In Groningen j tviodoriand Terwijl roodwitte boemeltjes door de Groninger natuur sporen, wandelt Inki de Jonge tussen Bedum en Winsum van nieuw naar oud land. Met een plattegrond uit 1850 in de hand. PW I 024-3650360 m reizen@wegener.nl 2.1 reizen Zaterdag 7 januari 2012 BESTEMMING Jpft Deze wandeling (17 kilometer) loopt van station naar station, grotendeels ovër verharde wegen en paden. Het eerste deel, van station Be dum tot na hét Lofversbosje, kan bij slecht weer problemen ople veren voor mensen op Wielen. Horeca is te vinden in Bedum, Garnwerd en Winsum. Zul je net zien. Loop je met een boswachter door het Groninger land, is er geen bos te bekennen. Maar geluk kig weet boswachter Aaldrik Pot ook alles van vogels en die zijn hier in overvloed. Hij weet ook veel van de geschiedenis van dit land, dankzij een kaart uit 1850 van het land tussen Bedum en Winsum. Boerderij Knollendam was er in 1850 nog niet, maar de kop-hals-rompboerderij daarach ter vast wel, net als de weilan den, die glinsteren in de zon. Dunne essen, stram in het gelid, heffen hun stakerige takken naar de hemel. Essen worden steeds, vaker ziek, zegt de boswachter. Net als de iep en de kastanje. Innersdijk heette dit gebied vroe ger, toen het nog moeras was. In de middeleeuwen werd er een dijk omheen gelegd, de Wold- dijk. Ze zeggen dat de vrome boer Walfridus er nog aan heeft gewerkt, Walfridus bracht het christendom naar Bedum en om geving. Hij zou zijn vermoord door de Noormannen en werd begraven in de kerk van Bedum, die vervolgens een bede vaartsoord werd. De Wolddijk is naar huidige maatstaven gemeten een wat schamel dijkje, hoger dan 1 me ter is hij niet. Maar het gaat om het idee. Het land rechts ligt la ger dan links. En links was het water, dat regelmatig dreigde. We lopen door Westerdijkshorn. Achter esdoorns ligt het witte to rentje sierlijk te stralen. Nu is het een rijksmonument, maar vroe ger wilde niemand voor de kos ten opdraaien. Wie hier werd be graven, werd eerst rond de toren gedragen. Oude en nieuwe graf zerken prijken tussen molsho pen en late madeliefjes. Op een grafsteen lezen we 'Life is Short, Death is Nought, Love is All'. Ineens, na het dorp, opent het land zich. Kaarsrechte fietspaden voeren langs liniaalrechte sloten door het boomloze land. Overal hoor je getwiettwiet en gefliere- lier van weidevogels. De bos wachter heeft haviksogen en kent ze allemaal bij naam. Dat dartele bruine vogeltje is een graspieper, een torenvalk hangt in de lucht en een houtsnip zwalkt alsof hij dronken is. In de oude waterloop de Ae fluiten een paar honderd smienten in paniek, want er zit een verdwaal de havik op een hek. Onze wandeling voert een stuk langs de provinciale weg, maar gelukkig voert die ons ook even langs de Oude Weg.en een drie hoekige lap grond waar ooit een burcht stond, de Onstaborg. Je kunt de sporen van de erfafschei- Foto's van bovenaf: De Hunze; Wal- frieduskerk in Bedum; Winsum. foto's Jan Zeeman ding nog zien in de verlaagde stroken in het gras, het water dat deels tot de slotgracht behoorde. De familie Onsta was in de veer tiende eeuw een van de meest vooraanstaande families van de Ommelanden, maar ze waren als anti-Groningers in voortdurend conflict met hun omgeving. Aan de andere kant van de weg verandert het landschap zicht baar. Wat recht is, wordt krom. De weg loopt langs de oude, meanderende loop van de rivier de Hunze en het vroegere Reit- diep, langs oude