Zuidelijk van India ligt een van de mooiste eilanden ter wereld. Serendib, eiland van juwelen, werd ooit door Hollanders omgedoopt in Ceylon. Johan Bosveld bezocht Sri Lanka, zoals het nu heet. Lanba m reSzen@wegemier.n8 j is reizen S=1024-3650360 Zaterdag 7 januari 2012 Foto links: Een kame leon in Horton Plains. Foto rechtsboven: Fla- neren in Galle. - Kleine foto's: Apen be klimmen een hindoe heiligdom; bloemen verkoper bij een tem pel; slangenbezweer der in Kandy. foto's Johan Bosveld tjes, riviertjes, watervallen en groen in alle kleur schakeringen. In de verte zien we, als een schimmige driehoek Adam's Peak. „Very special", zegt de gids. „Meestal is de top gehuld in nevels." Je hoeft alleen maar stil te zijn om de natuur te ervaren. Een con cert van vogelgeluiden, de trillers en het ge tiktak van kikkers en padden en plotseling een hoop kabaal als boven ons een zeldza me bear monkey (witbaardlangoer) van de ene tak naar de andere springt. En dan houdt de wereld op. Zonder waarschuwing staan we aan de rand van Worlds End, let terlijk het einde van het bergplateau. Geen hek, geen prikkeldraad, niets. Alleen een ra vijn, dat bijna ï.ooo meter loodrecht de diep te ingaat. Het uitzicht is van een onwerkelij ke schoonheid. In de verte zien we Hill Country, in de diepte theeplantages. De plek heet niet voor niets het einde van de wereld. Kort voor ons bezoek stortte een toerist in de diepte toen hij een hagedis wil de fotograferen. We wandelen terug. Het is nauwelijks middag als een wolkennevel zich verspreidt. De temperatuur daalt snel en de bomen verdwijnen in de mist. Nu begrijpen we de naam cloud forest, wolkenbos. Aan het eind van de dag maken we in Nu- wara Eliya een ommetje en beseffen dat Sri Lanka een land van contrasten is. Je ruikt de typisch Aziatische geur van houtvuurtjes en ziet oneindige landschappen met soms on doordringbaar oerwoud of keurig aangeleg de theeplantages, rijstvelden en eucalyptus- bossen. In de steden verschijnt de ene wol- j-: Kandy Colombo QNuwaraEliya A Adam's Peak Worlds End kenkrabber na de andere, terwijl heilige koeien in de schaduw van de kantoorkolos sen een dutje doen. We verlaten de heuvels en rijden door een droge en arme streek richting het zuiden. Chauffeur/gids Pali rijdt én vertelt tegelijker tijd. Dat lijkt niets bijzonders, maar is het wel, want autorijden in Sri Lanka is soms bijna een kamikazeactie. Op de smalle weg naar de kust worden we ingehaald door een met zwarte rook omgeven wrak van een bus. Op hetzelfde moment komt van de an dere een bus ons in razend tempo tege moet. Als dat maar goed gaat, denken we angstig. Maar dan wordt de tegemoetkomen de bus óók ingehaald, door een nóg snellere bus. Er wordt wat beschaafd heen en weer getoeterd en als we weer durven te kijken, is alles achter de rug. Pali praat intussen ge woon door, heeft niet één keer zijn voet van het gaspedaal gehaald of iets boos gezegd. Langs de kustweg naar Galle zijn de gevol gen van de vernietigende tsunami van 2004 nog te zien. De vloedgolf die aan 30.000 Sri Lankanen het leven kostte, verwoestte een groot deel van de kuststrook. Met buiten landse hulp werd een enorme herbouwope- ratie in gang gezet. De talrijke nieuwe hotels zijn daar een voorbeeld van. En veel bewo ners hebben nu'voor het eerst in hun leven in een stenen huis. Hoewel ook Galle getroffen werd door de tsunami, bleef het oudste gedeelte gespaard dankzij de dikke stadsmuren uit de 17e eeuw. Binnen de ommuring vind je overal de Hollandse erfenis. Zoals het VOC-fort, dat in 1663 werd gebouwd. Het oude Galle is een wirwar van straatjes met soms een onverwacht uitzicht over zee. In de kerken vind je grafstenen met Nederlandse namen en in antiekwinkels liggen Nederlandse munten en Statenbijbels. Een groot deel van de kust van Galle tot aan het zeer toeristische Negombo is bebouwd met luxe hotels en resorts, prachtige en mo derne onderkomens, gelegen aan mooie stranden. Daar, luierend aan het strand, be sef je dat Sri Lanka inderdaad een paradijs is. De verwoestende burgeroorlog van de af gelopen decennia, die aan honderdduizen den mensen het leven kostte, is sinds twee jaar verleden tijd; gesmoord door het leger in een bloedige afrekening. Maar praat met een eilandbewoner en binnen een paar mi nuten vallen woorden als vrijheid, vrede, ge luk. Het eiland kwam de tsunami te boven, nu is het aan de politici om de vrede blij vend te maken. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl BESTEMMING GOLF VAN BENGALEN SRI LANKA LOCATIE infographic CRW Arkefly vliegt vanaf Amsterdam rechtstreeks naar Colombo op Sri Lanka met op de heenreis een tussenstop in Goa in India. Tickets vanaf 650 euro. Onder meer Arke biedt kant-en-klare reizen aan (inclusief vlucht, transport en accommodatie). Er zijn tal van goede reisgidsen in de boekhandel en op inter net. Deze reis kwam tot stand in sa menwerking met Arke. Ci www.arke.nl www.srilankatourism.org www.srilanka.travel www.landenweb.net INDISCHE OCEAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75