u door de Andes reizen4 Een eeuw geleden werd Incastad Machu Picchu, in de Peruaanse Andes, herontdekt. Eline Besselink maakte een vierdaagse wandeltocht naar dit verborgen raadsel. Zaterdag 7 januari 2012 Halverwege de tweede ochtend zitten we er al aardig doorheen. We zijn begonnen op 2.650 meter hoogte, lo pen nu al uren en de bergtop van 4.215 meter die we vandaag over moeten, is nog heel ver weg. De gids ratelt door over al het na tuurschoon in dit deel van de An des, maar wij kunnen alleen maar geconcentreerd en zwijgend naar onze voeten kijken. Nog een stap. Nog een stap. Nog een stap. Elke stap is.er één en brengt ons dich ter bij de top, is de mantra. Het stuk nevelwoud waar we door heen lopen, heeft enorme met mos begroeide bomen, waterstro men en orchideeën, maar het na tuurschoon gaat grotendeels aan ons voorbij. Dit is even geen ont spannen wandeltocht meer, dit is afzien. De gids heeft nergens last van - al veertien jaar loopt hij de tocht regelmatig - en fluit een deuntje. We kijken elkaar geregeld aan: ligt dit aan mij? Stel ik me aan? Zo slecht is onze conditie toch ook weer niet? We maken de fout door op het moment dat we weer eens hijgend op een steen zit ten, te vragen hoe ver het nog is tot de top. „In dit tempo? Vijf uur. Maar het kan in drie uur." Voordat we aan de tocht begon nen, hebben we een week aan het Titicacameer (3.800 meter) en in de voormalige Incahoofdstad Cus- co (3.300 meter) doorgebracht. Aan de hoogte zijn we dus wel ge wend. Toch is duidelijk te merken dat hoe hoger we komen, des te minder zuurstof in de lucht zit. Even een diepe teug adem nemen voor nog een paar stappen zit er dus niet in. Zelfs als de top in zicht is en we de stemmen kun nen horen van de lopers die er al zijn, moeten we nog een paar keer stoppen om op adem te komen. De eerste dag van de vierdaagse Inca Trail, een 43 kilometer lange wandeltocht door de Peruaanse Andes die eindigt in de Incastad Machu Picchu, was nog een mak-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 84