sport 139 Crossen is 'spielerei' voor Lars Boom Rafael Nadal vliegt eruit in toernooi Doha Canadese bobbers buiten levensgevaar Schorsing Zwitsere bond van de baan Ajax blijft bij voorstel vrouwen en kinderen Nieuwe aanbieding PSV voor Labyad 'Het gaat nu niet alleen tussen ons, maar ook tussen ons en de wind' Martina Sablikowa Ireen Wüst gaat aan de leiding in haar rit op de 3000 meter tegen de Russische Oiga Graf. foto Jerry Lampen door Ad Pertijs HUIJBERGEN - Met zichtbaar plezier ramt Lars Boom deze woensdag middag zijn zwarte karretje over de bospaden op de Nootjesberg in Huijbergen. 'Spielerei' noemt hij zijn wintercampagne op de cross- fiets. „Natuurlijk vind ik dit leuk. Alleen had ik vandaag de inspan ningstest van gisteren nog in de be nen", zegt hij na afloop van de ver kenningsrondjes over het NK-par- koers, waarop hij morgen zijn titel verdedigt. Het is de lange Boom ten voeten uit. Hij probeert de laat ste tijd zijn enthousiasme voor het veldrijden een beetje binnenboord te houden, maar diep van binnen wil hij zich ook op een training de koning van het veld voelen. Het verhaal van Lars Boom is be kend. Als talentvolle wielrenner bleek hij niet alleen te kunnen crossen. De wereldtitels veldrijden bij junioren (2003) en beloften (2007) werden gevolgd door het goud op het WK tijdrijden voor beloften in 2007. Het jaar erop werd hij weer wereldkampioen in het veld, maar dan bij de 'grote jongens.' Boom koos er voor om het rijden op de weg en in het veld twee jaar te combineren, alvo rens hij zijn slag wilde slaan op de weg. De eerste winter zonder cros sen beviel echter slecht. Temeer omdat de Brabander moeite had om gefocust te blijven in een lange periode zonder wedstrijden en doelen. Om beter voorbereid te be ginnen aan het wegseizoen keerde hij vorig jaar terug in het veld voor zes topcrossen. Eén ervan, de we- reldbekerveldrit van Zolder, won hij zelfs. „Je moet toch trainen in de winter en als je dit graag doet, kun je beter zo doen", zegt hij over zijn aanpak. Deze winter rijdt Boom weer zes crossen, maar nu bewust op een iets lager niveau. „Vorig jaar was ik op de weg al di rect in Qatar heel goed en dat mag best later komen", licht hij de klei ne koerswijziging toe. Boom wil vooral goed zijn in Pa- rijs-Roubaix, de robuuste keien- klassieker in Noord-Frankrijk. Had hij daar vorig jaar het gevoel dat het beste er al af was omdat hij zo fanatiek had gecrosst? „Natuurlijk kan het altijd beter, maar het be langrijkste was dat ik me er vorig jaar bewust van werd dat ik die koers kan winnen. In de wedstrijd zelf reed ik na het Bos van Wallers lek. Dat was gewoon kloten, maar het kan gebeuren. Daarna was ik in de finale op het Carrefour de l'Arbre en die stroken erna nog al tijd goed. Zonder die lekke band, was ik verder gekomen. Die be wustwording maakt dat ik ko mend seizoen vooral dan goed wil zijn." Boom noemt zijn crossactiviteiten spielerei. Op de vraag of koersen voor hem gezien zijn karakter so wieso een spel is, hoeft de Braban der niet lang na te denken. „Dat denk ik wel. Koers is een spelletje, zoals sport in het algemeen een spel is dat je wilt winnen. Dat kun je doen omdat je de wedstrijd met verschillende tactieken kunt bena deren. En zolang het nog aanvoelt als een spel, blijft het ook leuk om te doen. Alleen wordt het bij de profs steeds minder spielerei om dat de belangen steeds groter wor den." Met de Tour heeft hij net zo'n ge voel. „De Tour is heel mooi, maar dan moet een renner als ik hem wel als