spectrum IO Van Disney tot doofpot De slotakkoorden van het Joegoslavië- tribunaal zijn ingezet. De man die van Srebrenica een spookstad maakte, wacht in een Scheveningse cel op zijn proces. Maar de arrestatie van Ratko Mladic maakt de toekomst van de jongste generaties in het Bosnische stadje geen straaltje zonniger. zaterdag 7 januari 2012 STANDPLAATS FRANKRIJK door Cees van Zweeden "W" e ziet ze nog wel eens in de wachtkamer I bij de dokter slingeren: beduimelde I schandaalblaadjes met naaktfoto's van I Carla Bruni. Toen ik vier jaar geleden J voor het eerst op die foto's stuitte, dacht ik: 'Raar, zo ken ik het land niet'. Het Frankrijk dat ik mij herinnerde, was het land van Francois Mitterrand en Jacques Chi rac. Zij waren echte staatshoofden, konin gen bijna. Mitterrand liet speciaal zijn hoek tanden afslijpen om zijn Dracula-uiterlijk bij te stellen. Chirac begon als president langza mer te praten om wat meer op Charles de Gaulle te lijken, die andere staatsman. Maar Nicolas Sarkozy presenteerde Bruni, zijn derde vouw, in Disneyland aan de pers. Hij vierde zijn verkiezingsoverwin ning in het duurste restaurant van Pa rijs. Hij liet zich omringen door ultra kleine mensjes om zelf wat groter te lijken. Hij bestelde een presidentieel vliegtuig, de Air Sarko One. Hij maakte op een beurs een visser uit voor rotte vis. Hij sprak over zijn premier als mijn 'assistent*. Zelfs zijn twee honden speelden mee in het circus. Alles draai de om de persoon. „In Griekenland", kraaide hij na het begin van de eurocri sis, „noemen ze mij de redder." Sarko was een president Amerikaan- se-stijl. Dus toen Carla Bruni eind vo rig jaar beviel van de presidentiële ba by, maakte de wereld zich op voor een nieuw hoofdstuk. Voor het eerst in de rijke geschiede nis van de Franse natie woonde een baby in het Élysée. Maar vandaag kent vrijwel geen Fransman de naam of zelfs maar het geslacht van de vierde loot aan de Sar- ko-stamboom. Sarkozy, zo is duidelijk, is niet meer de oude. Hij won sinds de zomer een oorlogje in Ivoorkust, en daarna nog een in Libië. Sa men met Angela Merkel van Duitsland red de hij maandelijks de euro. Maar nu houdt hij zich angstvallig op de achtergrond. Een enkele keer kruipt het bloed nog waar het niet gaan kan, zoals de keer dat hij David Cameron van Groot-Brittannië informeerde: „Je hebt een goede kans laten liggen om je kop te houden." Maar verder laat hij zijn 'as sistenten' het vuile werk doen. Sarko was afgelopen zomer de impopulair- ste president geworden sinds de Vijfde Re publiek. Hij werd gehaat op links om zijn be leid, versmaad op rechts om zijn stijl. Franse presidenten plaatsten hun vrouwen niet in de etalage, vooral niet als het ging om show types die 'snel verveeld raken door monoga mie'. Carla Bruni gaf tijdens haar zwangerschap enkele onbenullige interviews. In Le Pari- sien zei ze 'schoon genoeg' te hebben van ge heelonthouding. Tegen de BBC meldde ze dat Sarko haar hart had gestolen, omdat hij zoveel van planten wist. Maar sindsdien: stil te. En gelijk heeft ze. Volgens een peiling deze week voor het blad VSD is Bruni voor Fran sen de vierde meest irritante persoon in de republiek. Sarkozy geldt ook als irritant, maar met een halfjaar radiostilte wist hij uit de top vijf te blijven. Toen de socialistische presidentskan didaat Francois Hollande hem deze week als 'smeerlap' duidde, liet hij het contraoffen sief aan zijn assistenten over. In plaats daar van bracht hij een bezoek aan het geboorte huis van een andere vrouw, een die veel meer gerespecteerd wordt dan Carla Bruni: Jeanne d'Arc. M. \v$ Hilda Hasanovic bij de graven van haar twee neven en oom in Bratunac. foto Marjolijn de Cocq/GPD Ze schrikt van haar eigen voetstappen. Het is haar 2te verjaardag. Hilda Hasanovic loopt door de oude fabriek die diende als basis voor Dutchbat. Ze was een van de eerste moslimkinderen, die terugkeerde naar Sre brenica, toen er nauwelijks moslims over waren en hun huizen door Serviërs wer den bewoond. Nu bezoekt ze de plaats waar zestien jaar geleden gezinnen uiteen werden gereten. Een plaats van dood en verderf. Aan de overzijde van de weg ligt de begraafplaats met witte zuiltjes, de tradi tionele 'nisan' die de moslims op hun gra ven plaatsen. Rij na rij na rij. Elk jaar wor den meer lichamen gevonden, elk jaar bij de herdenking van de val van Srebrenica, op li juli, komen er meer graven bij. Tot uiteindelijk alle 8.372 vermiste moslimman nen en -jongens zijn teruggevonden. Op die meestal hete zomerse gedenkdag, als alle weduwen jammeren, gaat Hilda Hasanovic niet naar Potocari. Ze is bang flauw te vallen bij die massale manifestatie van leed. Liever komt ze alleen, op een stil le winterse dag als vandaag. Om te bidden. Of om de bloemen van gaas en draad te brengen die ze - haar zoveelste bijbaantje - maakt voor het macabere souvenirwinkel tje bij het hek met Potocari-petjes en an sichtkaarten met doodskisten. Bijna iedere dag passeert ze de doodse Dutchbatbasis en de gedenkplaats. Ze liggen aan de weg van haar geboortedorp, elf kilometer ver derop, richting het huis van haar schoon- door Marjolijn de Cocq ouders in Srebrenica, bij wie ze sinds haar huwelijk is ingetrokken. In Srebrenica zijn de sporen van verwoes ting nog overal. Naast elk opgeknapt huis staan minstens twee kapotgeschoten en verlaten woningen. Al keren steeds meer moslims terug, zo'n 70 procent van de hui zen is onbewoond en onbewoonbaar. Geen schuur, fabriek of gymzaal of er heeft wel een massaslachting plaatsgehad. De minaret, pal naast de kerk, is allang weer opgebouwd. Er zijn koffietentjes in Srebrenica, er is een driesterrenpension en een supermarkt. Er zijn plannen voor een luxe spa bij de bronnen van Srebrenica. In afwachting daarvan wordt alvast een glan zend glazen hotel gebouwd. Maar niets kan verhelen dat Srebrenica sinds de geno cide een spookstad is. Een stad waar Euro pese steun in de verkeerde zakken ver dwijnt en waar achter iedere deur verha len van verlies schuilgaan. Hilda Hasanovic is te jong om zich veel van de oorlog te kunnen herinneren. Soms ziet ze beelden voor zich van de Servische soldaten die haar huis binnendrongen. Zij was aan het zingen. Eén van de mannen pakte haar vast en zei: 'Jammer dan, giste ren hebben we er net zo eentje afge maakt'. Ze werd met haar moeder gedepor teerd. Toen ze haar vader jaren later terug zag, herkende ze de oorlogsinvalide niet. Hilda Hasanovic is, met haar bruine ogen en lange donkere haren, een meisje van grote dromen. Ze heeft haar verpleegsters opleiding afgemaakt en begon een rechten studie toen ze geen werk kon vinden. Nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70