Vijf kandidaten Dichter bij Veere: €7000 schade 20 'Met elk gezond lam ben ik nu extra blij' VERHUIZEN MET ZORG! K 0118 61 26 69 zaterdag 7 januari 2012 I A ijpw M fr® S"® «as dl 111 laarwisseling door Carla van de Merbel OOMBURG - In de gemeente Veere is tijdens de jaarwisseling voor bijna 7000 euro schade aangericht. Dat is ongeveer net zo veel als tij dens de wisseling van 2010-2011. Toen bedroeg de schade 6912,50 euro; nu is dat met 6958,00 euro iets meer. Vooral- de muziektent op het Dorpsplein in Koudekerke moest het ontgelden. De kostenpost voor herstel van verlichting, vervanging van ruiten en schilderen van be schadigingen komt hier totaal op 1600 euro. De overige schades in de gemeen te Veere zijn aangebracht in de ker nen Domburg, Grijpskerke, Koude kerke, Oostkapelle, Serooskerke, Veere, Westkapelle en Zoutelande. Hier werden, in de ene plaats meer dan in de andere, verkeers borden, straatnaamborden, mini- containers en afvalbakken ver nield. In Serooskerke werden verder nog een gele zuil (kosten: 170 euro) en drie straatkolken (kosten: 400 eu ro per stuk) beschadigd. In Veere werd onder meer ook een glas plaat bij het informatiebord naast de VW, in de Oudestraat, ver nield (kosten: 250 euro). In Zoute lande is voor 500 euro schade aan gericht aan de bestrating bij de trap in de Langstraat. Eerder deze week werd al bekend dat tijdens de jaarwisseling in de gemeente Vlissingen tussen de 15.000 en 18.000 euro aan schade is aangericht. Dat is minder dan in de jaren ervoor en zeker minder dan tijdens de wisseling van 2008-2009, toen er voor ruim 100.000 euro schade was in Vlissin gen. De gemeente Middelburg kon de ze week nog geen schadecijfers ge ven. Hier wordt nog geïnventari seerd voor welk bedrag er schade is aangericht. De verwachting is dat de schade- lijst eind volgende week compleet is. KOOZIE www.kopzie.nl door Rens Wisse VLISSINGEN - De dichtwedstrijd 'Dichter bij de Zee' van biblio theek 't Spui heeft vijf finalisten opgeleverd. Van de 36 inzendin gen zijn dit volgens de jury de bes te. Het publiek kan sinds deze week stemmen op één van deze vijf gedichten. „We hebben geprobeerd een selec tie van verschillende soorten ge dichten samen te stellen", zegt Cas de Nood. Zij zit samen met Paul door Harmen van der Werf ZUIDZANDE - Het lammerseizoen begint bij Jan Klomp altijd vroeg, in december. En, hij weet het nog precies, op 21 december kwam bij hem het eerste misvormde lam ter wereld. Ongeveer één op de vier lammeren dat sindsdien is gebo ren, is door het Schmallenbergvi- rus aangetast. Klomp heeft het di rect aan de nieuwe Voedsel en Wa ren Autoriteit (nVWA) gemeld, zo als is voorgeschreven. Veel meer kan hij ook niet doen. „Er valt niet aan te ontkomen." Het valt de Zuidzandse schaapsher der zwaar. Elk lam dat misvormd ter wereld komt, is er één te veel. Jan Klomp heeft niet minder dan 400 schapen die drachtig zijn. De Sonke en Peter van Houten in de jury van de wedstrijd. „Wat de één mooi vindt, is voor iemand anders helemaal niks. Er moet wel een beetje variatie in zitten, zodat het publiek ook nog iets te kiezen heeft." De Nood is verrast door de res pons van buiten de stad. „We heb ben ook inzendingen uit de rest van Nederland en zelfs vanuit Bel gië gekregen." Overigens zijn de vijf finalisten zelf allemaal afkom stig uit Vlissingen. De Nood bena- meeste brengen bij hem één lam ter wereld en een aantal een twee ling. Al met al rekende hij op 'een oogst' van 500 