Joseph Ngoumout voelt zich thuis in 40 Wim van Sparrentak maakt half dozijn vol De Boer rekent niet meer op Sigthórsson 'Het ene moment ben je voor een bepaalde ploeg de beste scheidsrechter van de wereld, maar een paar weken later stel je voor diezelfde gasten niks meer voor' zaterdag 7 januari 2012 i|>V II L Zodra Joseph Ngoumout het veld betreedt, loopt er echt iemand. De 43-jarige voetbalscheids rechter uit 's-Gravenpolder is een persoon die met zijn indrukwek kende gestalte en beheerste uit straling een natuurlijk overwicht afdwingt. Niettemin wordt zijn gezag door spelers en trainers regelmatig on dermijnd. „Negen van de tien keer stap ik na afloop van een wedstrijd met een voldaan gevoel de kleedkamer in. Maar er wordt echt enorm veel gezeurd. Vaak omdat de onderlinge acceptatie ge ring is, maar ook omdat voetbal lers de spelregels niet kennen. Een verplichte spelregelcursus zou geen overbodige luxe zijn", maakt Ngoumout een ferm statement. Bang of bedreigd heeft hij zich nooit gevoeld. „Ik laat me mijn plezier niet ontnemen door men sen die er niks van snappen. Er was ooit eens zo'n kereltje dat me in het veld toeriep dat hij me op de parkeerplaats zou opwachten. Daar moest ik maar eens om la chen. Ik heb 'm nooit gezien na tuurlijk." Ngoumout kwam in 1994 vanuit Kameroen naar Nederland. Hoe wel het land formeel een democra tie is, blijkt daar in de praktijk wei nig van. De man voor wie Ngou mout Kameroen verliet, Paul Biya, is nog steeds aan de macht. Sinds 1982 is hij president en eer der was hij ook premier. „De situa tie is iets verbeterd, maar de oppo sitie krijgt nog steeds nauwelijks een voet aan de grond. Er is stabili teit, maar het land is door en door corrupt. De bevolking is straatarm terwijl de elite zich wentelt in rijk dom. Begin jaren negentig werd het voor mij te gevaarlijk. Ik was van de oppositie en vormde dus een bedreiging voor het regime." Via Zürich belandde Ngoumout op Schiphol. Daar werd hij opge vangen in een grenshospitium. Zonder geld en met alleen de kle ren die hij aanhad. „Het was al april, maar ik vond het toen best koud", omschrijft hij zijn eerste kennismaking met Nederland. Via het asielzoekerscentrum in Eindhoven kwam Ngoumout in Goes terecht. Bij een feestje ont moette hij de Nederlandse Pauli ne Mol. Het bleek liefde op het eerste gezicht. „We gingen al snel samenwonen. En we zijn nog steeds gelukkig getrouwd." Ngoumouts verblijf werd, mede omdat hij een Nederlandse part ner had gevonden, razendsnel ge regeld. Hoe anders was dit bij zijn oudste zoon Yves (Nyemb, aanval ler bij zondag-eersteklasser Goes, red.). Die bleef achter bij zijn moe der in Kameroen. „Het kon niet anders. Op een gegeven moment hebben we besloten dat Yves ook naar Nederland zou komen. In het besef dat hij het hier veel be ter zou hebben. Heel moeilijk voor zijn moeder, maar ook wel weer passend in een Kameroense Joseph Ngoumout oogst boerenkool in zijn volkstuin. traditie. Daar is het heel gewoon dat een kind in een ander dorp bij een tante of zijn grootouders gaat wonen. Ook heeft niet iedereen uit hetzelfde gezin er dezelfde ach ternaam. Dat geldt niet alleen voor Yves, maar ook voor mezelf. Ik heb ook weer een andere ach ternaam dan mijn vader." De hereniging tussen vader en zoon liet tweeënhalf jaar op zich wachten. Op de Nederlandse am bassade in de Kameroense hoofd stad Yaoundé bleef een document een jaar lang onderin een lade lig gen. Aangekomen in Nederland draaide de papiermolen ook nog eens anderhalfjaar. Uiteindelijk kwam het toch goed. Het gezin Ngoumout kreeg nog twee kinde ren, dochter Nyne (14) en zoon Rodi (11). Zij hebben het .prima naar hun zin in 's-Gravenpolder. Een bezienswaardigheid heeft Ngoumout zich nooit gevoeld in het Bevelandse dorp. „De mensen keken eerst even de kat uit de boom, maar dat is begrijpelijk. Er woonden trouwens al donkere mensen in het dorp. Dus zo bij zonder was mijn komst nu ook weer niet." Ngoumout voelt zich foto Willem Mieras een echte Zeeuw, al zal hij het Zeeuws niet meer onder de knie krijgen. Op zijn werk bij Koninklij ke Hollestelle in Goes, waar hij constructiebankwerker is, wordt hij er af en toe mee gedold. Op de vraag wat Ngoumout 's avond thuis gaat eten, volgt steevast het antwoord: peejen mee juun. „En als ik naar huis ga, is het altijd van 'tot mèrgen eej' Hoewel Ngoumouts Nederlands prima is, moet hij regelmatig zoe ken naar woorden. Hij leert nog ie dere dag bij. „Dat hoort ook zo, vind ik. Ik ben naar hier gekomen shhmhkhbh«mb WÊÊ&z l MU BILJARTEN Driebanden