Banen zat voor de doktersassistent(e) 381 werken Eva en M Nieuwe vakbeurs in Zeelandhallen Prijsuitreiking creactief bedrijf Weinig gezocht naar banen Standaardbeurs, maar met extra's zaterdag 7 januari 2012 foto Lex de Meester In de Goese Zeelandhallen wordt op 21 en 22 maan de nieuwe vak beurs Technische Handelsdagen, Bouw, Installatie en Techniek ge houden. De beurs richt zich op technische handelsondernemin gen en dienstverlenende bedrijven op het gebied van onderhoud van machines, materialen en gebou wen. Jan Murre van Murre Techniek uit Krabbendijke, Lourus en Wilhelm Verton van Omoda Schoenen uit Zierikzee en Jeroen Gelok en Len- nard van Oeveren van de Automo- tions Groep uit Goes zijn genomi neerd voor de prijs Creatief Onder nemerschap. De Kamer van Koop handel maakt de winnaar maan dag 9 januari bekend tijdens een netwerkbij eenkomst. foto Phil Nijhuis In Zeeland wordt online weinig ge zocht naar vacatures. Dat blijkt uit het jaarverslag van de vacatureweb site Monsterboard. Dat er in Zee land weinig gezocht is, heeft voor een deel te maken met de hoge vergrijzinggraad en de relatief gro te uittocht van twintigers en derti gers uit de provincie die ergens an ders gaan werken of studeren. Het wordt een standaardbeurs, maar dan wel met iets extra's. De Agri en Aqua, die op woensdag 1 en donderdag 2 februari 2012 in de Zeelandhallen plaatsvindt, gaat met 'topattracties' bezoekers trek ken. Er komt onder meer een plein met streekproducten, twee con gressen, een 10-tal workshops en een schelpdiercongres. De PZC richt elke week de schijnwerper op een beroep. Hoe word je een betontimmeraar, een fysiotherapeut, een maatschappelijk werker? Welke opleiding is nodig, wat is het toekomstperspectief en natuurlijk: wat ver dient het? Vandaag: de doktersassistente. door Rob Nobels foto's Izaak Verkeste Je wilt dus een doktersassistent worden. Als eerste zul je op zijn minst een vmbo-diploma moeten hebben van de kader beroepsgerichte, gemengde of theoretische leerweg. Met dit di ploma kun je je aanmelden bij het ROC in Goes om de opleiding te beginnen. Zo maar beginnen zit er echter niet in. Bij aanmelding zul je een intaketest en een intakege sprek moeten ondergaan waarin je laat zien dat je geschikt bent voor de opleiding. En dan ben je eindelijk aangeno men. Samen met 24 anderen be gin je aan de opleiding die drie jaar gaat duren. Een derde van de tijd gaat op aan de twee stageperio den die je krijgt in het tweede en derde jaar. Je lessen beginnen. Je gaat onder zoek doen Op urine, ontlasting en bloed. Je hecht, verbindt, injec teert, neemt bloed af, spuit oren uit, verleent eerste hulp, stipt wrat ten aan, controleert diabetespatiën ten en bereidt de behandelruimte voor door de materialen klaar te leggen. Allerlei praktijklessen die van pas komen bij de twee stage perioden tijdens de studie bij een huisartsenpost of ziekenhuis. En natuurlijk tijdens je werk na de op leiding. Voor al deze praktijklessen heeft het ROC speciale lokalen, waarin alles staat wat je ook vindt in een echte behandelruimte. In groepjes van twee wissel je als patiënt en als assistent om te oefenen met de verschillende handelingen. Er is een neparm om bloed te prikken en vloeistof te injecteren en er zijn ook diverse nepwonden waarop je je kunsten mag vertonen. Het blijft echter niet bij deze medi sche handelingen. Je krijgt ook les sen in het afhandelen van telefoon tjes, het inplannen van een spreek uur, het uitschrijven van herha lingsrecepten en het beheren van de financiële administratie. Maar je zult, of je het leuk vindt of niet, ook wat pittige theorielessen krijgen. Er wordt van je verwacht dat je een goede algemene kennis hebt van het menselijke lichaam. Daarin krijg je dan ook voldoende lessen. Aan het eind van de studie beschik je over alle theoreti sche en praktische vaardig heden die een doktersassistent no dig heeft. Bovendien wordt er tij dens de studie veel nadruk gelegd op het aanleren van een juiste be roepshouding. Na drie jaar heb je de opleiding af gerond en ben je klaar om te gaan werken. Hoe moet je nu verder? Je kunt besluiten om door te stude ren en een HBO-opleiding te gaan volgen zoals verpleegkunde of fy siotherapie. Ook kun je je verder ontwikkelen tot praktijkopleider. Verder is het mogelijk jezelf te spe cialiseren in een medisch vakter rein. Denk hierbij aan een gespe cialiseerde doktersassistent of assis tent bij de afdeling dermatologie ofKNO. Wil je toch meteen gaan werken, dan heb je ge luk. Volgens Calibris, het kenniscentrum voor leren in de praktijk in Zorg, Welzijn en Sport, is er een tekort aan doktersassisten ten in doorsnee praktijken of huis artsenposten. Verder kun je terecht bij de polikli niek of specialistische afdelingen van een ziekenhuis, de sociale ge zondheidszorg, het gezondheids centrum, jeugdgezondheidszorg, de Arbodienst of de schoolartsen- dienst. Bij het ROC in Goes leert de erva ring dat doktersassistenten in op leiding - vaak al voordat ze hun studie hebben afgerond - een baan krijgen aangeboden bij een huisart senpraktijk of ziekenhuis. Als je-wilt weten hoe het er aan toe gaat binnen de opleiding Dok tersassistent of als je wilt weten of de opleiding iets voor jou is, ga dan naar de Open Dagen op 20-21 januari 2012. aar wat vinden scholie ren van de opleiding er nou zelfvan? Eva Posthumus (22) en I a Natascha Verpoorte (18) zijn alle- IV I 2C h 3 bei laatstejaars op de opleiding I Cl Idj V lid doktersassistente. Eva volgt een versneld tweejarig traject, Natasja volgt de gebruikelijke driejarige op leiding. „Ik wilde altijd al graag werken met mensen en doordat mijn va-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50