zeeland 129 Populatie ft. Jacht op damherten is lang niet altijd succesvol 1 60°è Pianoconcert Sylvia Tuinder in Ter Reede Feestcomité werkt aan 25-ste vierdaagse Expositie tekeningen in bibliotheek 't Spui Damherten verstoppen zich TOT Gastankers door storm in botsing zaterdag 7 januari 2012 (Scharendijl Grens voorkeursgebied. •Haamstede Serooskerke wVesten- Ichouwer 2009 VLISSINGEN Vleugelpianiste Sylvia Tuinder ver zorgt vanavond een concert in het Speelhuus bij zorgcentrum Ter Ree- de aan de Vredehoflaan. Het concert bestaat uit een veras sende combinatie van zelf gecom poneerde stukken en improvisaties rondom verschillende thema's. Het accent van het concert ligt op licht klassieke muziek. Toegang is gratis. Het concert be gint om 19.30 uur. Reserveren is niet nodig. OOSTKAPELLE De data voor de avondvierdaagse dit jaar in Oostkapelle zijn bekend: 18 tot en met 21 juni. Het wordt de 25-ste avondvierdaagse in Oostka pelle. Om dit jubileum te vieren is er een feestcomité gevormd dat al tal van ideeën heeft, daarbij gehol pen door sponsors uit het bedrijfs leven. Zo zullen er traktaties wor den uitgedeeld en zal er eike avond muziek zijn langs de route. Tijdens de vierdaagse komt het dorp vol te hangen met vlaggen. VLISSINGEN In bibliotheek 't Spui in Vlissingen is van 9 januari tot 5 maart een ex positie te zien van pentekeningen van de Vlissingse kunstenaar Rob Meijer (1946). Onder de titel 'Leven we nog?' laat Meijer 25 tekeningen zien met daarbij korte spreuken. Er wordt ook een dvd vertoond met daarop een kort filmisch verslag van een moment uit het dagelijks leven van de beeldend kunstenaar, dichter en musicus. PROMOTIE Francien Petiet uit Middelburg is onlangs aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de moderne Nederlandse let terkunde. Petiet (34) is gepromo veerd op literatuurrecensies in de periode 1797-1845. Haar proef schrift heeft de titel 'Een volding end bewijs van ware vaderlandslief de - De creatie van literair erfgoed in Nederland 1797-1845'. Petiet con cludeert daarin- dat de literatuurre censenten uit die periode vader landsliefde belangrijker vonden dan goed schrijven. 2009/2010 2010/2011 2011/2012 Aantal tot 1 januari 2012. Geschat aantal aan het einde van het seizoen (1 maart) als omstandigheden zoals het weer meewerken. Er zitten momenteel naar schatting meer dan j 1000 damherten in de Kop van Schouwen. Daarvan zouden er zo'n 317 afgeschoten moeten worden om een evenwicht te bewaren. Dat aantal wordt echter niet gehaald. De herten verschuilen zich in het rustgebied voor de 30 jagers die actief zijn in de jacht op damherten op Schouwen- Duiveland. Rolant Quist foto Melita Lanting bron Faunabeheereenheid Zeeland Vijftig jachtdagen hebben de dertig geselecteerde jagers om ongeveer 317 damher ten af te schieten in de Kop van Schouwen. Een vrijwel onmogelij ke opgave, want niet iedere keer als een jager op pad gaat heeft hij succes. „Nee, ik denk dat het nu ongeveer één maal raak op de acht keer zitten, is", zegt Fred Jaggie, voorzitter van de hoefdiercommis sie. Nu - halverwege de jachtperio- de - zijn ongeveer 100 dieren ge schoten. Dat kunnen er nog wel 200 worden, maar dat is nauwe lijks voldoende om te voorkomen dat de populatie verder groeit. Krimp - zoals de provincie graag wil - zit er waarschijnlijk niet in. De provincie