groot. Derde divisie. Korenbeurs/Scheldeoord-Hoondert/de Waard 2-6: Kimmo Pankow-Frans de Koek 10-35, 38; André Karelse-Piet Koek 23-35, 43; Alfred v.d. Dries-Sjaan van Kuyk 30-28, 60; Rinus Rijk-Bram de Waard-17-30, 52. Driebanden klein. Graanbeurstoernooi. Poule C. 1. Hans Stols Zierikzee 3-6, 0.404; 2. Sjaak de Visser Brouwershaven 3-4, 0.546; 3. Rob van Dijk Brouwershaven 3-2, 0.322; 4. Willem Hage Serooskerke 3-0, 0.291. Poule D. 1. Phi lip v.d. Male Nieuwerkerk 3-6, 0.701; 2. Rob Ja cobs Goes 3-4, 0.532; 3. Jurgen Bruggeman Zierikzee 3-2, 0.412; 4. Hans Coomans Burgh-Haamstede 3-0, 0.371. y SCHAATSEN Boedapest. EK allround. Vrouwen, 500 me ter: 1. Erbanova (Tsj) 39,87, 2. Wüst (Ned) 40,21, 3. Skokova (Rus) 40,40, 4. Lobisjeva (Rus) 40,62, 5. Pechstein (Dui) 40,67, 6. Van der Weijden (Ned) 41,13, 7. Njatun (Noo) 41,20, 8. Czerwonka (Pol) 41,22, 9. De Vries (Ned) 41,33, 10. Bokko (Noo) 41,48. ,11. Val kenburg (Ned) 41,56. 3000 meter: 1. Sabliko- va 4.16,03, 2. Czerwonka 4.19,41, 3. Pechstein 4.19,71, 4. Valkenburg 4.21,29, 5. Wüst 4.22,59, 6. Ost 4.22,65, 7. De Vries 4.25,40, 8. Graf 4.26,08, 9. Bokko 4.26,39, 10. Skokova 4.""\78.11. Wozniak 4.28,38. Tussenstand: 1. Pechstein 83,955, 2. Wüst 83,975, 3. Czerwonka 84,455, 4. Sablikova 84,471, 5. Skokova 84,863, 6. Valkenburg 85,108, 7. De Vries 85,563, 8. Lobisjeva 85,653, 9. Bokko 85,878, 10. Ost 85,885, 11. Van der Weijden 85,936. door Sjaak Sinke SINT LAURENS - Hij was al atleet van 2010. Ook voert hij na negen edities het overall-klassement van de Kustmarathons aan. Gistera vond zegevierde Wim van Sparren- tak in zijn eigen dorp Sint Laurens voor de zesde keer in de Ondo- loop over zeven kilometer. Gemak kelijk ging het niet. „Ik had flinke tegenstand van Miquel van Tonge ren", zei Van Sparrentak. „Met nog anderhalve kilometer te gaan ben ik gaan versnellen, want in de sprint zou ik van hem hebben ver loren." Van Sparrentaks eindtijd was 24 minuten en 33 seconden. Van Ton geren (Middelburg) gaf in de slotfa se acht seconden toe op. „Ik train weinig op snelheid, omdat ik in training ben voor de eerste Zeeuw se trail in februari", merkte hij op. Jaap Jan Ritsema (Middelburg) maakte het erepodium vol. Bij de vrouwen ging de zege naar Isabel Lous (Vlissingen). Zij hield Evelien van Sparrentak zes secon den achter zich. Voor Lous was het de tweede zege in twee weken. In de omgeving van Dishoek werd zë ook al eerste in de Politiecross. Op de vier kilometer ging de zege tegen wil en dank naar junior Jo- ram Verhage (Vlissingen). Hij had ingeschreven voor de anderhalve kilometer. De begeleidende fietsda- me vergiste zich echter behoorlijk in de snelheid van Verhage. Toen zij het keerpunt van de anderhalve kilometer had bereikt, waren de eerst lopertjes al gepasseerd, waar door die pas na twee kilometer te rug gestuurd konden worden. Voor Verhage geen probleem, maar dè overige jonkies hadden het niet breed na vier kilometer. AMSTERDAM - Ajax won gistermid dag een oefenwedstrijd tegen Al- mere City met 1-0 dankzij een doelpunt in de slotfase van Dmitri Bulykin. Vandaag stapt de selectie in het vliegtuig naar Brazilië, waar het een trainingskamp belegt. In het zomerse Sao Paulo wil Ajax het fundament leggen voor een in- haalreeks die moet leiden tot pro longatie van het landskampioen schap. „We hebben het bewijs gele verd dat we kunnen inlopen", vond coach Frank de Boer. Daarmee refereerde de trainer aan het vorige seizoen, waarin Ajax tij dens de winterstop vijf punten achterstond op koploper PSV, maar op de laatste speeldag de landstitel won. Deze winterstop staat Ajax vijf punten achter op koploper AZ. De Amsterdammers hervatten de competitie op zondag 29 januari in eigen huis tegen AZ. Bij winst lo pen ze meteen in op een directe concurrent. „Ik zie AZ en PSV als concurrenten voor de titel", stelde De Boer. „Ik vind PSV van die twee het beste team." Iedereen in de selectie van De Boer heeft het vizier gericht op de tweede seizoenshelft, behalve Kol- beinn Sigthórsson. De IJslandse aanvaller heeft een stressfactuur in een enkel. De Boer: „Hopelijk speelt Sigthórsson nog wat minu ten mee dit seizoen, maar zijn fo cus ligt op het volgende seizoen, ook om het revalidatieproces zon der druk te laten plaatsvinden." Sigthórsson kwam afgelopen zo mer over van AZ en hij speelde tot dusverre acht competitieduels, waarin hij vijf keer scoorde. De Boer is niet van plan in de winter stop nieuwe spelers aan te trekken als er geen voetballers vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40