'ANC maakte bekende fout' 81 buitenland Servisch parlement alcoholvrij Complottheorieën rond bloedige aanslag in Syrische hoofdstad Zaak-Joran verdaagd Van vrijheidsbeweging tot 'monster' 'Gestolen' auto parkeert zichzelf in garage aan overkant straat Marine VS redt Iraanse zeelieden uit handen van Somalische piraten zaterdag 7 januari 2012 Het Zuid-Afrikaanse ANC viert dit weekend het honderdjarig jubileum. In Bloemfontein is het feest, elders klinkt ook flinke kritiek. door onze correspondent Elles van Gelder De werkloze schilder Si mon Mpande staat op de stoep in het cen trum van Kaapstad en biedt voorbijgangers zijn diensten aan. Hij staat op het plein waar Nelson Mandela in 1990 na zijn vrijlating de befaamde toespraak hield waarin hij gelijke kansen be loofde voor iedereen. Maar de 45-jarige Mpande heeft daar niets van teruggezien, zucht hij. De oudste en bekendste bevrij dingsorganisatie van Afrika, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van Nelson Mandela, viert dit weekend zijn honderdjarig be staan. Mandela woont het jubi leum niet bij, maar honderddui zend aanhangers van de partij en 46 staatshoofden worden morgen wel in Bloemfontein verwacht. Daar werd de partij opgericht. Het jubileumfeestje kost zo'n tien miljoen euro. Tijdens een golftoer- nooi en een gala worden herinne ringen opgehaald aan ANC-helden als Mandela, Oliver Tambo en Wal ter Sisulu en hun gevecht voor de bevrijding van Zuid-Affika van het apartheidsjuk. Deze mannen zorgden mede voor de eerste vrije verkiezingen in 1994 waarna het ANC aan de macht kwam. Terwijl er in Bloemfontein wordt ge proost, vragen critici zich af hoe het ANC het sinds de bevrijding heeft gedaan. Het ANC is ouder ge worden maar niet wijzer, meent Heidi Holland die een boek publi ceerde over het honderdjarig be staan. „Het is een monster gewor den met hebzuchtige mensen." Professor William Gumede van de Wits Universiteit in Johannesburg zegt dat de partij dezelfde fout maakte als alle andere Afrikaanse bevrijdingsbewegingen die uitein delijk faalden. „Een klein deel heeft zichzelf verrijkt in plaats van te zorgen voor de meerderheid van armen in het land." Het ANC is zijn morele kompas kwijtgeraakt. Er zijn talrijke verha len van corruptie, dikke auto's voor politici en belangrijke posten in de veiligheidsdienst voor vrien den van president Jacob Zuma. De nationale politiechef is geschorst op verdenking van corruptie en de vorige zit ervoor in de cel. Het gat tussen arm en rijk groeit en het parlement heeft een mediawet aan genomen waarmee de overheid in formatie geheim kan houden. No belprijswinnaar en aartsbisschop Desmond Tutu noemde het ANC afgelopen jaar 'erger dan de apart heidsregering'. Met 264 van de 400 zetels in het parlement zit het ANC comforta bel op het pluche. De enige partij die tegenstand biedt, is de Demo cratische Alliantie (DA). Het ANC is zowel in Kaapstad als de provin cie Westkaap niet meer aan de macht. Schilder Simon is teleurge steld. „Het ANC beloofde banen. Maar daar kwam niets van terecht, Ik stem nu op de DA." ADELAIDE - Een auto die ruim twee weken geleden in Australië als gestolen werd opgegeven blijkt zichzelf in een garage te hebben ge parkeerd. De auto stond bij een winkelcentrum in een buitenwijk van Adelaide. De politie gaat er van uit dat de eigenaar vergeten was de versnelling van de auto in de parkeerstand te zetten. Vervol gens rolde de auto de parkeer plaats af naar de overkant van de WASHINGTON - Amerikaanse mari niers hebben dertien Iraanse zee lieden bevrijd uit de handen van Somalische piraten. Dat meldde het ministerie van Defensie van de Verenigde Staten gisteren. De Iraniërs zouden inmiddels op weg naar huis zijn. Hun vijftien ontvoerders zijn gearresteerd. De operatie tegen de piraten werd uitgevoerd op de Arabische Zee. Onder meer het supervliegdek- schip USS John C. Stennis was be trokken bij de bevrijdingsactie. De LIMA - Joran van der Sloot en zijn advocaat worden in de Peruaanse stad Lima de rechtszaal uitgeleid. Gisteren, tijdens de eerste zitting van zijn pro ces, heeft de Nederlander zich onschuldig verklaard aan moord gevolgd door diefstal. De rechter gaf hem tot woensdag de tijd om hierop terug te komen en eventueel te bekennen. Bij een bekentenis van de moord op Stephany Flo- res hebben de rechters