401 werken Gouden handdruk, loden last fiscaal Spaargeld bleek niet veilig bij de IJslandse bank Icesave. Maar toen de DSB-bank failliet ging, behielden spaarders hun geld dankzij het depositogarantiestelsel. Hoe zit het eigenlijk met levensverzekeringen? Ook hiervoor bestaat een garantieregeling de Opvangregeling Leven NV. zaterdag 7 januari 2012 EP Ik wil niemand verder de cri sis in praten maar het lijkt er op dat 2012 ons nog een ware ontslaggolf gaat brengen. De Landmacht en de Belastingdienst krimpen de komende jaren ieder met zo'n 6.000 man, ING en ABN Amro ontslaan elk circa 3.000 me dewerkers. En dat zijn nog maar enkele voorbeelden. Ongetwijfeld gaat een groot deel van de tienduizenden ontslagen werknemers - met dank aan het Nederlandse ontslagstelsel - met een afkoopsom naar huis. Goud zal die laatste handdruk niet in al le gevallen zijn, maar vaak gaat het toch om een aardig bedragje. Fiscaal staat de ontslagen werkne mer voor de keuze om wel of niet direct af te rekenen. Voordeel van afrekenen is dat daarmee dan ook alles klaar is. Na deel is dat de afkoopsom dan veel al geheel of grotendeels in het 52-procentstarief valt. Zeker als men het geld niet direct nodig heeft om van te leven, kan het interessant zijn de afkoopsom om te zetten in een stamrecht (ook wel lijfrente genoemd). Er wordt dan pas belasting geheven zodra uit het stamrecht uitkerin gen worden genoten. De belasting wordt dus later betaald en vaak ook tegen een lager tarief dan 52 procent. Zo'n stamrecht kan worden on dergebracht bij een verzekerings maatschappij (lijfrentepolis), bank (banksparen) óf bij een ei gen stamrecht bv. Wie zijn of haar ontslag aangrijpt om een ei gen bedrijfje te beginnen, kan de gouden handdruk het beste onder brengen in een stamrecht bv. In dat geval fungeert de bv min of meer als een verzekeringsmaat schappijtje met slechts één verze kerde. Dat kan een prima con structie zijn, vooral als de bv een goed rendement over het geld weet te maken. Maar er kan ook nogal wat fout gaan. Als het geld wordt geïnvesteerd in een eigen bedrijf, zit de afkoopsom in de ri sicosfeer en bestaat de kans op to- taalverlies. Wég appeltje voor de dorst! Dan maar de aandelen- beurs op? Vele stamrecht-bv's de den het en zagen hun vermogen verdampen. Groot verlies voor de bv dus, verlies dat verrekend kan worden met de winsten van de negen opvolgende jaren. Is het ver lies dan nog niet verrekend, dan 'verdampt' het. Geen nood, dan verlagen we ge woon de stamrechtuitkeringen, zou je denken. Logische gedachte, maar helaas mag dat niet van de Belastingdienst. Wie destijds geko zen heeft voor een eigen stam- recht-bv en daar nu de nadelen van ondervindt, moet van de in specteur gewoon op de blaren zit ten. Een verlaging van de stam rechtuitkeringen zou men van een echte verzekeringsmaatschap pij ook niet accepteren, zo is de re denering. Het enige waar de fis cus aan wil meewerken, is het res terende stamrechtkapitaal alsnog onder te brengen bij een verzeke ringsmaatschappij of bank, mits de bv vervolgens wordt opgehe ven. Dan is er tot slot nog de categorie die het stamrechtkapitaal, of een groot deel daarvan, van de bv heeft geleend. Mits goed begeleid kan dat, maar voorzichtigheid is geboden. Wie het geleende geld privé heeft belegd en verloren, of 'gewoon' heeft uitgegeven, heeft een vet probleem. De fiscale claim is er immers nog steeds, sterker nog: de fiscus kan moge lijk het hele stamrecht ineens als inkomen aanmerken en een toren hoge aanslag opleggen. De eens zo glanzende handdruk is dan echt een loden last geworden. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadvi seurs te Tilburg De acsoo4hciaivc'lcUnn<3 iie contomenten moeten wwvfco isj het aanwaden van «en icvensverjeke«ng al arbcidMogesdnlcttieldivrrïtkf ring, woedi een ttukeenvoodlgw. Oot Hjn het Verbood van Verrekeraaw cn de Chroniieh lieiccn en Gehandicaptenraad (CG-raad) met elkaar overeengekomen Op de meówe formulieren, Familiegeschiedenis verdwijnt uit gezondheidsverklaringen Ligging aan water verhoogt prijs woning Huizen die aan of dichtbij het wa ter liggen, zijn meer waard dan diezelfde huizen die niet aan het water liggen. Dat blijkt uit onder zoek van het Kadaster en de Vrije Universiteit naar naar de prijsef- fecten op woningen direct aan of dichtbij water. De prijs van een tussenwoning aan het water ligt gemiddeld 5,4 procent hoger. De prijs van vrijstaande woningen, was 8 procent hoger. Wekker zetten voorkomt 'jetlag' na jaarwisseling Wie na de jaarwisseling last blijft houden van een gevoel dat lijkt op een jetlag, doet er goed aan weer regelmaat in zijn slaappa- troon te brengen, aldus slaappsy- choloog Dé Waterman in Manage ment Team. Hij adviseert mensen die zich hangerig blijven voelen, de wekker te zetten en, ook al heb ben ze vakantie, elke dag op tijd op te staan. Dan hervind je het normale ritme weer snel. Geen vragen meer over familie bij verzekering De gezondheidsverklaring die consumenten moeten invullen bij het aanvragen van een levensver zekering of arbeidsongeschikt heidsverzekering, wordt eenvoudi ger, meldt AM Nieuws. Vragen over de ziektegeschiedenis van fa milieleden, vervallen. Ook wordt niet meer gevraagd naar bloedon derzoek. De nieuwe formulieren zijn per 1 januari in gebruik geno men. Kandidaten gezocht voor rubriek: Ik word... Ik werd... Voor de nieuwe rubriek Ik word... Ik werd... is de redactie op zoek naar lezers die vroeger zeker wis ten dat ze bijvoorbeeld onderwij zer wilden worden, maar uitein delijk toch iets heel anders zijn gaan doen. Bent u zo iemand en zou u willen vertellen hoe uw car rière zo'n onverwachte wending heeft genomen, dan nodigen wij u van harte uit te reageren via geld@wegener.nl Nieuwjaarsspeech verliest aan kracht door uitschrijven Een nieuwjaarsspeech zin voor zin uitschrijven gaat ten koste van de spontaniteit, zegt presenta tietrainer Pieter Frijters in Mana gement Team. Wel is belangrijk duidelijk te hebben wat u kwijt wilt en dat in steekwoorden op een briefje te zetten. Een truc om te gaan met starende blikken van het publiek: denk dat het dieren zijn. „Van een stal met geiten EP wordt u ook niet onzeker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52