25 reizen Ilgiijll n@wegener.nl ilSll 024-3650360 Zaterdag 7 januari 2012 BESTEMMING t>ocu ■SM.- Om het Incapad te beschermen, mogen maximaal vijfhonderd mensen per dag aan de Inca Trail beginnen. Ruim de helft van hen is drager, kok of gids. Boek ruim op tijd (voor juli en augustus, zelfs maanden tevoren). Het pad is in februari gesloten voor schoonmaak- en herstel werkzaamheden, maar Machu Picchu, is dan wel per trein en bus bereikbaar. Er zijn verschillende organisaties die de vierdaagse tocht aanbie den. Het loont moeite de prijzen te vergelijken. Wij kwamen prij zen tegen die varieerden van 300 tot 550 euro. Vanuit Cusco zijn ook andere meerdaagse trektochten door de Andes te maken die eindigen bij Machu Picchu. Een handige website met veel in formatie is de Machu Picchu Gateway. Daarop staan niet al leen tal organisaties die wandel tochten organiseren, maar ook fietstochten en luxe rondritten. Via de site kan ook accommoda tie worden geboekt en informa tie worden gevonden over ande re bestemmingen in Peru. www.machupicchu.org Grote foto: Machu Picchu, omkransd door bergen. Kleine foto linksboven: Dragers hebben 30 kilo op hun rug. Kleine foto hierboven: Er is ook een treinverbinding met de hooggelegen Incastad. foto's Eline Besselink m GESCHIEDENIS VAN MACHU PICCHU De Inca's ontvluchtten Machu Picchu na de komst van de Spanjaarden in Peru in 1532. De stad raakte daarna overwoe kerd. De Amerikaanse onderzoeker Hiram Bingham ontdekte de Incastad in 1911. Hij nam kostbaarheden en mummies mee naar de VS voor onderzoek, tegen de wil van de Peru aanse autoriteiten. De voorwerpen zijn sinds kort terug in Peru en te bezichtigen in Cusco. Toen de Inca's de stad verlieten, vernietigden zij de toegangs wegen naar Machu Picchu, in de hoop dat de Spanjaarden er niet zouden komen. De conquistadores hebben de stad in derdaad nooit bereikt en dus ook niet kunnen verwoesten. Tot nu toe zijn acht Incapaden naar Machu Picchu gevonden, waarvan twee zijn hersteld. Een daarvan is de Inca Trail. Over wat Machu Picchu precies is geweest, bestaan verschil lende lezingen. Een daarvan is dat Machu Picchu een stad was voor de elite. Hier zouden kinderen van vooraanstaande per sonen een opleiding krijgen, werd aan astronomie gedaan en werden jonge meisjes voorbereid op het moment dat zij aan de goden geofferd werden. De stad, waar ongeveer achthonderd mensen moeten heb ben gewoond, is een kleine honderd jaar in gebruik geweest. Er zijn tempels, woonhuizen.en een verblijf van de koning. http://machu-picchu.startpagina.nl/ LOCATIE COLOMBIA BRAZILIË kie: vier uur lopen over redelijk vlak terrein. Af en toe wat stij gen, dan weer wat dalen. Ge noeg tijd en energie om de na tuur te bewonderen. We lopen langs de rivier Uru- bamba en langs de spoorlijn tus sen Cusco en Aguas Calientes, het dorp aan de voet van de berg waarop Machu Picchu ligt. Zo nu en dan komt met luid ge toeter een trein voorbij. We pas seren ruïnes van Inca controle posten en offerplaatsen, moeten een groep koeien verjagen die ons de weg verspert en ruiken aan allerhande kruiden; Her en der zie je een boerderij. Als we rond drie uur 's middags aanko men bij het winderige grasveld waar we zullen overnachten, is ons koepeltentje al opgezet. In een andere tent staat drager Abraham de lunch te bereiden: vooraf soep, daarna rijst met kip en groente. Om het pad, dat grotendeels van steen is, te beschermen zijn moeten snel ontbijten, zodat de dragers het kamp kunnen opbre ken en op een drafje naar het treinstation kunnen. Hun trein gaat om vijf uur. Met slaap in de ogen wacjhten wij in hét donker tot het laatste checkpoint om half zes open gaat. Daar worden de paspoor ten en inschrijfbewijzen nog één keer gecontroleerd. Vanaf dit punt is het nog een uur ste vig doorlopen naar Machu Picchu. Toen de controlepost er nog niet was, begonnen mensen in het holst van de nacht aan het laatste stuk door regenwoudach tig gebied. Bevangen door het Machu Picchu-virus renden sommige toeristen in het don ker over de smalle paden naast diepe afgronden, met regelma tig dodelijke ongelukken tot ge volg. Ga niet rennen, blijft de gids maar herhalen als we in de rij voor het checkpoint staan, maar we kunnen een lichte óp- winding niet onderdrukken, het is bijna zover! Het is een uur of zeven als we na een laatste steile klim de Zon nepoort bereiken en Machu Picchu in de diepte zien liggen. We hebben geluk dat het helder is, het uitzicht is verbluffend mooi. Het wordt nog mooier als even later de zon boven de berg achter ons opkomt en de Inca- ruïnes vol in het spoüicht wor den gezet. Vanaf dit punt is goed te zien hoe verborgen de stad ligt, omgeven door een krans van bergen. In drie kwartier lopen we naar beneden, naar Machu Picchu, waar de eerste bussen met fris gewassen toeristen al zijn gearri veerd. Niet eerder hebben wé er gens zo smerig en moe, maar ook zo apetrots rondgelopen. Reageren? 1 redactie.reizen@wegener.nl ECUADOR infographic CRW ezels of paarden niet toegestaan. Wandelaars nemen hun eigen tas op de rug, de dragers tillen de rest. Elke drager heeft onge veer 30 kilo aan tenten, matjes, eten en drinken op zijn rug. Sommigen lopen op slippers. Een ongeschreven regel: altijd een stap opzij doen als een groep dragers nadert. Zeker bij afdalingen hebben zij een hoog tempo en kunnen ze door hun bagage moeilijk afremmen. Telkens als we een campsite be reiken, zijn onze tenten al opge zet en staan snacks en een kop thee klaar. Met wat rijst en een sperzieboon hadden we ook ge noegen genomen, maar de koks bereiden de heerlijkste maaltij den. De laatste avond, bij de af- scheidsceremonie voor de dra gers, krijgen we zelfs taart. De drie Braziliaanse neven in onze groep halen voor de gelegenheid een flesje whisky uit hun tas. De laatste dag worden we om drie uur 's nachts gewekt. We GROTE OCEAAN ATLANTISCHE OCEAAN PERU BRAZILIË ZUID AMERIKA GROTE OCEAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85