beste is voor de dieren opruiminq ,h berco Lotgenotenkaart succesvol Mr 3i Nae twi jaer kom je op de zwarte lieste! Plan voor uitbreiding Volkeraksluizen AtSCIdl met heel veel Keus lange vorststraat-goes zaterdag 7 januari 2012 Voor deze pony's is aan de Bevelandse dijk geen droog plekje te vinden. foto's Izaak Verkeste het naderen van het bezoek glibbe ren de Shetlanders de helling op, hopend op iets lekkers en wat aan dacht. „De eigenaar heeft in princi pe een paar dagen de tijd gekregen om maatregelen te nemen. Als ik dan weer ga kijken en ze staan er nog steeds zo triest bij, krijgt hij een proces-verbaal aan z'n broek en worden de dieren in beslag ge nomen." De pony's gaan in dat ge val naar een verzamelplek in Zuid-Holland. De diereninspectie beslist dan over hun verdere lot, variërend van doorverkopen aan een nieuwe eigenaar tot (in het ui terste geval) de gang naar het slachthuis. Wilde zucht diep. „Het gaat er om wat het beste is voor die dieren." Even buiten het dorp blijkt hoe het ook kan. Soortgeno- MIDDELBURC - De Lotgenotenkaart is een succes. Dat meldt initiatief neemster Gerda van Leeuwen, voorzitter van het Zeeuwse Steun punt Voor Verlies en Rouw. Op de kaart kun je aangeven of je een vraag hebt op het gebied van prak tische hulp, behoefte hebt aan een luisterend oor of een lotgenoten groep met thema zoekt. In tweeënhalf jaar zijn de duizend kaarten opgepikt door mensen die het moeilijk vinden om over be ten van de onfortuinlijke Shetlan ders staan daar hoog op een groe ne polderdijk van vers gras te ge nieten. Zichtbaar tevreden. Aangekomen bij de vervallen dorpsboerderij van de fokker treft Wilde alle luiken dicht. Zijn ge klop op het raam ontlokt binnen een zwaar geblaf van herdershon den. Verder geen reactie. Een blik over de schutting achter, leert dat er in elk geval geen pups in de bui- tenbench lopen. De agent staat op het punt te ver trekken om het op een ander mo ment nog maar eens te proberen, wanneer de bewoonster komt aan rijden. Hoogstverontwaardigd neemt ze kennis van de melding. Volgens haar volkomen onterecht, pure laster en de zoveelste mis- paalde zaken te praten met hun ongeving. „Het lijkt niet veel, maar de kaarten liggen gewoon in een brochurekast, we geven ze niet di rect aan mensen." Van Leeuwen is er dan ook tevreden mee. „De vol gende oplage van vijftienhonderd kaarten gaat er binnenkort'uit en we hopen daarmee nog meer jon ge en oude mensen te bereiken die steun zoeken." Op de kaart De Lot genotenkaart werkt met achttien ervaringsdeskundige vrijwilligers plaatste actie in een persoonlijk conflict. Ze maakt het hek open en laat de politieman zonder aarze ling binnen. Na een stief kwartier- tje weet Wilde genoeg. „Mevrouw heeft acht herders, die zo op het eerste gezicht in prima conditie verkeren. De benches in de schuur zijn ruim en schoon. Ik heb daar ook voer zien staan dat hartstikke duur is. Iemand die z'n honden verwaarloost, koopt dat merk echt niet! Het ziet er gewoon keurig uit. Als iederéén zo voor zijn honden zou zorgen..." Loos alarm dus, wat direct ook de kwetsbaarheid van de dierenpoli- tie bloot legt. „Wat mensen soms niet klaar maken over elkaar. Maar dat gebeurt in de gewone dienst ook hoor." en elke twee jaar worden er nieu we vrijwilligers opgeleid. „Wat deze hulplijn zo fijn maakt voor de mensen, is dat deze zo laagdrempelig is. ]e kunt bellen wanneer je wil, zelfs 's avonds." Volgens Van Leeuwen zijn de reac ties van de bellers vaak hartverwar mend en lief na afloop: „Ze vertel len ons dan dat wij de juiste steun op het juiste moment waren en dat ze dit veel eerder hadden moe ten doen." De vö 'vers' gekochte kerstboom, mee klu- te, leit a op 'stort' te composteren, mè de kerstkaorten bin d'r nog, in een platte mande, wan mee plakband op een deure ange is a jaeren nie mi te doen. Te vee, aolmè loslaetend en plekken op de deure achterlaetend... Eigenlijk is 't een wonder da in een tied van 'feesboek', twittere en spele mee de 'blekberry' d'r mee Kerst nog zövee kaorten mee de post komme, wan vö eêl vee men sen is't schrieven van die kaorten nie de