waterlopen die niet meer bestaan maar waarvan de sporen nog goed te volgen zijn. Hier grazen schapen op oude oeverwallen. De toren van Klein Wetsinge beiert zijn slagen over het land. De lucht krijgt ve gen krijtwit en grijs, de zon zakt, het licht wordt van zilver. Koeien trekken met zachte rukjes aan het gras en heffen kauwend hun grote koppen, hun bespottelijke, gele oorbellen als een noodzake lijk kwaadaardig sieraad. In Garnwerd lokt de koffie. Bij Ad Noorens recreatiecentrum voorspelt waarzegster Minirha op gezette tijden de toekomst. Maar voor ons blijft die koffie dik, want het eerbiedwaardig oude Hotel Hamming serveert uitsmijters. Welke wandelaar Startplaats: station Bedum. RoutebesclhirnJvDinig: Sla RA en volg de verharde weg langs de huizen, het spoor ligt aan uw rechterhand. Als de weg links afbuigt, loop RD over half- verhard pad, dat voor het bruggetje LA buigt en bij fruitbomen RA gaat. Loop RD tussen de huizen door, steek de weg over en volg het pad dat zich door het Lofversbosje slingert. Op T-splitsing RA, tweede T-splitsing LA, op asfaltpad RA. Eerste afslag (Wolddijk) RA naar Westerdijkshorn. Na het dorp eerste weg LA bij bordje richting Winsum, dan LA Dijkhorns- terpad op. Volg dit fietspad tussen weilanden, sla na picknickbank en kano steiger LA bij het bruggetje over oude Ae. Vervolg het pad door de velden tot het eind, waar u stuit op de N361. Steek niet over, maar sla direct LA over het fietspad, een eind verderop verlaat het fietspad de weg, waarna het met een slinger terugkomt op de provinciale weg. Daar aangekomen LA, eerste weg RA Karspelweg, naar Groot Wetsinge. Volg pad door het dorp het land in. Na boerderij De Raken RA langs water richting Garnwerd. Einde pad LA naar Garnwerd of direct RA. Voor boerde rij Weidelust LA en direct RA, fietspad langs water. Einde weg RA. Na bord je Winsum LA bij picknickplaats, volg dit pad en buig voor de N361 LA het schelpenpaadje op. Bij water RA, Wipopad. Vervolg pad langs het wa ter tot aan boogbrug. Daar RA, loop langs Herberg De Gouden Karper (links) LA Hoofdstraat Winsum in. Einde straat op driesprong LA, direct weer LA Kerkstraat in. Het voetpad rechts naast de kerk brengt u slingerend naar station Winsum. Neem daar de trein terug naar Bedum. kan zonder uitsmijter? Wat later willen we over de Reit- diepdijk rechtdoor lopen, langs het turquoise water, om rechtsaf te kunnen slaan naar Winsum. Maar een bord zegt nee, een boer wil ons niet op zijn erf heb ben. We moeten dus langs het Pieterpad, dat tot 1999 in ieder geval nog een klein stukje langs de dijk voerde tot de ruilverkave ling daar een einde aan maakte. Jammer. Zo'n druk belopen wan delroute zou beter verdienen dan deze weg, waar automobilis ten hun eigen gedachten hebben over de maximumsnelheid. Maar Winsum maakt alles goed. Dromerige huizen langs het stille water, bootjes, een kerktoren, de omgeving lijkt weggelopen van een schilderij van De Ploeg en dat is ook een beetje zo, want Jo- han Dijkstra schilderde dit ge zicht op voormalig Obergum. Wie halverwege het paadje bij de esdoorn gaat staan, treedt in zijn voetstappen. Verder lopen we, naar de boog brug. Cafe J8cA heeftj^ijn,_gKLtis Wifi eri een oplaadpunt voor de accu van elektrische fietsen lo pen. We zijn weer terug in de 21e eeuw. Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl LOCATIE Amsterdam NEDERLAND infographic CRW DRENTHE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81