Niet volgens de bouwtekening 43 'Mijn vriendin vraagt haar cadeau terug, moet ik het geven?' G€LDKW€STI€S zaterdag 7 januari 2012 '«WWWraswa 'l Mijn dochter gaat scheiden. Zij en haar man hebben in het huwelijk veel schulden gemaakt. Haar man is een flierefluiter, hoe voor komen we dat mijn dochter met de schulden blijft zitten? Wanneer uw dochter en haar man in ge meenschap van goederen zijn getrouwd, zijn beiden hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden. Verdelen ze de schulden bij de echtscheiding en gaat vervolgens een ieder na de scheiding zijn eigen deel aflossen, dan is er niets aan de hand. Betaalt een van bei den echter niet, dan zal de ander ook de re kening van de ex gepresenteerd krijgen om dat de schulden hoofdelijk zijn aangegaan. Om dat te voorkomen kunnen de beide part ners beter ieder een eigen persoonlijke le ning af sluiten en daarmee de schulden uit hun huwelijk aflossen. Doordat de lening op eigen naam van ieder van de ex-partners te zetten, is uw dochter alleen nog verantwoor delijk voor haar eigen schuld. Deze construc tie kan alleen worden gedaan wanneer bei de partners over voldoende inkomen be schikken om een lening op eigen naam te krijgen. Ik heb maar één dochter, kan ik dan met een codicil volstaan of moet ik toch een tes tament maken? Het maakt niet uit hoeveel kinderen u heeft. Als u geen testament of codicil heeft, dan geldt de wettelijke verdeling. Uw echtgenoot en uw dochter zijn uw erfgenamen. Als uw echtgenoot is overleden, dan erft uw doch ter alles. Als dat uw wil is, hoeft u verder niet te doen. Wilt u het anders, dan heeft u een testament of codicil nodig. Een codicil kunt u zelf schrijven. Belangrijk verschil is dat u geen geld kunt nalaten met een codicil. Dat kan alleen met een een testa ment en daarvoor moet u naar de notaris. 3 Enige jaren geleden heb ik van een goede vriendin een gouden horloge cadeau gekre gen. Helaas is onze relatie bekoeld en zij heeft het teruggevraagd. Moet ik haar dat geven? Nee. Het spreekwoord is niet voor niets: eens gegeven, blijft gegeven. Het horloge is niet meer van uw vriendin, maar van u. Zij heeft geen enkel juridisch recht om het hor loge terug te vragen en u mag er als eigenaar mee doen wat u wilt. Owww.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, waarmee deze redactie samenwerkt, nemen vragen met een al gemene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vragen en antwoorden wordt gepubli ceerd in deze rubriek. De aannemer is niet alleen gehouden aan de bouwtekening. Ook van de omschrijving en de zogeheten artist impression mag hij niet zomaar afwijken. „Dat de bomen in de straat er anders uitzien, is uiteraard geen probleem. Maar de aannemer kan niet zo maar afwijken van beeldbepalende elemen ten van de woning die op de artist impres sion in de verkoopbrochure staan." www.eigenhuis.nl www.raadvanarbitrage.nl reageren? geld@wegener.nl Een nieuwbouwwoning kopen is spannend, zeker omdat je niet van tevoren door het huis kunt lopen en de sfeer kunt opsnuiven. Dan is het vervelend als de aannemer zich niet aan de bouwtekening houdt. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Wat zijn de rechten van de ko per als de aannemer wijzi gingen doorvoert waar hij niet om heeft gevraagd? Een bouwtekening van een nieuwbouwwoning bestaat meestal uit een plattegrond, een tekening van de gevel en een tekening van de doorsnede van de wo ning. Hierop zijn ook details als stopcontac ten, sanitair en deuren ingetekend. Het le zen van deze tekeningen is niet eenvoudig. Op de website van Vereniging Eigen Huis staat een checklist met de belangrijkste aan dachtspunten per vertrek. Omdat de kopers hun keuze op de tekening moeten baseren, mag de aannemer tijdens de bouw niet zo maar grote wijzigingen doorvoeren. Dat mag alleen als de verande ring noodzakelijk is. „Als een tekening niet aan de bouwvoorschriften voldoet, wordt deze afgekeurd. De aannemer is dan ver plicht wijzigingen aan te brengen", legt woordvoerder Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis uit. Bouwvoorschrif ten zijn wettelijke regels voor de (ver)bouw van woningen en andere gebouwen op het gebied van veiligheid, gezondheid en mi lieu. Deze regels kunnen veranderen nadat de aannemer de tekening aan de kopers heeft voorgelegd, waardoor hij genoodzaakt is veranderingen door te voeren. Ook al is de verandering onvermijdelijk, de koper kan daardoor wel schade lijden. Ook bij noodzakelijke veranderingen kan hij daarom een schadevergoeding eisen. „Dat kan als de verandering invloed heeft op het gebruik of uiterlijk van de woning, waar door deze in waarde daalt", verklaart De la Porte. Laat een taxateur bepalen hoe groot de eventuele waardedaling is. Het komt ook voor dat de aannemer zich niet aan de tekening houdt zonder verplich ting. Als de aanpassing invloed heeft op het gebruik of uiterlijk van de woning, heeft de koper twee opties: de verandering onge daan laten maken of een schadevergoeding eisen. „De aanpassing terugdraaien is in veel gevallen niet meer mogelijk. Meestal wordt compensatie in geld of natura aangeboden. De koper krijgt dan bijvoorbeeld gratis een dakkapel", aldus De la Porte. Bij kleine wijzigingen, waarvan de koper geen last heeft, kan geen schadevergoeding worden geëist. Bezoek je de bouwplaats en zie je verschillen met de tekening, neem dan zo snel mogelijk schriftelijk contact op met de aannemer. Kom je niet uit, dan kun je naar de Raad van Arbitrage voor de Bouw of een geschil lencommissie stappen. Is er bij de opleve ring nog geen overeenstemming, laat dan een aantekening maken in het proces-ver- baal van de oplevering. Reserveer daarnaast bij de notaris een bedrag in het depot dat pas wordt betaald als er een goede oplos sing is. zie onze website :geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55