9 spectrum Levenspartner èn beste vriend' Die vreselijke jurkjes! Een verloofde met een stok Kon dat wel goed gaan? Toen prinses Margriet haar verloofde Pieter van Vollenhoven voorstelde, waren de twijfels niet van de lucht. „Bij ons huwelijk waren er openlijke speculaties dat we wel snel uit elkaar zouden gaan", zegt de prinses. „Misschien dat wij er door die druk extra op waren gebrand om te laten zien dat het wél goed kon gaan." Komende dinsdag, 10 januari, zijn ze 45 jaar getrouwd. Een wandeling door het leven van prinses Margriet. Aan de hand van het fotoalbum. Steun aan elkaar Nog altijd beklemmend Zaterdag 7 januari 2012 Het huwelijk van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven in januari 1967. Ze reiken elkaar de hand bij de plechtigheid in het Oude Stadhuis in Den Haag. „Hij is mijn echtge noot, mijn levenspartner en mijn beste vriend. Dat we 45 jaar getrouwd zijn, kan ik zelf nauwelijks bevat ten. Zo lang al samen! En dat terwijl er bij ons huwe lijk die openlijke specula ties waren dat we wel snel uit elkaar zouden gaan." Wat het recept is van hun relatie? „Het vermogen om elkaar aan te voelen en de wil er iets van te maken. Bij teleurstellingen of spannin gen dus niet te snel afha ken, maar elkaar juist op zoeken om dingen uit te praten. Naarmate je langer samen bent, krijgt je relatie verdieping. Ons boek is nog lang niet uit." Zo leerde Nederland in maart 1965 de liefde van de prinses kennen. Die stok was tijdelijk omdat verloofde Pieter van Vollenhoven zijn enkel had gebroken tijdens een winter sportvakantie. „Hij ging voor het eerst skiën. Op de eerste dag ging het meteen al mis. Skiën is nooit zijn favoriete bezigheid geworden!" Zoge naamde Oranjekenners hadden hun twijfels. Een burger aan het hof? Had de prinses niet beter voor een adellijke kandidaat kunnen kiezen? „Misschien dat wij er door die druk extra op waren gebrand om te laten zien dat het wél goed kon gaan. Maar verder zijn we gewoon verliefd geworden en verliefd gebleven." Op Koninginnedag zwaaide de koninklijke familie volgens traditie naar het défilé dat voorbijtrok aan het bordes van paleis Soestdijk. Deze foto is ge maakt in 1952, toen prinses Margriet negen jaar was. „Ik herinner me vooral die vreselijke jurkjes. Ik kreeg natuurlijk altijd de kleding die al door mijn oudere zusjes was gedragen. Als kind vond ik het ook zo lang duren, dat défi lé. Op latere leeftijd besef je dat al die mensen die op bezoek komen allemaal ontzettend hun best hebben gedaan om iets bijzonders te laten zien." door Jan Vriend foto's ANP Prinses Margriet in het kort Prinses Margriet werd in 1943 geboren in Canada, waar het gezin van prinses Juliana tijdens de oorlog woonde. Prinses Margriet is getrouwd met prof. mr. Pie ter van Vollenhoven. Zij wo nen in Huis Het Loo, bij pa leis Het Loo in Apeldoorn. De prinses is moeder van vier zonen en grootmoeder van tien kleinkinderen. Ze is erevoorzitter van het Neder landse Rode Kruis en be stuurslid van de Internationa le Federatie van Rode Kruis en Rode Halve Maan-vereni- gingen. Ook bekleedt ze functies op het gebied van zorg, cultuur en maatschap pelijk werk. Als lid van het Koninklijk Huis nèemt ze deel aan officiële ontvang sten van buitenlandse staats hoofden, Koninginnedag en Prinsjesdag. Ze houdt van lezen, toneel, ballet, paardrij den, skiën en schaatsen. reageren? spectrum@wegener.nl Maart 2004: koningin Bea trix, prinses Irene, prinses Margriet en prinses Chris tina verlaten paleis Noord einde in Den Haag op weg naar de bijzetting van hun moeder in de Nieuwe Kerk in Delft. „Bij hoogte- en dieptepunten in je persoon lijke leven voelt het goed drie zusjes te hebben. Dan vind je steun bij elkaar, want vreugde en verdriet zijn er om te delen. Voor mijn man en mij was dat ook de achtergrond om een groot gezin te willen. We vinden het belangrijk dat onze jongens wat aan el kaar hebben bij voorspoed en tegenslag. Ze kunnen el kaar steunen. Ook als wij er niet meer zijn." Het gebeurde vlakbij haar huis, bij Paleis Het Loo. Op Koninginnedag 2009 reed een automobilist in op het publiek. Het was een aanslag op de koninklijke familie, die daar in een bus reed. De auto miste de bus en botste tegen De Naald, een monument vlakbij het paleis. Acht mensen kwamen om. Ook Karst T., de be stuurder van de auto. Deze foto is gemaakt bij de herdenking van het drama. De prinses: „Als ik langs het monument rijd, gaan mijn gedachten nog vaak terug naar die dag. Nog altijd vind ik het beklemmend. Op dat moment zelf beseften we nauwelijks wat er gebeurde. Dat werd ons pas duidelijk toen we even later de tv-beelden zagen. Vooc.de hulpverleners die daar in touw waren, is het heel zwaar geweest. Ook vrijwilligers van het Rode Kruis hebben indrukwekkend werk verricht. Later ben ik bij hulpverleners geweest om samen terug te blikken op alle gebeurtenissen. Daar merkte ik hoe belangrijk het is om vooral veel te praten over zo'n ingrijpende en verdrietige ervaring. Verwerken is een proces dat je met elkaar moet doormaken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69