181 boeken Bevlogen historici in gesprek -4 Arke.nl 140 winkels 0900 8847 1°™, zaterdag 7 januari 2012 Historicus Timothy Snyder hielp het gedachtengoed van zijn dodelijk zieke collega Tony ludt op papier te zetten. Het resultaat is een doordacht overzicht van een eeuw geschiedenis. H TimothySnyder DENKEN OVER DE l B lil bi I k IJl door Hans Renders De historicus Tony Judt hoorde in 2008 dat hij leed aan Amyotrofische Laterale Sclerose, een zeldzame verlammingsziekte waar aan je snel overlijdt. De al even be roemde Amerikaanse historicus Ti mothy Snyder vond het een ver schrikkelijk idee dat zoveel wijs heid met zijn dood verloren zou gaan. Judt zat vol plannen, zijn her senen functioneerden nog prima maar zijn handen waren al ver lamd. Daarom stelde Snyder hem voor samen een boek te schrijven. Gelukkig leefde Judt nog twee jaar en zo kon Denken over de twintig ste eeuw ontstaan. Het boek heeft; de vorm aangenomen van een lang gesprek tussen twee bevlogen historici. Als Judt en Snyder onbekende his torici zouden zijn geweest, had geen enkele uitgever een dergelijke boek willen publiceren. Judt heeft evenals Snyder het ene boek na het andere geschreven en zijn auto biografie verscheen begin dit jaar onder de titel De geheugenhut. Wat zou een boeklang gesprek over zijn leven en werk nog voor nieuws kunnen opleveren. Heef veel, zo blijkt. Judt werd geboren in Londen en gevierd als historicus in New York. Zijn duizend pagina's dikke studie Na de oorlog. Een geschiedenis van Europa sinds 1945 maakte van hem een veelgevraagd opinionleader. Hij schreef essays voor The New York Times en richtte voor New York University het Remarque In stitute op, een geheel buiten de academische bureaucratie opere rend debatcentrum. Opvallend aan zijn werk is dat hij met een indrukwekkende belezen heid historische boeken schreef die sterk beïnvloed zijn door filoso fie en literatuur. De in academi sche kringen zo gewaardeerde ob jectiviteit vond hij flauwekul, zo vertelt hij aan Snyder, en in al zijn boeken zit een hartstochtelijk plei dooi voor de sociaaldemocratie en voor de verzorgingsstaat. De rege ring Clinton vond hij zelfgenoeg zaam en via The New York Re- view of Books verzette hij zich te gen de Eerste Golfoorlog. De familie van Judts moeder is aan het begin van de twintigste eeuw als gevolg van pogroms in Rusland in Engeland terechtgeko men, net als zijn vader wat later om dezelfde reden. Hij is niet joods opgevoed maar groeide wel op tussen joodse emigranten en was zich zeer bewust van deze ach tergrond, ook al werd er nooit over gesproken. Snyder vraagt flink door op dit the ma en dan blijkt er behalve een persoonlijke achtergrond ook een professionele reden te zijn waar om Judt de jodenvervolging een in gewikkeld onderwerp vindt. 'De harde werkelijkheid luidt dat jo den, het joodse lijden en de joodse uitroeiing behalve voor de joden en de nazi's van die tijd geen erg belangrijke rol speelde. De mate waarin wij, als joden en als huma nitaire burgers, de Holocaust tegen woordig een centrale plaats toe dichten, is in werkelijkheid een ge geven dat pas tientallen jaren later werd toegevoegd'. Deze observaties worden afgewis seld met ervaringen uit zijn eigen leven. Als 13-jarige kreeg hij de driedelige biografie van Leo Trot- ski (geschreven door Isaac Deutscher) cadeau en twee jaar la ter las hij George Orwell, de grote criticaster van het totalitarisme, en Nacht in de middag van Arthur Koestier. In 1968, hij was toen een 20-jarige student in Cambridge, toog hij naar Parijs om zich onder te dompelen in het studentenpro test. Vervolgens trok hij naar Israël en verloor zich in het zionisme, om er jaren later in een beroemd geworden artikel krachtig afstand van te nemen. Denken over de twintigste eeuw is zowel een lofzang op grote den kers als een waarschuwing tegen intellectuelen die gedweept heb ben met het communisme, fascis me, nationaalsocialisme en ander ideologieën die zovelen in het ver derf hebben gestort. Elk denkbaar onderwerp uit de vorige eeuw komt aan bod en aangezien Sny der een goed stilist is, raakt de le zer nergens het spoor bijster. Tony Judt Timothy Snyder - Denken over de twintigste eeuw. Vertaling Wybrand Scheffer. Contact, 55 euro. De prijzen zijn vanafprjzen per persoon en o.b.v. 2 personen, ind. vlucht Economy Class, luchthavenbelasting en brandstoftoeslagen, e*d. andere toeslagen. Voor de exacte prijzen en yc van de 140 Arte winkels of naar Arte nl. De prijzen gelden alleen ten aanzien van boekingen die in het boekingssysteem van TUI Nederland beschikbaar en bi World of X.TUI H Tony Judt in 2006. Objectiviteit is flauwekul, vond de internationaal gelau werde historicus. foto Victor Lerena/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18