141 zeeland Opvang Nu wordt de schooiekster vrijgelaten Geen champagne, wel gewone mensen maandag 9 januari 2012 'Pas na enkele olierampen kantelde de opvatting van mensen over dierenleed' Vorig jaar werden bij De Mikke weer 175 dieren méér opgevangen dan in 2010: 3300 in totaal. „Toen ik 26 jaar geleden begonwaren dat er 500 per jaar." Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke krijgt een nieuwe beheerster. Na 26 jaar treedt Coby Louwerse terug. door Maurits Sep Ze kent zichzelf uitermate goed. „Prettig gestoord moet je wezen om het zo lang vol te houden", schetst Coby Louwerse haar zelf portret. Zeven dagen en nachten per week stond ze sinds 1985 klaar voor de vogel- en zoogdierenopvang, ruim een kwart eeuw lang. De eerste acht jaren bovendien onbetaald. Pas toen de toenmalige burgemees ter van Middelburg dat ontdekte en regelde dat het een baan werd, kreeg ze ervoor betaald. Nergens had De Mikke geld voor in het begin, blikt ze alvast terug, een halfjaar voordat ze daadwerke lijk een stap terug doet. „Het be gin was heel heftig. Geen geld, geen fatsoenlijke accommodatie; zwarte sneeuw hebben we gezien. Het asiel was een bouwval. Een keukentje en een paar houten hok ken, dat was het. Geen ziekenafde ling, geen verwarming. In de win ter liepen we met mutsen op en dassen om en gingen we met onze laarzen aan in een bak warm wa ter zitten om te ontdooien. Koffie, handdoeken, vanalles brachten we van thuis mee. In het voorjaar gin gen we bessen plukken en invrie zen, als voedsel voor de dieren in de winter. Medicijnen konden we kopen dankzij wat donaties en gif ten." „Maar het was goed. Daar is de ba sis gelegd voor wat we nu hebben. Daar is de saamhorigheid ontstaan die zo belangrijk is. Ik kan dit niet alleen, dit doen we samen, met al le vrijwilligers." Zieke dieren opvangen en verzor gen was in die tijd ook geen ge woonte. „De mentaliteit van de mensen was: 'Een merel schijt op JANSSEN JANSSEN C.S. GERECHTSDEURWAARDERS EINDHOVEN Uit een exploot van mij, deurwaarder van 04- 01-2012 blijkt dat op verzoek van de besloten vennootschap Crediet Maatschappij "De IJssel" B.V., gevestigd en kantoorhoudende te AMSTERDAM, die woonplaats heeft gekozen te Amersfoort, Disketteweg 1 op het kantoor van de Nederlandse Deurwaarders Associatie BV, is gedagvaard mevr. M.T. Geenen, die zonder bekende woon- en/of verblijfplaats is binnen en buiten Nederland, om op 11-04-2012 om 10.30 uur in persoon of bij gemachtigde te verschij nen op de zitting van de Rechtbank.Middelburg, sector kanton, locatie Temeuzen. De vordering strekt tot betaling van een geldbedrag, Een kopie van dit exploot kan door M.T. Geenen bij onderstaande deurwaarder worden opgevraagd. M.L. Scheepbouwer t.k. Gerechtsdeurwaarder Postbus 1085,5602 BB Eindhoven Avignoniaan 9,5627 GA Eindhoven mijn was en vreet mijn fruit op.' Dat is pas veranderd na enkele olierampen. Daardoor kantelde de opvatting over dierenleed." Ook financieel ontstond toen meer draagvlak voor De Mikke. „We zeggen altijd dat De Mikke twee soorten eksters heeft: gewo ne en een schooiekster. Ik. Ik was goed in schooien. Uiteindelijk heb ben we alles dat we nu hebben, gratis gekregen. Het enige dat we hebben gekocht, is het zeil in ons educatief centrum." „Dat is ons lot geweest. Steeds als we met de handen in het haar za ten, niet wisten hoe het verder moest, kregen we een gift, of bel de een bedrijf: 'Hebben jullie ver warming? Nee? Dan regelen we dat.' Het is altijd belangrijk voor me geweest dat we het goed voor mekaar zouden krijgen. Ik wil niks krikkemikkigs; het is voor de die ren, het moet verantwoord zijn." Schrijnend vindt ze het wel dat uit gerekend