Veiligheid van veel dijken in het geding TO0S 3 41 binnenland Tien voor stuk over fascistische partij PW Verstappen verdacht van poging tot doodslag Kijk voor de 7 voordelen van het Flexpakket op D-reizen.nl Hoogwater in noorden toont kwetsbaarheid kleinere dijk PAUL KUSTERS I wateroverlast^- zaterdag 7 januari 2012 Voor meer informatiekom naar één van onze winkels Een groot gedeelte van de regio nale dijken is nog niet door wa terschappen getoetst op moder ne veiligheidsvoorwaarden. Over de kwaliteit is weinig bekend. Nederland heeft in totaal zo'n 14.000 kilometers aan zulke dij ken. door Bjinse Dankert en Sander Zurhake WOLTERSUM - De veiligheid van duizenden kilometers aan regiona le dijken die Nederlandse polders beschermen tegen hoog water is in het geding. Een groot gedeelte is nog niet door waterschappen ge toetst op moderne veiligheidsvoor waarden. Waterschappen die dat de afgelopen jaren wel hebben ge daan, constateerden dat honder den kilometers dijk niet deugden. Door de hoge waterstanden in de noordelijke provincies van het land is in de afgelopen dagen zicht baar geworden hoe kwetsbaar de- ze kleinere dijken zijn. Gister ochtend vroeg werden zo'n acht honderd bewoners van het Gro ningse Wóltersum en omgeving geëvacueerd omdat een dijkdoor braak van het Eemskanaal dreigde. De situatie voor het gebied bij het Eemskanaal bleef ook gisteravond nog kritiek. Donderdagochtend werden de bewoners van Tolbert verzocht te vertrekken. Bij Grou in Friesland brak donderdagavond zelfs een dijk door, al bleef de scha de beperkt. Voor al deze locaties betreft het kleine, regionale dijken, bevesti gen de verantwoordelijke water schappen. Nederland heeft in to taal zo'n 14.000 kilometers, he melsbreed de afstand van Neder land tot de Zuidpool, aan zulke dij ken die polders beschermen tegen hoog water. Sinds enkele jaren worden ook regionale dijken op hun veiligheid gecontroleerd, ver telt Han Knoeff, adviseur waterke ringen verbonden aan het kennis instituut Deltares. Maar volgens Knoeff is slechts wei nig bekend over de veiligheid van deze kleinere dijken die beheerd worden door de waterschappen en hoogheemraadschappen. „De veiligheid van regionale dijken is eigenlijk nooit eerder goed in kaart gebracht. Nadat in de zomer van 2003 de dijk bij Wilnis was doorgebroken, is besloten om hier werk van te maken. De water schappen zijn nu hard bezig om deze dijken te toetsen." De twee grote waterschappen in Groningen, Noorderzijlvest en Hunze en Aa's, hebben echter hun regionale dijken nog niet eerder ge test volgens de moderne veilig heidsnormen. De provincie Groningen heeft als enige nog geen moderne veilig heidsnormen gesteld aan de regio nale dijken. Hierdoor kunnen wa terschappen niet beginnen met controleren van de dijken. Henk van der Leij, specialist bij Water schap Hunze en Aa's bevestigt dit: „Het overgrote deel van onze regio nale dijken hebben wij nog niet ge toetst, omdat wij wachten op de nieuwe normen waaraan de dij ken moeten voldoen. Die moet nog van de provincie Groningen komen." Het Waterschap Scheldestromen stuurt zes medewerkers naar het Friese waterschap om daar de hel pende hand te bieden. zie onze website:binnenland Interviews met evacués in de sporthal in Ten Boer TILBURG - Een student van de Uni versiteit van Tilburg heeft een 10 gekregen voor een bachelor thesis, een soort scriptie, waarin hij be toogt dat de PW een fascistische partij is. Arabist Jan Jaap de Ruij- ter, begeleider van de student, heeft dat gisteren bevestigd. De student heeft, aan de hand van werk van Amerikaanse historicus Robert O. Paxton over de vraag wat fascisme is, een. vergelijking ge maakt met de PW. Paxton onder scheidt volgens De Ruijter een aan tal stadia in het ontstaan van fascis me. „Volgens de student zit de PW nu in het tweede stadium, na melijk dat van stabilisatie, waarin de partij een zekere machtspositie heeft gekregen. De eerste fase, waarin een partij of beweging aan de macht kan ruiken, is gepas seerd, zegt de Arabist. Volgens hem is er niets omstredens aan de kwestie. „Een student is geïnteres seerd in het onderwerp fascisme. Hij schrijft een thesis over een maatschappelijk gevoelig onder werp en doet dat op briljante wij ze. Dus krijgt hij een 10. Wat is daar raar aan?" Als er ophef over zou ontstaan, zegt dat volgens De Ruijter iets over de manier waarop de maatschappij omgaat met on derwerpen als de PW. Geert Wil- ders reageerde op Twitter: 'Op de KU in T zijn ze allemaal Stapel', verwijzend naar de fraude-affaire. ROERMOND - Oud Formule ï-cou- reur Jos Verstappen (39) blijft nog zeker veertien dagen in de cel op verdenking van poging tot dood slag op zijn ex-vriendin. Dat heeft de rechter-commissaris in Roer mond gisteren besloten. Verstappen is gistermiddag vanuit de rechtbank overgebracht naar het huis van bewaring in Roer mond. De verdachte, die volgens ingewij den hevig geëmotioneerd heeft ge reageerd op de verwikkelingen, ontkent dat hij de vrouw met op zet omver heeft gereden. Het Openbaar Ministerie meldt dat Verstappen in bewaring is ge steld voor onder meer een poging tot doodslag op de 24-jarige vrouw uit Roermond. Dat betekent dat hij wordt verdacht van meer straf bare feiten. Het Openbaar Ministe rie doet daarover geen mededelin gen. Andere bronnen hebben be vestigd dat Verstappen ook wordt vervolgd voor de gewelddadige ru zie met zijn ex-vriendin in novem ber in een hotel in Venlo. Dat inci dent staat als mishandeling op de vordering van de officier van justi tie. Verstappen zit vast omdat hij in de nacht van dinsdag op woens dag op de Wilhelminasingel in Roermond zou zijn ingereden op zijn ex-vriendin. Die raakte lichtge wond. JB WOONT OP ERC>E ETASE VAM ■M VERPL.EE® FLAT,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4