streeft naar 325 dam herten in de Kop van Schouwen. In de Kop van Schouwen leven nu ongeveer 1000 damherten. Als er niet gejaagd wordt, groeit de popu latie met ongeveer 25 procent. Dat de jacht lang niet altijd succes vol is heeft met een paar factoren te maken. Allereerst zijn damher ten niet dom. Ze trekken zich meer en meer terug in de gebie den waar niet gejaagd mag wor- den. Daarnaast hebben de jagers, zichzelf spelregels opgelegd over de wijze waarop geschoten wordt en jagers moeten eerst drie vrouw tjes (hindes) schieten voor ze een mannetje mogen schieten. De ja gers streven er naar om meer hin- 'Ik heb de indruk dat het damhert reageert op datgene wat in het veld gebeurt' des te schieten omdat zij voor na komelingen zorgen. Dat de aantal len wellicht niet gehaald worden is voor voorzitter Jan Ramondt van de faunabeheereenheid Zee land een punt van zorg. „Als straks in maart blijkt dat we het aantal niet gehaald hebben moe ten we misschien nadenken of we wat anders moeten gaan doen", zegt hij. „Ik ben er van overtuigd dat de jagers hun best doen, maar ik heb de indruk dat het damhert reageert op datgene wat in het veld gebeurt." 'Als je een dier ziet en je loopt de kans dat je het niet goed kan raken, moet je het niet doodschieten' Fred Jaggie, voorzitter hoefdiercommissie De populatie damherten in de Kop van Schouwen komt voort uit een groep van dertig damherten die in 1997 ontsnapte uit een omheining in het ge bied. Het aantal damherten in de Kop van Schouwen zit ver boven de vastgestelde norm. Maar afschie ten blijkt nog niet gemakkelijk, vooral vanwege een rustgebied waarin niet gejaagd mag worden. Natuurgebied waarbinnen 50 dagen mag worden gejaagd. Rustgebied, hierbinnen mag nooit gejaagd worden. Voorkeursgebied. Hierbinnen mag altijd (binnen wettelijke periode) gejaagd worden. Aantal getelde damherten* 801 617 ril 440 f' 2010 Werkelijk getelde aantallen. Voor de totale populatie moeten de getallen met ongeveer 30 procent vermeerderd worden. Aantal afgeschoten -ynn** damherten KORTING DOMBURG GOES MIDDELBURG RENESSE TERNEUZEN ZOUTELANDE OOSTSTRAAT 1 GROTE MARKT 1 MARKT 73 HOGEZOOM 171 NOORDSTRAAT 109 LANGSTRAAT 13 STARTERSlENIRG MOCEU K Op de begane grond gelegen ruim 2-kamerap- oarcemenc mee balkon. Die sfeervot'e appartement is gezellig ingericht en heeft een fijn balkon op het westen. Het appartement is gelegen in de populaire woonwijk "Griffioen" te :Mldcs;büfg. NIEUWE VRAAGPRIJS se&as# Vraagprijs 109.000,- k.k KORTING THOLEN - De aanvaring tussen twee tankers op het Schelde-Rijn- kanaal ter hoogte van Tholen is veroorzaakt door de harde wind. Daardoor raakte in de nacht van woensdag op donderdag een Ne derlands containerschip uit koers en botste tegen een Duitse gastan ker. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten bleef het bij averij: wat krassen en een deuk. Er is geen lading vrijgekomen bij de aanvaring, beide schepen konden na inspectie hun weg vervolgen. Dames, heren kids-kleding van o.a: Gaastra, Riverwoods, Gant, Tommy Hilfiger, McGregor, Napapijri, Geisha, Maison Scotch, Rosner, Scotch Soda, NZA en Polo-jeans. Cadeau-interieur-artikelen van o.a: Riverdale, Riviera-maison, Silk-ka, Lifestyle home collection, Van der Leeden mandwerk, Pip Home, Countryfield, Zusss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29