leukste afsluting van 't jae- r.J Is 't een gevoel van heimwee nè de ouwe tied of wille me de 'De Post' in zwaer weer een bitje ellepe? Natuurlijk doe naebie iedereên mee, a bin d'r ook men sen, die net zöas ooit prins Claus z'n stropdas- se uuttrok, gewoon ge stopt bin mee 't verstie ren van kaorten. Bezu- nige kan, zeker in deze tied, ook een reden we- ze. Kiek, de kaorten bin zö diere nie. Je kan ze inslae mee hröte pakken tehliek. En nae de Kerst krieg je nog een oop korting a moe je wé op de koop toe neme da ze pas in januari 'prettige kerst dagen' onder ohen kriehe.J 't Is een kniesoor, die di op let. De kos ten vurme de postzegels, a bin ze dan goekoper dan in de rest van 't jaer. Toch oord'ik pas het verhaal van iemand die d'r buurvrouwe een nieuwejaersgroet brocht en hraog de enveloppe trug wou. Z'ao d'r expres a hin naeme op ge- schreve...! De kaorte zelf mocht ze ouwe. Di zat een sticker op mee de naeme van de gulle gever..! Dat stickertje ei de buurvrouwe d'r afgeweêkt en toen las ze stomverbaasd: „Van Karei...!" Ze kwam overigens nie uut Walchere, mè uut '0113'...! De wensen, die je tegenwoordig aolmè meer via je MIDDELBURG - Rijkswaterstaat denkt na over een oplossing voor de drukte bij de Volkeraksluizen bij Willemstad. De sluizen zijn het drukste en grootste binnenvaart- sluizencomplex van Europa, maar vormen ook het grootste knelpunt voor schepen tussen de Schelde en de Rijn. Op 19 januari vindt een inloopbijeenkomst plaats over plannen voor de Volkeraksluizen. Omwonenden, gebruikers en be langstellenden zijn tussen 19.30 uur en 21.30 uur in het Bedienings gebouw Volkeraksluizen, HeUegats- weg 2 te Willemstad. Deskundi gen van Rijkswaterstaat zijn aan wezig om vragen te beantwoor den. computer kriegt, ore 'onpersoonlijk' genoemd, a kreeg ik dit jaer wi juweêltjes; eest bal lonnen deuprikke en dan een vier- werk bekieke of een eêl kerstcon cert speciaal vö joe! Je kan alleên die kaorten nie laete zie of in je mande leie. Di is een toenemend aantal men sen, die een kaorte pas verstiere as ze d'r zelf eên haod ebbe. Die kom me pas rond nieuwejaer an of tot alf januari. Julder oeve nog nie te wanopen, de leste kunne nog kom me...! Toch bluve de meêste mensen een êleboel kaorten verstiere. Een lies- te van 't vorige jaer is een hoeie start. Fermielje kao_je natuurlijk nie vergete, of je moe riepe weze vö 't fermieljediner.J In de twide ronde haen de buren en de hoeie bekende op de post of mee de hulp-post mee...! En dan komme de mensen, die je in een rond jaer nie ziet, mè toch eên keer een teken van leven kriehe en, laeter of eerder ook geve! Tot slot komme de twufelgevallen. Eên jaer hin kaorte terug kan nog, mè de mêeste komme nae 't twide jaer op de zwarte lieste...De "be- gin-januari gevallen..." En dan eb be me gelukkig ook nog de men sen, die het verstieren van kerst kaorten en dienkelijks ook ont- vange..) een eêl leuk werkje vinde en dirom echte kunststikjes mae- ke. Ik zou hraog de naemen noe- me van de personen die ons jaer- lijks verrasse mee kunstzinnige wensen, mè ik beperke m'n eihen mee te zeien, da'k zulke proenks- tikjes as boekenlegger gebruke. Nog even en onze kaorten ver- dwiene ook wi bie 't oud papier. Ik gae m'n lieste wi he 'updeete' en de overgebleve decemberzegels bin't volgende jaer ook nog gel dig. En vö mien is 't belangriekste; da aol die wensers hliek kriehe...! In de huidige situatie moeten bin nenvaartschepen al vaak langer wachten dan de maximaal vastge stelde norm van dertig minuten. Hoewel het aantal schepen is afge nomen, worden zij steeds groter. Vroeger pasten er precies twee schepen naast elkaar, tegenwoor dig zijn schepen vaak net breder dan de helft van de kolk, zodat er geen schip meer naast past. Rijkswaterstaat heeft een aantal opties bedacht: een hele nieuwe schutsluis, een semi-open verbin ding of verlenging/uitbreiding van het bestaande sluizencomplex. Halverwege dit jaar neemt de mi nister een besluit welke optie ver der wordt uitgewerkt. mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmsm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31