard. Nieuwe ver nislagen moeten aangebracht wor den. Dit zal paneel na paneel ge beuren in het Museum voor Scho ne Kunsten. Segmenten die niet in restauratie zijn, blijven te zien in de Sint-Baafskathedraal in het cen trum van Gent. Met de herstelwerkzaamheden is naar Schatting een investering ge moeid van 1,4 miljoen euro. De Vlaamse overheid betaalt daarvan tachtig procent. Het Lam Gods is een pronkstuk van de Vlaamse pri mitieven, voorlopers van latere be roemdheden als de Italiaanse kun stenaar Michelangelo. Het veelluik trekt jaarlijks 150.000 tot 200.000 bezoekers. Naar aanleiding van de restauratie zal ook een expositie worden inge richt in het Caermersklooster waar het werk te volgen zal zijn op een groot beeldscherm. door Frank van Cooten KWADENDAMME - Johan Antes, op richter van Berkenhofs Tropical Zoo in Kwadendamme, heeft se rieuze plannen voor de oprichting van een zijdemuseum in de Zak van Zuid-Beveland. Als favoriete locatie noemt hij het Fort Elle- woutsdijk. Hij heeft al gesprekken gevoerd met Natuurmonumenten. „Deze organisatie staat niet onwel willend tegenover onze plannen." De familie Antes heeft de collectie overgenomen van Johan van Ape- ren van Zijdemuseum en vlinder tuin De Schans in Oud Gastel. Van Aperen slaagde er niet in voldoen de vrijwilligers te vinden om het museum voort te zetten. Van Aperen opende het museum vijftien jaar geleden. Hij had de col lectie Mosmans-van Hal overgeno men van het failliete zijdemuseum in Wouw. De collectie bestaat uit ongeveer 550 stukken. Vooral zij den kleding, maar ook proeflap- pen van weverijen en handschoe nen. De collectie is momenteel op geslagen in een grote zeecontainer in Kwadendamme. Johan Antes neemt regelmatig een kijkje in de container. „Het is een prachtige collectie en zonde om het in de zeecontainer te laten staan." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Terneuzen blijft voor lopig investeren in de relatie met China. Het moet op een gegeven moment wel duidelijk zijn dat de samenwerking ook iets oplevert, voor allebei, stelt burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. Om daar meer helderheid over te krijgen, is er op 19 januari een bijeenkomst met deskundigen. Terneuzen probeert al enkele jaren de banden met China te verstevi gen. In 2010 resulteerde dat in een samenwerkingsovereenkomst met de grote Chinese industriestad Gaoyou. Tot investeringen in de Kanaalzone heeft dit nog niet ge leid, maar er zijn wel stappen ge zet. Zo is zorginstelling ZorgSaam betrokken bij de ontwikkeling van eerstelijnszorg (huisartsen) in Chi na en het"in Terneuzen gevestigde Regionale Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde is er actief Volgens Güust van Liere, directeur van het in IJzendijke gevestigde Unitron, bieden die activiteiten van ROC en ZorgSaam kansen om in China deuren te openen. Hij kan het weten. Zijn bedrijf is vorig jaar een joint venture aangegaan met Shinetop in China, onderdeel van het XEMC-concern. XEMC is een grote windturbinebouwer in China. Unitron levert besturings systemen voor deze windturbines. XEMC zoekt ook in Europa expan siemogelijkheden en nam niet zo lang geleden het Nederlandse Dar- wind over. Onder meer het bedrij venterrein Axelse Vlakte was enige tijd geleden in beeld als plek voor het assembleren van windmolens. Hoe het nu met deze investering staat, is niet duidelijk. Het blijft aldus Van Liere, hoe dan ook noodzakelijk te blijven investe ren in de relatie met de opkomen de economische grootmacht Chi na. „Je moet het succes een beetje afdwingen. Dat doe je door initia tieven te blijven ontplooien. Het is niet simpel, maar in China liggen erg veel kansen." Burgemeester Lonink is daar ook van overtuigd, al wil hij voorko men dat de indruk ontstaat dat Terneuzen een relatie wil met Chi na, omdat dit bij deze tijd past. „We moeten helder kunnen ma ken waarom we dit nodig vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15