de rampen met dieren zorgden voor meer steun en subsi die. „We moeten beseffen dat de dieren bij De Mikke komen dóór de mens. De egel omdat er meer wegen zijn, vogels door verkeer en vervuiling. Die dieren zijn van nie mand en dus van ons allemaal. We moeten er samen voor zor gen." Vorig jaar werden er weer 175 die ren meer opgevangen dan in 2010: 3300 in totaal. „Toen ik begon, 26 jaar geleden, waren dat er 500 per jaar en dat vonden we toen al veel. Enerzijds zijn wij bekender gewor den, anders pikken we als mensen steeds meer ruimte in van de die ren. We begonnen met zangvo gels, toen zeevogels, watervogels, roofvogels. Nog later egels erbij en nu alle zoogdieren. Niet één dier of gebeurtenis is me het dier baarst. Het allermooiste moment, elke keer weer, is als we een dier weer gezond kunnen vrijlaten." Een kwart eeuw, dag en nacht zor gen voor dieren. En geen seconde spijt. Conclusie van haar zelfpor tret: „Ik heb een virus in mijn bloed en dat krijg je er niet uit" mmmmsmsmmmmmsmmmmmmssemmmm door Maurits Sep MIDDELBURG - Nieuwjaarsrecepties zijn uit, memoreerde burgemees ter Koos Schouwenaar van Middel burg op de receptie van zijn ge meente. Dat blijkt althans uit reac ties van lezers van de PZC (83 pro cent) en kijkers/luisteraars van Omroep Zeeland (96 procent). Toch stroomde de burgerzaal van het stadhuis aan de Markt zaterdag middag vol. Te veel champagne, te veel notabe len en te weinig gewone mensen citeerde Schouwenaar de criticas ters. „Maar voor Middelburg gaat dat niet op. Champagne hebben we nooit gehad, sorry daarvoor. En met notabelen is niks mis, dat zijn ook gewone mensen. Boven dien is onze nieuwjaarsreceptie juist bedoeld voor gewone men sen, onze nieuwe inwoners, die speciaal zijn uitgenodigd. Waar het om gaat, is dat hier Middelbur gers komen, want Middelburg, dat is wat ons samenbrengt." Zoals van Schouwenaar bekend, was zijn nieuwjaarstoespraak door spekt met kwinkslagen. Over de huizenmarkt bijvoorbeeld, die op slot zit. „Meer bordjes te koop en ze staan er langer. De bouw ligt stil. Nieuwbouw vinden we in Middelburg alleen nog in Mini Mundi." Als wielerliefhebber stond hij na tuurlijk even stil bij hét moment van het jaar voor Zeeland: de val partij van wielrenner Johnny Hoo- gerland in de Tour de France. „On ze eigen Johnny Prikkeldraad. 85 procent van de Zeeuwen is trots om Zeeuw te zijn, maar dat werd 100 procent toen een Franse auto Johnny van de weg af reed. En wat deed Johnny: hij reed door. Hij stond voor alles wat Zeeuw is. Moedig en nuchter." Ook ging de burgemeester nog even - met de nodige zelfspot als hoofd van de gemeente - in op hét woord van het jaar: weigerambte- naar. Het verschijnsel - ambtena ren die iets weigeren te doen - is voor de gemiddelde burger niet nieuw, grapte Schouwenaar. „De vraag blijft: is het een tautologie of een pleonasme?" Tijdens de nieuwjaarsreceptie werd speciaal aandacht besteed aan twee nieuwe troeven van Mid delburg. In de ontvangsthal stond een kraam met uitleg over de plan nen om van de stad een fietsvrien- delijke stad te maken. Bezoekers konden ideeën inleveren over hoe dat bereikt kan worden. In de burgerzaal gaf turner Jeffrey Telussa een korte demonstratie op het toestel paard. Hij is onlangs uit geroepen tot sportambassadeur van Middelburg. Telussa zal zich een jaar lang inzetten om sport in de regio te stimuleren. De gemeen te helpt hem in zijn ontwikkeling als sporter via extra aandacht en fi nanciële ondersteuning uit het Del- taZeelandFonds. Coby Louwerse: „Het allermooiste moment, elke keer weer, is als we een dier gezond kunnen vrijlaten. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14