Wüst valt stil in windvlaag op buitenbaan in Boedapest Nostalgie (Jur van de waarheid Gregory Bange IS voor Frans Bevers WK-titels kwijt Bökko favoriet tegen wil en dank 381 S| Kramer en Verweij ontmoeten elkaar twee keer Schlierenzauer pakt eindzege zaterdag 7 januari 2012 Sven Kramer en Koen Verweij vechten vandaag op de eerste dag van het EK allroundschaatsen in Boeda pest tweemaal een direct duel uitTijdens de loting werden beide Nederlanders zowel op de 500 als op de 5000 meter aan elkaar gekoppeld. Óp de 500 meter komen ze in de derde rit in actie, op de vijf kilometer kilometer vormen ze het dertiende paar. Ireen Wüst schaatst bij de vrouwen op de 1500 meter in de slot rit tegen Claudia Pechstein. Martina Sablikova rijdt een rit eerder tegen Natalia Czerwonka uit Polen. aaaww»»iBaaBwaaaBiMiww«88»aM8ffl8MBB!^^ door Maurice Steketee Vroeger keek ik elke schaatswedstrijd op tv, tegenwoordig komt het steeds vaker voor dat ik wel eens een ritje oversla. Komt het door een gebrek aan spanning tijdens de wedstrijden? Zijn er te veel wedstrijden? Of zijn er te veel onbeduidende wedstrijden in een halfvol of soms zelfs leeg stadion? Vooral dat laatste is de hoofdoor zaak. Gelukkig wordt er dit week einde weer eens gestreden om een eerste plaats die wel telt. Na de NK's, kwalificatiewedstrijden voor wereldbekerwedstrijden, de we reldbekerwedstrijden zelf en soms ook nog een skate-off staat in Boe dapest een heuse Europese titel op het spel. Terwijl de ene na de ande re ijsbunker de afgelopen jaren uit de grond is gestampt, wordt er op een buitenbaan gereden. Eindelijk wordt er weer geschaatst zoals het schaatsen bedoeld is. Geen gezeur over rondetijden, aë rodynamische schaatspakken, of wereldrecords, maar gewoon een gevecht van man tegen man en vrouw tegen vrouw. Erin kleunen en zien waar het schip strandt. Het gaat eindelijk weer eens over vechten tegen de elementen en 'diep zitten' om beschutting te zoe ken tegen de wind. Alleen de sterk- sten blijven over. Zoals het hoort. Voor de echte schaatsfans moet 't ook een verademing zijn. Geen uren op de vierkante meter hos sen in een sporthal waar je be dwelmd wordt door een lucht van rookworsten, verbrand frietvet en verschaald bier. Geen Kleintje Pils dat ervoor zorgt dat je de volgende ochtend met koppijn wakker wordt zonder dat je ook maar één druppel hebt gedronken. Geen wedstijd in een kille betonnen ijs- bak ergens in Kazachstan, die aan zevenduizend schaatsfans plaats biedt, maar waar slechts een hand jevol whiskydrinkende Russen in de zaal zit. Nee, in Boedapest komt het echte schaatsgevoel pas bovendrijven, op een baan uit 1869 met het Vaydahunjad kasteel op de achtergrond. Eindelijk ook kan die doorgewin terde schaatsfan de gebreide sjaal van oma weer eens uit de kast ha len, geitenwollen sokken aantrek ken en met een kop zelfgemaakte snert in de hand zich warm klap pen als Sven Kramer of Ireen Wüst in een rondje van 37 blank in de snijdende wind passeert. Zo hoort schaatsen te zijn. Als de NOS de wedstrijden vandaag ook nog in zwart-wit uitzendt, zit ik weer op het puntje van m'n stoel. BISCHOFSHOFEN - Skispringer Gre- gor Schlierenzauer heeft; voor het eerst in zijn loopbaan de Vier- schansentournee gewonnen. De Oostenrijker verdedigde gisteren met succes zijn leidende positie in de vierde wedstrijd op de schans van Bischofshofen. Schlierenzauer (22) eindigde als derde. Zijn landge noot Thomas Morgenstern, vorig jaar eindwinnaar, won