ii spectrum L. 'In deze stad is alleen maar aandacht voor de doden' Zaterdag 7 januari 2012 ze ook geen geld voor de boeken meer heeft, ligt alles stil. Eigenlijk wil ze schrijf ster worden. En naar het buitenland. Maar vorig jaar sloeg de liefde toe, vier maanden later was ze getrouwd. Nu gaat ze gebukt onder het juk van een traditionele schoon moeder en een echtgenoot aan wie ze iede re minuut van haar bestaan moet rapporte ren. Als ze los is van dat beklemmende 'thuis', dartelt ze door Srebrenica. Iedereen kent Hilda Hasanovic en zij kent iedereen. Haar beste vriendinnen, vertelt ze, zijn Ser visch. Maar zelfs zij, gevoelig en intelligent, komt onverhoeds met ijselijkheden. Nooit, meldt ze tussen neus en lippen, zou ze met een Serviër getrouwd kunnen zijn. Op de betonnen vlakte die als speelplein voor de Petar Petrovic Njegos-school dient, met uitzicht op de bergen waar de Serviërs tijdens de oorlog hun stellingen hadden, klinken kinderstemmen. Op deze plek werd in 1993 het vuur geopend op voetballertjes en toeschouwers. De kinder moord waarbij 62 kinderen werden ge dood, is tot op de dag van vandaag nauwe lijks bespreekbaar. Gevels en stucwerk van de school zijn gerestaureerd, in de gangen hebben kinderen rode rozen geschilderd op de felgele muren. Er is, met buitenland se hulp, een muzieklokaal ingericht. Maar de gymzaal is nog steeds buiten gebruik. Mevrouw Zorica Nikolic, de directrice, praat alleen met toestemming van Banja Luka, het regeringscentrum van de Servi sche Republiek binnen Bosnië waarin Sre brenica ligt. Ze heeft 406 leerlingen, de ver houdingen moslim/Serviër zijn ongeveer 50/50. „Wij houden er niet van opi te tel len", zegt ze. „Wij maken alleen onder scheid tussen goede en slechte leerlingen." Er zijn allerhande verbroederingsactivitei ten losgelaten op de kinderen, van sport wedstrijden tussen leerlingen uit de nog steeds scherp etnisch gescheiden dorpen tot een inzameling voor de slachtoffers van de tsunami in Japan. En altijd samen met kerk én moskee. De oorlogsgeneratie, wil mevrouw Nikolic maar zeggen, ligt ach ter ons. Maar onderdirecteur Dragi Jovano- vic maakt later tijdens zijn rondleiding door de school het gebaar van een slot op de mond. „Er zijn veel krokodillen in de rivier", verklaart hij de netelige positie van de schoolleiding. Behalve dat etnische verschillen niet mo gen worden benoemd, hebben de scholen genoeg andere problemen. Nikolic wijst op de grote afstanden die kinderen soms moeten afleggen om de school te bereiken, sommigen moeten van 45 kilometer ver derop komen. Vaak is er geen geld voor het vervoer. „Het probleem is dat de kinde ren hun school niet afmaken en dat er geen banen zijn, een hopeloze situatie." Directeur Andelko Tanasijevic van het naastgelegen middelbarescholencomplex is niet bang voor 'krokodillen'. Van de hulpgelden zijn wegen aangelegd en hui zen gebouwd in dorpen waar niemand woont, zegt hij onomwonden. Voor wat de jeugd in Srebrenica nodig heeft, is geen oog. Op de bovenverdieping van zijn school is het 's winters niet warmer dan 10 graden, maar de gemeente doet niets aan de stapels papier vol noden die hij in diende, zegt hij. „De mensen die hier le ven, krijgen niet genoeg aandacht. Er is al leen aandacht voor de doden." Toch heeft ook Srebrenica zijn idealisten tegen alle klippen op. Iedere vrijdagavond verzamelt Ahmo Begic zo'n veertig kinde ren, moslim en Servisch, in het opgeknap te Dom Kultura, het cultureel centrum. De dertiger heeft zijn eigen slagerij. Maar hij is ook choreograaf en heeft in Srebrenica een volksdansgroep opgezet. „Jen dwa tri", een-twee-drie, danst de gezette beer in het leren jack verbluffend lichtvoetig voor. „Ik doe dit omdat er in Srebrenica is gebeurd wat er is gebeurd en ik dit nodig vind", vertelt Begic. „Het is het enige wat ik kan doen om de mensen samen te brengen. Hier houden Serviërs en moslims elkaar letterlijk bij de hand." De Brit George Nickson werkt sinds twee jaar voor de jongerenraad in het jongeren centrum van Srebrenica. Er wordt van al les georganiseerd. Liever kleine projecten die niet veel kosten en daadwerkelijk hel pen, dan de vaak veel te ambitieuze buiten landse plannen die de plank volledig mis slaan. „De jongeren hier hebben geen geld en geen werk. Alleen hebben ze hier nog een extra klap van de molen gekregen", zegt Nickson. „De posttraumatische stress van hun familieleden raakt ook hen." De 9-jarige Aida Hasanovic uit Bratunac laat trots haar taal- en Tekenschriften zien. Volgens haar juf, Servische in een Servi sche klas in een Servische school in een Servisch dorp, valt zij als enig moslimmeis je in de groep absoluut niet buiten de boot „Ik zie bij deze generatie die na de oorlog is geboren geen problemen", zegt Dragana Nikolic. „Alleen hebben ze geen geld en straks geen baan. Maar dat geldt voor bei de zijden." Uitgelaten rent de blonde Aida Hasanovic naar buiten, met het zakje chips dat alle kinderen bij wijze van lunch bij zich heb ben. Haar vader scharrelt een bestaan bij een en weigert weg te zakken in een drank- en drugsbenevelde lethargie, zoals veel van zijn generatiegenoten. Op school wordt geprobeerd een nieuwe vrede op te bouwen, zegt Hilda Hasanovic. „Kijk ons eens allemaal samenwerken, dat is wat ze willen laten zien." Maar thuis krij gen de kinderen te horen dat ze niet met die en die mogen spelen. Thuis is cfe oor- log wél onderwerp van gesprek. „Het pro bleem is dat ze door hun ouders of groot ouders worden besmet. Die bouwen de haat weer op. Ik denk dat het probleem binnen in onszelf zit." reageren? spectrum@wegener.nl Srebrenica's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71