Burger profiteert van papierloos vergaderen Als de wind jaagt, jaagt de jager niet 50% 281 zeeland j2^E22!3325IB €5,- Geschil over vishandel restaurant Heerenkeet JE BESPAART €5,- zaterdag 7 januari 2012 issBsasBisaggsagsss mi ken werk PZC-verslaggevers houden blogs bij over cultuur, literatuur, levensbe schouwing en voetbal: pzc.nl/blog. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Elk raadslid een iPad en weg met die enorme stapels papier. Maar hoe komt de burger nu nog aan informa tie over raadsvoorstellen en besluiten? Nieuwe tijd, nieuwe werkwijze. Geen dikke pakken papier meer waar hele bossen voor gekapt moeten worden, maar alles digitaal. Geef elk raadslid een handzaam computertje en hij heeft alles bij de hand. Elk voor stel, elk besluit, elk document is via de iPad te raadplegen. Alledrie de Walcherse gemeenten stappen over op papierloos verga deren. Vlissingen is al zover, in Middelburg is een proef zeer goed bevallen (slechts één raadslid en twee fractie-assistenten willen niet mee in de digitalisering) en Veere neemt als laatste binnenkort afscheid van het papier. Nu kost het even geld om de iPads te ko pen, maar uiteindelijk is het goed koper want er hoeft veel minder gedrukt en verstuurd te worden. door Maurits Sep Of papierloos vergaderen werke lijk tot betere besluiten zal leiden, zoals bijvoorbeeld Veere belooft, dat zal moeten blijken. Raadsle den zullen ongetwijfeld steeds han diger worden in het gebruik van de iPad en vlotter de juiste infor matie vinden. En mogelijk meer re levante informatie vinden, omdat ze meteen op internet kunnen zoe ken naar achtergronden en aanver wante ontwikkelingen. Of dat ook tijdens de vergaderin gen lukt, lijkt onwaarschijnlijk - ze zullen toch ook moeten luisteren naar de andere sprekers. En of daar vervolgens een 'beter' besluit uit voortkomt, is deels een waar- de-oordeel en moeilijk meetbaar. Hoewel papierloos vergaderen vooral goed lijkt voor raadsleden, hebben burgers er toch ook baat bij. Want nu de gemeenten alle plannen, voorstellen en besluiten alleen nog maar digitaal leveren, worden ze ook allemaal gepubli ceerd op internet. Elke inwoner kan alles dus thuis lezen op de computer. Op de websites van de gemeenten staan alle agenda's en bijbehorende stukken. Het is soms nog even zoeken hoe je op die pa gina's komt, maar dat went snel ge noeg. En lezen op de computer is niet altijd praktisch, maar heeft ook een voordeel: je kunt met een zoekvraag alleen die passages zoe ken die je het meest interesseren. Tot zover het goede'nieuws. Want er zitten twee nadelen aan voor de burgers. Ten eerste zul je elk stuk dat je toch op papier wilt of moet hebben, zelf moeten printen. Dat is eigenbelang en dat mag iets kos ten. Het grootste nadeel is dat het voor belangstellenden een stuk las tiger wordt vergaderingen te vol gen. Of je moet alles thuis printen en meenemen, of je moet zelf een draagbare computer hebben en meenemen. Beide zijn een belem mering en kunnen ertoe leiden dat minder mensen naar de raads zaal komen. Dat maakt de kloof tussen burger en politiek groter, terwijl overheden juist alle moeite doen dat gat te dichten. KOOP DIT WEEKEND OPSWEETDEAL.NL WEEKENDDEAL Dansen op je verjaardag? Hou een McDance feestje of een McBreak party bij MOVES! Zeeland voor maar €5,- p.p. Ga 45 min. dansen en geniet van een McDonald's Happy Meal! IN PLAATS VAN €10,- KORTING De jachtperiode op damherten in de natuurgebieden in de Kop van Schouwen is halverwege. Uit een tussenbalans blijkt dat de dieren zich niet gemakkelijk laten schieten. Of het streefgetal van geschoten dieren wordt ge haald is onzeker. door Melita Lanting Uiterlijk zeven uur 's ochtends op de par keerplaats