gisteren. Wegens hevige sneeuwval werd de tweede sprongserie afgebroken. De indoorgeneratie van het schaatsen gruwt van het EK all round op de buitenbaan in Boe dapest. Ook Ireen Wüst had vol op twijfels. Haar grote bezwaar was dat zij niet alleen zou moe ten strijden tegen de concurren tie, maar ook tegen de wind. door Johan Stobbe BOEDAPEST - De angst werd be waarheid. Door een windvlaag vol op de neus loopt Ireen Wüst na de eerste dag op het Europeese kampioenschap allround in Boeda pest al achter de feiten aan. Van ex cuses wilde de Brabantse gistera vond niets weten. Ja, haar rechter- schaats raakte door vuil op de Havard Bökko door Joop van den Oudenhoven MIDDELBURG - De eredivisie drie banden wordt morgen hervat met een kraker voor het team van Frans Bevers. De ploeg gaat op be zoek bij de lijstaanvoerder TO- W.NL/MCR in Vlaardingen. Tussen Frans Bevers en de koplo per gaapt op de ranglijst een gaatje van vier punten. Frédéric Caudron, Eddy Leppens, Jean Paul de Bruijn en Glenn Hofman wil len dat graag dichten. Teamleider Jan Kikken: „We gaan vandaag een warming-up doen in de bekerwedstrijd tegen De Westhoek/v.d. Lee in Drunen. Morgen moeten we proberen zon der kleerscheuren weg te komen. Gelijkspelen zou niet erg zijn maar verliezen is kwalijk. Bij winst wor den we meteen de te kloppen ploeg voor de rest van de competi tie. Ik schat ons in de breedte ster ker in dan TOW." Martens Cleaning ontvangt in .Dorpshuis De Vroone in Kapelle de nummer twee van de rangschik king Ai Biljarts uit Apeldoorn. baan al bij het inrijden bot en ja, door een windvlaag vol in haar ge zicht boette ze in de derde ronde van de drie kilometer flink aan snelheid in. „Je valt stil, alle snel heid is eruit. Maar dat accepteer ik, dat hoort bij buiten schaatsen. Ik zal niet de enige zijn geweest met tegenwind." Regerend Europees kampioene Martina Sablikova zei het na de 500 en 3000 meter treffend. „Het gaat nu niet alleen tussen ons, maar ook tussen ons en de wind. Met deze wind is het belangrijk dat je geluk hebt. Niemand kan zich hier op voorbereiden." De Tsjechische had wat pech tij dens de 500 meter, maar kwam de drie kilometer zonder problemen door. Wüst en ook de derde titel kandidaat, Claudia Pechstein, door Eric de Jager BOEDAPEST - Havard Bökko is de grote favoriet voor de Europese all- roundtitel schaatsen in het man- nentoernooi, dat vandaag begint. Maar de Noor gedijt niet erg in die rol. „Ik beschouw mezelf niet als favoriet. Ik ben een van de deelne mers." Met de afzegging van regerend kampioen Ivan Skobrev en Sven Kramer nog herstellende, kan Martin Spoormans „Dion Nelin is niet van de partij dat scheelt", weet kopman Martin Spoormans. De partijen in Kapelle: Om 13.00 uur: Henk Habraken-Martien van der Spoel en Raymund Swertz-Addy Wienk. Van af circa 15.00 uur: Martin Spoor- mans-Michael Nilsson en Raymond Ceulemans-Raimond Burgman. moesten een windvlaag verwer ken. „Het was zwaar om tegen de wind in te schaatsen", zei Pech stein. „Vreemd ook. De wind kwam en ging." De Duitse vond haar snelheid wel weer terug, Wüst knokte voor wat ze waard was, maar kwam niet meer in haar ritme. „Ik baal gigantisch, maar dit hoort erbij", stelde zij. Vol revanchegevoelens keerde Wüst terug naar het hotel. De pri ma 500 meter (40,21), waarmee ze een gat van bijna tien tellen sloeg op Sablikova en bijna drie op Pech stein, kon het rotgevoel over de mislukte drie kilometer niet ver drijven. „De frustratie moet er even uit en