met Ierse tegenwind m Westport House bij het gelijkna mige dorp is al eeuwen in bezit van de familie Brown. j (odar\<l Regendruppels op de ramen van het hotel. Dezelfde dag nog fietsen we echter in een zonovergoten landschap. Reina Wiskerke bezoekt Ierland. m reizen@wegener.nl 23 reizen 024-3650360 Zaterdag 7 januari 2012 Dub,in I- VERENIGD <h> 0 KONINKRIJK Londen -£ Met onverholen trots heeft de manager van Mulranny Park Hotel gisteren het woord ge nomen. De dag van de uit slag was spannend geweest. Voor iedereen. Maar het is gelukt: Mulranny en omstreken hebben een Europese prijs voor duurzaam toerisme in de wacht ge sleept. Thema van de prijzenslag was nieuw leven brengen in historisch erfgoed. En dat is hier goed gelukt, want waar ooit een spoorlijn liep, is over een afstand van 18 kilo meter een breed fietspad aangelegd. Het sluit aan op een fietsroutenetwerk van in to taal 170 kilometer. In de loop der jaren waren sommige delen van de grond waarover de spoorlijn liep, in particulier bezit gekomen. Misschien niet eens officieel, maar dat viel vaak niet meer te reconstrueren. Gelukkig heeft niemand het eigendomsrecht hoog opgespeeld. Het fietspad kon er daarom snel komen. „De mensen werken hier samen. Ze zijn over tuigd van het belang van toerisme. Hoe meer gasten, des te vitaler de regio", vertelt Darren Madden, samen met zijn vrouw eige naar van het Clew Bay Hotel in Westport. Het toerisme in Ierland drijft op kleine zelf standigen en familiebedrijven. Vanwege de economische crisis moeten zij er nog harder aan trekken. Het aantal buitenlandse bezoe kers daalde in drie jaar tijd met een kwart. De stroom Ierse Amerikanen, die graag hun wortels in Ierland opzoeken, stokte bijvoor beeld. Toch heeft Paul Harmon een eigen be drijf opgezet in de toerismesector. Hij ver huurt en verkoopt, inmiddels voor het twee de seizoen, elektrische fietsen. Harmon is duidelijk blij met de nieuwe fietsroute. „Ik zat in de bouw, maar werd ontslagen omdat er niet genoeg werk meer was. Ik dacht: ik ben er nog, ik laat me niet uitrangeren." Harmon heeft in zijn leven veel gereisd, zo als naar Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. „Ik heb er ideeën op gedaan voor waar ik nu mee bezig ben", vertelt de veertiger, terwijl hij onze elektrische fietsen rijklaar gemaakt. REPUBLIEK IERLAND infographic CRW De route die we volgen, heuvel op heuvel af, is voor getrainde wielrenners geen pro bleem. Maar wij vertrouwen minder op ei gen kracht en zijn blij met onze hulpmotor, ook vanwege de wind. Ali Donald stelt zich tijdens de lunch aan ons voor. Hij is onderwijzer geweest en gaf die positie op om, net toen de economische crisis naderde, fulltime voor het organiseren van kajaktochten te gaan. „Het geeft een ge voel van vrijheid. Ie wordt deel van het land schap." Hij organiseert meerdaagse tochten en trainingen. Donald redt het naar eigen zeggen nog wel met zijn bedrijf Saoirs na Mara (Keltisch voor Vrijheid van de zeeën'). Maar als het anders was, zou hij dat waar- fgv Reageren? redactie.reizen@wegener.nl RÜtpS ZONDER DAK. Dearbhaill Standün en Charlie Troy stichtten twintig jaar geleden het cultureel centrum Cnoc Suain, niet ver van Galway. Hier laten ze bezoekers zien hoe de veengron den zijn ontstaan en vertellen ze over het Ierse leven van weleer. Een buurman speelt bij de open haard Ierse muziek. Veel oude huizen in Ierland zijn ruïnes. Dearb haill vertelt hoe dat komt. „Als op het eigen erf een groter huis gebouwd werd, ging het dak van het oude huis eraf, omdat anders belasting betaald moest worden over twee huizen. Nu krijg je juist geld terug van de belasting als je er weer een dak op zet." schijnlijk niet vertellen. Misschien was het te mooi om waar te zijn: het door armoede getekende Ierland werd eind vorige eeuw een van de welvarendste landen van Europa. longeren hoefden niet meer te emigreren om vooruit te komen. De economische bloei kreeg zelfs een eigen naam: Celtic Tiger. Maar de Keltische tijger is in elkaar gezakt. De crisis heeft Ierland frontaal geraakt. Het land moet, evenals Grie kenland en andere Europese landen, de hand ophouden voor acute financiële steun. Door alle ellende zou je vergeten welke prachtige natuur Ierland bezit, die nooit afge nomen kan worden, aldus journalist John Mollohan. Hij is pas nog aan de westkust van Ierland geweest, zag er haaien en wilde orchideeën. „We hebben een van de meest spectaculaire kustlijnen in de wereld", houdt de Dubliner zijn landgenoten voor. „Mis schien zouden we ons meer moeten richten op wat we hebben, iets wat het waard is om dankbaar voor te zijn en dat'we niet hoeven terug te betalen." Als we een dag later op een klif van Clare Is land staan, tegenover de kust van het Ierse graafschap Mayo, zien we waar hij op doelt. De groene heuvels met schapen houden hier plots op. Huiveringwekkend is de diepte als je over het randje kijkt, naar rotsen waarte gen het water van de Atlantische Oceaan beukt. Aan de horizon ligt Achill Island en de baai voor Mulranny en Newport. Licht plekken op de zee verraden waar de zon door de wolken breekt. Inderdaad: een onbe taalbaar uitzicht. Mulranny en omstreken hebben een Europese prijs voor duurzaam toerisme gewonnen. Achill Island ^Mulranny Clare Island—O Westport 0 REPUBLIEK i 1 iERLANO I- - xgj iï Foto boven: Met een elektrisch steuntje in de rug de heuvel op. Foto links: Porter House Pub in Westport. Foto onder: Clare Island. Kleine foto rechts: Westport House. foto's Reina Wiskerke LOCATIE BESTEMMING Om de huishouding draaiende en het gebouw in stand te hou den, moeten de erfgenamen er voor zorgen dat het landhuis bij Westport een publiekstrekker blijft. Het is nu museum, trouwlocatie en camping. Voor extra vertier zorgt een reusachtige, plastic bal, geïmpor teerd uit Nieuw-Zeeland, die van een heuvel rolt.' Durfallen kunnen de circusachtige afda ling van binnenuit meemaken. Voor hun veiligheid worden wor den ze aan de binnenwand van het opblaasbare gevaarte vastge maakt. www.ierland.nl www.clareisland.info www.westporthouse.ie www.electricescapes.ie www.irelandwestseakaya- king.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83