in Nieuw-Haamstede", had Fred Jaggie, voor zitter van de hoefdiercommissie ge zegd. „We moeten er in hét don ker naar toe." Op weg er heen verschijnt ineens een damhert in de koplampen. Het dier schrikt en springt terug richting bos. Met bonkend hart rijd ik nóg voorzichtiger verder richting Nieuw-Haamstede. In ie der geval al één hert gezien. Op de afgesproken plek staan drie jagers. Ze zijn niet erg optimistisch of de jacht succesvol zal zijn want het is nog etg winderig. „We zul len wel niet zoveel zien. Want het gezegde luidt: als de wind jaagt, jaagt de jager niet", zegt Jaggie. In het pikkedonker gaan we op weg. Over prikkeldraad klauteren, door het mulle zand ploegen en waden door water. De tocht doet denken aan de nachtelijke speur tochten van vroeger. Met dat ver schil dat dit terrein wel érg moei lijk begaanbaar is. Na een kwartiertje lopen, splitst de groep zich. Samen met Fred Jag- gi nestel ik me op een duintje. Met een paar palen is daar een soort hokje gemaakt, afgeschermd met camouflagenetten. Afgezien van de lamp van de vuurtoren is het nog steeds pikkedonker. „We moe ten op tijd zitten, want bij het eer ste licht gaan ze lopen", zegt Jag gie. Hij wijst naar een plek ergens in het donker. „Daar komen ze langs. En daar links komen ze ook vandaan." Voorlopig is er nog niets te zien en behalve het geluid van het ruisen van de wind en de zee is het stil. Het wordt langzaam lichter en de verrekijker kan erbij worden gepakt. Beweegt daar nu wat of is het verbeelding? Het is verbeelding. Er beweegt helemaal niets. Geen vogel, geen damhert. Jaggie staat op en kijkt nog eens aan de andere kant van de duin. „Ook niéts", fluistert hij als hij te rugkomt. We gaan weer stil zitten kijken. Een half uur, een uur, an derhalf uur.... Geen hert te zien. Tegen negen uur is het helemaal licht. Jaggie besluit dat het welle tjes is geweest. „We gaan naar de andere jagers. Ik zal wel even mel den dat we er aan komen." Een vei ligheidsmaatregel want je zal maar in het schootsveld komen als een jager aanlegt voor een schot. Ineens zien we een damhert. Een mannetje met een flink gewei maar volgens Jaggie nog best jong. Op een drafje gaat hij voorbij rich ting bosjes. Het hert heeft geluk, De jager schiet niet. „Ik mag nog geen mannetje schieten", zegt Jag gie. „Je moet eerst drie hindes schieten voor je een geweidrager mag schieten en ik heb nog twee te gaan." Even later horen we toch een schot, gevolgd door nog een. Misschien was dit hert toch wat minder gelukkig dan we dachten? We zullen het nooit weten. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Twee bewoners van de Boogerdweg in Kerkwerve bewo- gen gisteren bij de Raad van State hemel en aarde om de vestiging te gen te houden van het visverwer- kingsbedrijf dat eigenaar Richard Snijder van restaurant De Heeren keet daar wil beginnen. „Van het restaurant wisten we na tuurlijk, toen we daar tien jaar ge leden onze huizen kochten", zei den de twee protesterende stellen in Den Haag. Het restaurant staat aan de andere kant van de weg. Toen Snijder van de provincie Zee land vorig jaar toestemming kreeg om op een voormalig agrarisch stuk land een vis verwerkingsbe drijf te bouwen, kwamen omwo nenden H. Aarnoudse en R. Can ters in actie. Volgens hen is het be drijf, dat er inmiddels al bijna staat, een aanslag op het natuurge bied Tureluur en de vogelstand, omdat het bedrijf geluidsoverlast veroorzaakt door af en aan rijden de vrachtauto's en de koelinstalla ties van het visbedrijf Snijder is ook groothandelaar en levert aan de horeca op Schouwen-Duive- land en de Bevelanden. De Raad van State doet binnen twee weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28