dan moet de knop om", zei ze. „Ik kom hier om te winnen en loopt nu al behoorlijk achter de feiten aan." Bökko er eigenlijk niet omheen: van hem wordt niets minder dan goud verwacht dit weekeinde. Op de fiets, naast de baan waar de vrouwen hun toernooi al zijn be gonnen, kijkt hij naar de vloer. „Ja, dat zegt bijna iedereen. Maar ik niet. Ik doe mee en ik kan win nen. Net als Alexis Contin en drie Nederlanders. Tot die drie rekent hij Jan Blokhuijsen, Koen Verweij en de dit seizoen na blessureleed teruggekeerde Sven Kramer. „Ja, AIGLE - De Franse baanwielrenner Grégory Baugé moet zijn indivi duele wereldtitel sprint alsmede het behaalde goud met de teams printers inleveren. Dat maakte de internationale wielrenunie UCI gis teren bekend. De ster van de WK, vorig jaar maart in Apeldoorn, heeft drie keer de dopingregels overtreden. Baugé miste binnen achttien maanden een dopingtest en was twee keer niet beschikbaar waarop de Franse wielerbond FFC hem met terugwerkende kracht voor een jaar schorste: van 23 december 2010 tot 22 december 2011. De UCI meldde daarop dat alle in die perio de geleverde resultaten worden ge annuleerd. De sprinttitel in Apeldoorn was de derde op rij voor Baugé bij een WK. Hij versloeg in de finale de Brit Jason Kenny, die zich nu rege rend wereldkampioen mag noe men. Diens landgenoot Chris Hoy mag het brons ruilen voor het zil ver, de Fransman Mickaël Bour- In het klassement vond ze zichzelf na de eerste dag van het EK terug op de tweede plaats, nipt achter de 39-jarige Pechstein en voor Sa blikova, die op de 1500 meter an derhalve seconde goed moet ma ken. Daartussen wurmde zich nog de verrassende Poolse Natalia Cherwonka. „Die had waarschijn lijk wat minder tegenwind", con cludeerde Wüsts coach Gerard Kemkers. Gewonnen gaven coach en pupil zich na het mentale tikje nog niet, al zal het voor Wüst moeilijk wor den haar tweede titel te veroveren. „Ze kan nog kampioen worden", stelde Kemkers. Ook Wüst bleef strijdvaardig. „Ik moet een dijk van een 1500 meter rijden en weer een gat slaan. Het toernooi is zeker nog niet voorbij." hij heeft me in Astana verslagen. Dat Sven nog aan het 'herstellen' is, betekent niets. Hij is een win naar, en als hij hier rijdt, dan gaat hij 'all out'. Hij houdt zich echt niet in en hij is tot veel in staat." Bökko geeft schoorvoetend toe dat hij zich wel topfit voelt. „Het Noor se kampioenschap liep lekker. Maar dat is alweer even geleden. Ik hoop vooral dat het een eerlijk toernooi wordt. Dat de wind een beetje gaat liggen." gain (vierde) krijgt alsnog een bronzen plak. Op de teamsprint waren Baugé, Kevin Sireau en Michael D'Almei- da de baas over het Duitse team. Rene Enders, Maximilian Levy en Stefan Nimke krijgen nu het goud. Ook de nummers drie en vier, Groot-Brittannië en Australië, klimmen een plaats. De overige klasseringen blijven ongewijzigd. Op de teamsprint eindigde Neder land als zevende. Van den Berg strandde vroegtijdig in het sprint- toernooi. Baugé's advocaat trok het besluit in twijfel. „Het gaat niet om doping. Ze straffen hem voor het niet voldoen aan admini stratieve verplichtingen. En dat is discutabel omdat hij bij één con trole ziek was", zei Jim Michel-Ga briel. Hij laakte verder het feit dat de UCI pas nu met de mededeling komt, op een moment dat de tijd om in beroep te gaan verstreken is. Het enige goede nieuws voor Baugé is dat hij kan deelnemen aan de Olympische Spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38