tot 13 januari de tijd om een vonnis te formuleren. Als hij blijft ontkennen, gaat het proces door. De eis tegen Van der Sloot is dertig jaar gevangenis. Als hij niet bekent, zal de verdediging aansturen op doodslag. De rechter wees Van der Sloot gisteren terecht voor zijn noncha lante zithouding. foto Paolo Aguilar/EPA BELGRADO - Servische parlements leden moeten hun traditionele brandewijn' bij de lunch voortaan achterwege laten. Het parlement is na negatieve berichten in de schan daalpers alcoholvrij verklaard. Bei de restaurants van het parlements gebouw worden drooggelegd, liet parlementssecretaris Veljko Odalo- vic gisteren weten. Hij handelde naar aanleiding van berichten dat de politici er in kor te tijd dertig liter alcohol door heen joegen. Ook is het niet langer toegestaan zelf drank mee te nemen naar het statige gebouw.. Aangeschoten functionarissen wordt de toegang ontzegd. Of er blaastests bij de in gang komen is onduidelijk. Sociaal drinken is onderdeel van de Servi sche levensstijl, openbare dronken schap is echter onacceptabel en vrij zeldzaam. DAMASCUS - Bij een zelfmoordaan slag in Damascus zijn gisteren ze ker 26 doden en tientallen gewon den gevallen. Er doen diverse com plottheorieën de ronde over wie achter de aanslag zou zitten. De aanslag werd gepleegd in een dichtbevolkte zone in de wijk Mai- dan in het centrum van de Syri sche hoofdstad. Onder de slachtof fers zijn veel burgers en enkele vei- Hgheidsfimctionarissen. Een mos kee is zwaar beschadigd. Het be wind van president Bashar al-As- sad beschuldigt terroristen en heeft aangekondigd 'met ijzeren vuist terug te slaan'. De aanslag was niet ver van een plek in het centrum van Damascus, waar dui zenden zich verzamelden om voor het regime te demonstreren. De Syrische Moslim Broederschap daarentegen wees met de beschul digende vinger naar de regering zelf. „Het regime, zijn agenten, gangsters en knokploegen zijn de enigen die baat hebben bij deze ex plosie en de enigen die dit kunnen organiseren." De Broederschap, in Syrië een verboden organisatie, eis te een internationaal onderzoek. De militante sjiitische beweging Hezbollah in buurland Libanon be schuldigde op haar beurt de 'terro ristische' VS ervan achter de aan slag te zitten. Die is volgens Hez bollah onderdeel van een 'plan van de boze kracht, de Verenigde Staten, Syrië te straffen voor steun aan het verzet tegen de zionisti sche vijand'. Hezbollah en het As- sad-bewind zijn onder meer bond genoten in de strijd tegen Israël. Syrië wordt al tien maanden geteis terd door politiek geweld, dat vol gens de Verenigde Naties al aan meer dan vijfduizend mensen het leven kostte. De Arabische Liga heeft een waarnemersmissie ge stuurd, die kritiek krijgt op haar functioneren. Militairen van het Syrische rege ringsleger openden gisteren zelfs het vuur op waarnemers tijdens een bezoek aan de stad Arbeen. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Liga bespreken morgen de missie. Gisteren werd bekend dat de Liga de hulp heeft ingeroe pen van Khaled Meshaal, de leider, van de Palestijnse Islamitische Ver zetsbeweging Harnas. De secreta ris-generaal van de Liga, de Egypte naar Nabil Elarabi, heeft Meshaal benaderd om er bij Syrië op aan te dringen het geweld te stoppen. straat en tegen de garagedeur, waardoor die uit de rails schoot. Daarna moet de auto naar binnen zijn gerold en moet'de garagedeur zijn dichtgeklapt, zo meent de poli tie. De bewoners van het huis waren op vakantie. Zij kwamen twee we ken later thuis. Door de schade aan de garagedeur dachten ze in eerste instantie dat er was ingebro ken. Iraniërs waren eind vorig jaar in handen gevallen van de piraten. Het 333 meter lange vliegdekschip en een aantal begeleidende sche pen keren op termijn terug naar de basis van de Vijfde Vloot in Bahrein. De terugkeer van met name de USS John C. Stennis stuit op grote bezwaren van Iran. Dat heeft ge dreigd de Straat van Hormuz af te sluiten uit protest tegen de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in de Perzische Golf. IN PLAATS VAN €325,- KORTING GA VOOR DEZE AANBIEDING NAAR SWEETDEAL.NL SWEETDEAL VAN DE DAG Geniet samen van 2 overnachtingen in het Golden Tulip Victoria Hotel inclusief ontbijt, een 3-gangendiner én nog veel meer!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8