Zeeland als Central Park 21 zeeland Half miljoen euro schade in Zeeland Rekenfout zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! zaterdag 7 januari 2012 door Maikel Harte T" e kan geen krant openslaan of I je leest wel over de Maya's en* I hun voorspelling dat op 21 de- cember 2012 de wereld zal ver gaan. Ik dacht donderdag: die heb ben een. rekenfout gemaakt, het is vandaag al zover. Polders liepen onder water, zandzakken werden aangerukt, reddingsbrigades ston den paraat, dijken werden be waakt. Thuis beukte de wind te gen de ramen, de dakpannen ram melden en de bomen naast ons kraakten. Tjonge, wat een weer was het. Ik wil dan altijd naar de zeedijk. Die gierende wind in je gezicht, de schuimkoppen, dat klotsende water tegen de dijk, prachtig vind ik het Vooral ook om die schepen heen en weer te zien dansen op de golven. Dan zie ik noeste zeelui voor me die over het dek lopen alsof er niets aan hand is. Diep van binnen zou ik dat eigenlijk ook wel willen, maar zo'n held ben ik niet Dat weet ik sinds ik ooit eens twee uur heb vastgezeten op het veer van Breskens naar Vlissin- gen, omdat het water te hoog stond en het stormde. Het was lang voordat de tunnel er lag, het was op dat oude bootje waarop je nog losstaande stoelen had staan. Die schoven van de ene naar de andere kant. Er waren kinderen die maar niet ophielden met hui len en ik zag mensen kotsend over de reling hangen. Er wordt wel eens met weemoed over de boot gepraat, maar dat soort dingen vergeten we. Op dat moment hoorde je niemand over een broodje kroket en bestelde er niemand een bak erwtensoep. Ook ik niet, ik was al blij dat ik mijn ontbijt binnenhield en trek had ik al helemaal niet. Dat had niet alleen met de deining van de zee te maken, maar ook met de spanning. Helemaal gerust was ik er namelijk niet op. En ik niet al leen. Naast me deed een man zelfs een schietgebedje, omdat hij dacht dat de dag des oordeels was gekomen. Hij maakte een reken- foutje, want een half uur later stapten we veilig van boord. Het was geen Maya overigens, want hij kwam zeker niet uit Mid- den-Amerika. Of er moeten Ma ya's met een Zeeuws accent zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON X PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055-. 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode - Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om it iet persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. Een van de Bijzondere Zeeuwen die ter gelegen heid van de nieuwjaarsbijeenkomst van de pro vincie werden gehuldigd, was Admir Hamza uit Goes. Hij redde in september een moeder en haar baby van de verdrinkingsdood, terwijl hij zelf niet kan zwemmen. Met krachtige beelden heeft commissaris van de koningin Kar- la Peijs gisteren tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de provin cie het Zeeuws Jaar van het Wa ter 2012 ingeluid. door Ben Jansen De typering van Zee land als blauw-groe- ne oase heeft zijn langste tijd gehad. Commissaris van de koningin Karla Peijs introduceerde bij de presentatie van het Zeeuws Jaar van het Water 2012 een nieu we kijk: Zeeland als Central Park tussen de drukke steden en hecti sche verkeersaders van de Rand stad, de Brabantse stedenrij en de Vlaamse stedenruit. In dat Central Park vormt water de uitdaging. Peijs: „Door de eeu wen heen lieten de Zeeuwen zich niet verjagen door de grillige om standigheden. Integendeel: ze pas ten zich creatief aan, bedachten nieuwe middelen van bestaan en hielden vol. Schouders eronder en doorgaan. Op die manier heeft de zee de Zeeuwen ook gevormd. Als de natuur vriendelijker en de om standigheden milder zouden zijn geweest, was het karakter van de Zeeuw minder uitgesproken. Daar ben ik van overtuigd." Die schouders moeten er volgens Peijs weer onder. Om de ontslagen werkne mers van Zalco