vrijbuiter kunnen rijden. De afgelopen jaren is dat heel moeilijk geweest. Als vrijbuiter moet je in de Tour kunnen wach ten op dat ene moment en dat past niet bij onze ploeg. Wat ik ook begrijp." In de Vuelta zag hij in 2009 wel kans om én de kop man te steunen en als aanvaller een etappe te winnen. „Dat was ook erg leuk om te doen, maar de Tour is serieuzer, met nog grotere belangen. In de Tour kun je niet achterin rijden als je kopman voor aan zit. Om je moment een keer te kunnen pakken, moet dat wel." De opvallende keuze is daarom al gemaakt: „Ik rijd dit jaar geen Tour." Ook al met het oog op Olympische Spelen en WK in ei gen land. „Op beide disciplines (weg en tijdrit) kan ik daar wat doen." Gaat Boom na enkele 'verlo ren' jaren meer werk maken van de tijdrit? „Ach, dat komt vanzelf als je er een stukje overtuiging in stopt." Boom gaat de strijd om de titels en tickets weer aan met Stef Clement, Lieuwe Westra en Jos van Emden. „Ik denk dat ik het kan. Ik ben niet voor niets wereld kampioen tijdrijden bij de belof ten geweest en nationaal kam pioen bij de profs." zaterdag 7 januari 2012 DOHA Rafael Nadal is er niet in geslaagd de finale van het tennistoernooi in Doha te bereiken. De Spanjaard ver loor gisteren in de halve eindstrijd verrassend van de Fransman Gaël Monfils: 3-6 en 4-6. De partij duur de iets langer dan anderhalf uur. Door de zege van Monfils krijgt Do ha een Franse finale. Jo-Wilfried Tsonga profiteerde eerder al van de afmelding van Roger Federer, die zich wegens rugproblemen terug trok. ALTENBERG De leden van het Canadese bobslee team van piloot Chris Spring zijn buiten levensgevaar en bij bewust zijn na de zware crash donderdag tijdens de training de wereldbeker wedstrijden in Altenberg. Dat heeft de internationale bond FIBT gisteren laten weten. Drie van de vier teamleden wer den met twee reddingshelikopters naar het ziekenhuis vervoerd. Een van de drie zou het hospitaal in middels hebben verlaten. Spring zou bij de crash zijn dijbeen heb ben gebroken. ZÜRICH De Zwitserse voetbalbond SFV hoeft niet meer te vrezen voor een internationale schorsing. De mon diale federatie FIFA heeft dit giste ren laten weten. De FIFA had de SFV een ultimatum gesteld omdat de bond verzuimde actie te nemen tegen FC Sion. De club had niet-speelgerechtigde voetballers opgesteld. Na een maan denlange strijd bestrafte de Zwit serse bond de formatie eind decem ber met een aftrek van 36 punten en wendde daarmee een schorsing af. AMSTERDAM Ajax ziet geen aanleiding af te wij ken van het verzoek aan de KNVÏB om alleen vrouwen en kinderen toe te laten tot de bekerwedstrijd Ajax-AZ van 19 januari. Dat liet een woordvoerster gisteren weten. Gay.nl en COC Amsterdam deden een beroep op Ajax en de KNVB om ook homo's toe te laten tot de wedstrijd. Ajax kreeg hiernaast di verse suggesties binnen van groe pen die het duel zouden kunnen bijwonen, zoals ouderen en invali den. De Amsterdamse club wacht echter de beslissing van de KNVB af op het oorspronkelijke voorstel. EINDHOVEN Zakaria Labyad heeft een nieuwe aanbieding gekregen van PSV. De achttienjarige aanvaller, die schermt met belangstelling van Sporting Portugal, kan voor lange re tijd bijtekenen in Eindhoven. La byad had een eerder voorstel van de clubleiding afgewezen. Technisch manager Marcel Brands hoopt op een langer verblijf van La byad. „Zakaria is een jonge voetbal ler uit de eigen opleiding, die wil len we graag binnenhouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39