in de Vallée du Loir De grootste charme van de Franse Vallée du Loir is de rust. Dat moet zeker zo blijven, maar Gerda Douma vond de streek te mooi om helemaal te verzwijgen. m reizen@wegener.nl J t) reizen 1024-3650360 Zaterdag 7 januari 2012 BESTEMMING La Vallée du Loir ligt op zo'n twee uur rijden ten zuiden van Parijs, in totaal ongeveer negen uur rijden vanaf Utrecht. In de omgeving zijn dorpshotelle tjes, maar als je het landelijke ge bied wil leren kennen, kun je ook een sfeerrijke gtte van een parti culier huren. Enthousiaste twee de huisbezitters scheppen er ge noegen in het hun gasten naar de zin te maken, in ruil voor niet al te veel geld. www.val8ee-du-loir.com Grote foto: Lavardin biedt rust en een authentiek Frans plattelands- gevoel. Kleine foto boven: een waterrad er gens onderweg in de Vallée du Loir. Kleine foto rechtsonder: Vendöme is een vriendelijk bloemenstadje. Foto linksonder: Het luchtvaart museum op het vliegveld van Angers-Marcé. foto's Gerda Douma Het is een dilemma waarmee de bewoners van het Loirgebied worstelen. In deze prachtregio langs de Loir (in dit geval de Loir zonder e), op zo'n twee uur rijden van Parijs, valt om de 20 kilometer iets bij zonders te beleven. Maar dat weet bijna niemand. Die onbekendheid is dan ook de kracht van de streek en geeft rust en authenticiteit. Pierre Heudier beschrijft precies wat we bedoelen. Hij is bijzonder trots op zijn dorp Lavardin. De kerk met fresco's, de grotkelders waarvan hij er eentje bezit en waarin hij menig feestje viert, de ruïne, het uitzicht vanaf de heuvel. Vol overgave en humor vertelt hij over zijn paradijs. Maar Heudier wil ook graag dat al les blijft zoals het is. „Zeg de naam maar niet. Noem het maar het L-dorp", zegt hij in een poging de dorps- rust te behouden. „Je moet er toch niet aan denken dat hier busladingen toeristen rondlopen, langs kios ken die minikerkjes verkopen." Gelukkig is de Vallée du Loir geen streek voor massa toerisme. Er zijn geen stranden, pretparken of hippe winkels. Het gebied trekt rustzoekers die van sfeer en van fraaie landschappen houden en die willen genie ten van kalme dorpjes. De bezoekers vergapen zich in het dorp Tröo aan de caforts, de uitgehakte kelders. Om huizen te kunnen bouwen voor de rijke mensen werd ooit tufsteen als bouwmateriaal uit de rotsen ge hakt. Arme inwoners van Tröo maakten gebruik van de ontstane ruimtes en gingen erin wonen. Tegenwoordig is het de omgekeerde wereld. Aangezet door ontwerpers en kunstenaars gebruiken welgestel- den de rotswoningen als koele zomerhuizen. In de kel ders, de yuccas, is nog te zien hoe de 'holbewoners' tot begin vorige eeuw woonden. Langs weelderig be groeide paden liggen de grotwoningen zij aan zij en boven elkaar. Vandaag de dag variëren ze van eenvou- dig tot hypermodern. Q:' Na de grotten, gaan we naar jÉBB het gehucht Lunay, vlakbij Vendöme, waar we zullen overnachten in een gerestau reerde zeventiende-eeuwse schuur, La Grange au Pesle. Met vier personen over nachten we er voor 66 euro per nacht, inclusief ont bijt, een prachtig uitzicht en heerlijke, zelfgemaakte yoghurt. Het huisje vormt een riante uitvalsbasis om behalve Lavardin ook Vendöme te leren kennen, een vriendelijk bloemenstadje met de prachtige abdijkerk La Trinité. Ook in de buurt ligt La Flèche, dat on danks de aanwezigheid van een grote militaire school een vriendelijk karakter heeft met vakwerkhuizen, een mooi theater, een molen en een kasteel. Ten noorden van Lavardin ligt Montoire-sur-le-Loir, al net zo'n gemoedelijk plaatsje, waar het aantal cafee tjes aanmerkelijk groter is dan het aantal winkels. Montoire-sur-le-Loir is bekend van het internationale folklorefestival Musikenfête dat elk jaar in augustus wordt gehouden. Het festival drukt het hele jaar zijn stempel op het dorp. Al was het maar omdat er in het gelijknamige museumpje veel van de kostuums en in strumenten te zien die in de loop der jaren werden ge bruikt bij het festival. Onze tocht gaat verder, naar Baugé. In het prachtige kasteel midden in Baugé is een 'doe-het-zelf-exposi- tie' over het leven van bewoner koning René de Goe de, die een bezoekje rechtvaardigt. De even verderop gelegen zeventiende-eeuwse apotheek is bijna nog mooier. Het houtwerk, de gewelven, de ingelegde vloer en een grappige rondleiding maken het tot een van de mooiste monumentale apotheken in Frank rijk. In de eikenhouten wandkast pronken 650 potten en pillendoosjes van hout, aardewerk, glas of tin. De gids vertelt routineus over de geneesmiddelen die nog in de potjes zitten: bloed van een bok, poeder van pis sebedden, ogen van rivierkreeftjes en een gemummifi ceerde mensenvinger. Behalve de apotheek, is ook een oud ziekenhuis onderdeel van het museum. Inderdaad, om de 20 kilometer valt hier iets te bele ven. Zoals het luchtvaartmuseum op het vliegveld van Angers-Marcé. Een groot gebouw, tientallen vlieg machines en veel oude mannen die met engelenge duld kapotte vliegtuigen herstellen. In de loods ligt nog zoveel vliegtuigrommel dat het museum talloze gepensioneerden aan een leuke oude dag kan helpen. Wie van dierentuinen houdt, kan een fietstochtje over een oude spoorlijn maken vanuit Lavardin naar La Flèche. De dierentuin is ruim met veel groen en waterpartijen. Er leven onder meer ijsberen en Arcti sche wolven. LOCATIE Lavardin La Fleche Baugè' Vendöme FRANKRIJK SPANJE Reageren? redactie.reizen@wegener.nl infographie CRW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79