lammeren. „Meer dan honderd zullen het niet red den", verwacht Klomp. „Ze zijn zo aangetast door het virus dat ze niet levensvatbaar zijn." De mis vormingen zijn ernstig, zoals kromme achter- en voorpoten, een verdraaide ruggengraat of kor te onderkaak. Bij een aantal zijn de hersenen te klein, waardoor ze niet normaal kunnen functione ren, niet kunnen overleven. Het lammeren is nog volop bezig bij Klomp. Dat is altijd al een druk ke periode. Bij nacht en ontij moet er worden gewerkt. Door het virus is het nog drukker. Aan getaste schapen, zeker die met drukt dat dat toeval is. „Inwoner van Vlissingen zijn was niet ver eist, maar er moest wel een gevoel van verbondenheid met de stad uit het gedicht spreken. Daarnaast hebben we gelet op originaliteit en literaire kwaliteit." 'Er moet wel een beetje variatie in zitten, zodat het publiek ook nog iets te kiezen heeft' kromme poten, komen minder ge makkelijk ter wereld. „Je moet dus nog alerter zijn. Het vergt ook meer werk. Je slaapt nog minder. Hier word je niet vrolijk van. De keerzijde is: met elk gezond lam ben ik nu extra blij." Los van de emoties is de materiële schade groot. De kosten lopen op, omdat vaker een dierenarts nodig is. Meer lammeren moeten via een keizersnee worden gehaald. De op brengsten zijn logischerwijs ook la ger, omdat minder lammeren kun nen worden verkocht voor de con sumptie. Jan Klomp rekent op een verliespost van om en nabij de vijf tienduizend euro. En dan is er ook kans op vervolg schade, vreest hij. Bij de geboorte van een lam komen gewoonlijk Behalve een gedicht rond het the ma 'Dichter bij de Zee', moesten de deelnemers ook twee extra ge dichten opsturen. Het onderwerp was vrij, zodat de dichters hun creativiteit de vrije loop konden la ten. De uiteindelijke winnaar wordt op 26 januari, de landelijke gedichten dag, bekendgemaakt door jury voorzitter Paul Sonke. Hij of zij mag de komende twee jaar elke twee maanden een nieuw gedicht schrijven en zal gevraagd worden eerst de voorpoten naar buiten, dan het snuitje en vervolgens de rest. „Bij aangetaste lammeren komt eerst de kop. Het geboorteka naal wordt daardoor veel meer op gerekt. Dat kan volgend jaar tot ge volg hebben dat bij moederscha pen de baarmoeder naar buiten komt." De overheid heeft een meldplicht voor het Schmallenbergvirus inge voerd. Een schadevergoeding voor de getroffen bedrijven zit er in elk geval voorlopig niet in. Jan Klomp verwacht ook niet dat die er komt, zolang het virus zich tot schapen- houders en één geitenfokkerij 'be perkt'. „Als het ook tor de melk veehouderij doordringt, verandert dat misschien. Dan komt de econo mie in het geding." Groene takken gijzelen het donker. Zand waait op in mijn al lang verbrande gezicht. Mijn voeten volgen de weg naar huis, tot ze niet meer mogen van de blaren. Splinters vocht vliegen om mijn hoofd. Eindelijk thuis, waar ik lik aan een arm die zout proeft. Want vannacht ben ik met mijn lot in zee gegaan. Bank bij de Zee Alles roept in en buiten mij om te lopen te gaan en ik blijf zitten. Anders kan ik niet luisteren naar wat ik hoor. (RandolfMaljaars) (Tjeerd Brakema) Smaaksensatie Ik kus jouw lippen als zilte klippen Je voert me vochtig met je mee Een smaaksensatie onontkoombaar Want jij woont dichter bij de zee De vijf gedichten waaruit lezers kunnen kiezen. Elke dichter drukt op zijn of haar manier betrokkenheid met de stad Vlissingen uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26