en de toeleverende bedrijven aan een nieuwe baan te helpen, om de marinierskazerne en een onderdeel van een nieuw politiedienstencentrum naar Zee land te halen, om de mogelijkhe den van visserij op het land en landbouw op het water te ontwik kelen en om land- en tuinbouw, chemie en energie-opwekking de weg naar een meer duurzame in dustrie te laten inslaan. Peijs stelde vast dat de Zeeuwen van alle Nederlanders het trotst op hun provincie zijn. „Veel mensen denken dat de fierheid van de Frie zen op hun eigen provincie het grootst is, maar veel mensen den ken ook dat Friesland dé waterpro vincie van Nederland is. En dat is natuurlijk ook onzin." „Zeeland", zei Peijs, „is land in zee. Waar je je ook bevindt in Zee land, overal sta je binnen tien mi nuten aan het open water. De zee zorgt voor bijzondere elementen in het Zeeuwse landschap. Er is al tijd een overkant. Ook al heeft niet elke gemeente een strand of een ligging aan open zee, alle ge meenten in Zeeland hebben jacht havens. Dat maakt Zeeland zo uniek." Ze pleitte ervoor dat Zee land meelift met het beeld dat de toeristen hebben over al die dijken en dammen. „Die zijn stoer, maar ook hot. De Zeeuwse wateren en de Deltawer ken zijn plekken geworden waar je het bijzondere gevoel van land in zee kunt beleven. De Brouwers- dam is één grote tribune tijdens Concert at Sea - als het tenminste niet te hard waait. En op de Oester- dam bereiden Vietnamezen en Zeeuwen hun zilte zaligheden vers uit de Oosterschelde. Er worden kustmarathons en surfwedstrijden gehouden en je kunt de wondere wereld onder water bewonderen. Het Zeeuws Jaar van het Water biedt volop handvatten om te ge nieten van de positieve dingen die het water ons biedt: culinaire lek kernijen, cultuur, sport, waterre- creatie, onderwijs en wetenschap. Samen kunnen we een spetterend Zeeuws Jaar van het Water neer zetten." En over haar gemiste kans dat jaar met de deelname aan een nieuw jaarsduik te openen: „Ik las in de PZC dat ik verwacht werd mee te doen, maar ik ben zo Zeeuws ge worden dat ik blij ben met droge voeten." Demi Matenahoru met het lied Als het water en Dorine van Dijk met klaterend harpspel luisterden de nieuwjaarsreceptie op. Daarna werd het glas geheven. En daar zat vaak geen water in. Ter opluistering van de opening van het Jaar van het Water dreven vis sen door de Nieuwe Kerk in Middel burg. CDA-Kamerlid Ad Koppejan weet op het nippertje te voorko men dat een ervan het kapsel van oud-gedeputeerde Jaap Hennekeij verwoest. foto's Lex de Meester GOES - Bij ZLM Verzekeringen zijn de afgelopen dagen vierhonderd schademeldingen binnengeko men, met een totale schade van een half miljoen euro. Veruit de meeste meldingen betroffen kapot- gewaaide schuttingen, weggewaai de dakpannen tot complete daken die schade ondervonden door het stormweer. Dinsdag kwamen er honderd mel dingen binnen, donderdag kwa men daar nog eens tweehonderd bij. Vrijdag kwam het totaal uit op ruim vierhonderd, aldus Edwin Goetheer van de grootste Zeeuwse schadeverzekeraar. Bij landelijk marktleider Interpolis zijn deze week in totaal 3750 scha demeldingen gedaan door particu lieren, zakelijke klanten en agrari sche bedrijven die zijn getroffen door de storm. Het schadebedrag wordt geschat op bijna 10 miljoen euro, zo maakte Interpolis gisteren bekend. Particulieren en bedrijven hadden de meeste last van omwaaiende bo men, afgebroken takken en losge rukte dakpannen. Die veroorzaak te voor 3,5 miljoen euro aan scha de. Verder kwamen er bij Interpolis 250 meldingen van boerenbedrij ven binnen. Die schade wordt ge schat op 6 miljoen euro. Daar gaat het onder meer om schade aan kas sen en gewassen. De meeste schademeldingen kwa men uit Noord-Holland, Fries land, Groningen, Midden-Neder land, Gelderland en Brabant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2