Kamer heeft minder ervaring meningen 117 Word ook vrienden met premier Mark Rutte brieven Cor de Jonge Brieven (max. 150 woorden) richten aan; Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 iezersredacteur@pzc.nl zaterdag 7 januari 2012 Oostwatering Ik hoop dat er van de plannen van de gemeente Veere (31 december) na het jaar uitstel, afstel komt. Wie haalt het nou in zijn hoofd om langs een mooie landelijke dijk vier woontorens en een hotel neer te zetten. Met dit soort plannen komt van het Belvédèreproject niets terecht. Ook al die plannen voor grote gebouwen langs het Veerse Meer zijn mij een doorn in het oog. Het is een prachtig door bomen omzoomd meer. Daar hoort geen hoogbouw bij. Vakan tiewoningen "zijn prima, maar wel verspreid in het landschap, door bomen omzoomd en in een lande lijke kleinschalige stijl. Pasgeleden was er een bericht dat in Friesland de watersport ge groeid was en in Zeeland gekrom pen. Ik heb het idee dat men in het noorden toch veel meer op het kleinschalige en landelijke let dan hier aan de kust. Men moet niet de kip met de gouden eieren slachten. W. J. Tasseron Noordweg 225, Middelburg Glastuinbouw Niet de door J. Taks genoemde eco nomische crisis (3 januari), maar de afzetcrisis in de tuinbouw als ge volg van overproductie wordt als oorzaak van de malaise gezien door analisten. Daarnaast wordt glastuinbouw sinds jaar en dag zwaar gesubsidieerd en werd daar om te gemakkelijk geld voor inves teringen verstrekt. Rabo Westland bevestigde in 2009 alleen al in het Westland 4 miljard te hebben uit staan, waarvan 1 miljard in de geva renzone, en Raboman van Heynin- gen vertelde op het journaal van 18 december 2009 dat een kwart op basis van bestaande normen eigen lijk niet meer te financieren is. An no 2012 duurt de malaise voort en zal blijven voortduren. De vraag dringt zich-op ofTerneuzen niet in de val gelopen is van een te roos kleurig voorgesteld, met belasting en Europees geld gefinancierd eco-project. Misschien was het voorstel afvalwarmte met geother- mie voor wijk verwarming van wo ningen, een financieel gezondere 'groene' optie geweest. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Hoogwater Ik zag met stijgende verbazing de foto van het stijgende water op de voorpagina van 6 januari. Een kers verse moeder die met haar 3 jari ge kind met hoogwater een onder gelopen havenplateau opgaat. Het arme ventje staat tot boven z'n knieën in het koude water, houdt zich vast aan een bolder vlakbij de rand van het plateau en moeders houdt niet haar kind, wel haar foto toestel vast. Ik zou veronderstellen dat men voorzichtig zou zijn met zijn of haar (geadopteerde) kind. Maar goed, ik zal het wel verkeerd zien... er liggen tenslotte droge kle ren in de auto, naast het zwemvest en de reddingsboei wellicht? Willem Hamer Vrouwestraat 22-a, Vlissingen door Laura Wismans De afgelopen zestig jaar is het aantal ja ren dat parlementsle den in de Tweede Kamer zitten flink af genomen. Op dit moment zitten parlements leden gemiddeld 4,5 jaar in de Ka mer, wat sinds i860 niet meer was voorgekomen. Ook zijn de parlementsleden veel jonger. In 2010 was de Kamer met een gemiddelde van net iets boven de 44 jaar het jongst in de geschie denis. Ooit lag dit tien jaar hoger. Dit blijkt uit een analyse van data van parlement.com door weblog Sargasso en het persbureau ANP. fm m m mmmm mm m a door Annemieke Kooper Premier, leider van Neder land, BN'er en jóuw vriend. Sinds gisteren kan dat, vrien den worden met Mark Rutte. Digi taal welteverstaan, via de sociale mediasites Hyves, Facebook en Google waar hij nu een profielpa gina heeft. Maar verwacht geen innige vriend schap. De digitale Rutte is er om meer mensen dan alleen zijn vol gers op Twitter op de hoogte te houden van zijn activiteiten, meer niet. En dat doet hij bovendien niet zelf Rutte heeft een team van ambtenaren die zijn digitale ik be- In 2007 lag de gemiddelde tijd dat Kamerleden op het pluche zaten zelfs even onder de vier jaar en dat was niet meer voorgekomen sinds 1853- „Lange tijd werd Kamerwerk ge zien als bijbaan, mensen hadden er nog een carrière in de maat schappij bij. Daardoor bleven men sen, lang zitten", vertelt Johan van Merriënboer, wetenschappelijk medewerker van het centrum voor parlementaire geschiedenis van de Radboud Universiteit. „Minder ervaring in de kamer is wel kwalijk. Kamerleden die lang zitten zijn belangrijk voor het ge heugen van de Tweede Kamer. Nu moet het wiel vaker opnieuw wor den uitgevonden, dat gaat ten kos- mmmmmzmmsmrngmmmmmmmmfflmm sturen. Reageren kan, een krabbel sturen - een berichtje via Hyves - ook, maar het is maar de vraag of je antwoord krijgt. Niet direct in ie der geval, zo schrijven die ambte naren op de site van Ruttes minis terie van Algemene Zaken. Precies daar laat de premier kan sen liggen, meent trendwatcher Sander Duivestein. „Met de relatief ouderwetse radio, televisie en krant kon je alleen maar informa tie zenden. Met de digitale nieuwe media kun je ook ontvangen en met anderen de discussie aangaan. Rutte gebruikt de nieuwe media om op de oude manier te commu niceren. Hij zendt alleen en maakt te van de kwaliteit van de controle op de regering en het vormen van wetten en beleid." Niet alleen neemt het gemiddelde aantal dienstjaren af, er zijn ook steeds minder mensen met meer dan vijf tien jaar ervaring. Van Merriën boer: „Kamerleden nu zijn jonger, maar vermoedelijk wel beter opge leid. Vroeger moest je je eerst be wezen hebben, met je benen in de maatschappij staan. Nu is een poli tieke carrière vaak een opstap naar elders." Na het vertrek van Bas van der Vlies (SGP) en Jan Marijnissen is nu Sharon Dijksma (PvdA) met vijftien jaar het parlementslid met de meeste dienstjaren. Ooit waren dertig dienstjaren voor een parle- zo zijn volgelingen monddood." Natuurlijk hebben Rutte en zijn ambtenaren geen tijd om op ieder een te reageren, zegt Duivestein. „Maar door mee te doen met de discussie, kan je mensen echt aan je binden en criticasters overtui gen van jouw standpunten." Kies desnoods een paar berichten uit, adviseert hij. „Reageer daar op." Dat Rutte dat kan, heeft hij al eens bewezen. Tijdens de verkiezings campagne in 2006 hield hij dage lijks een webdagboek bij onder de naam 'Beschuit met Mark Rutte'. Ook op Hyves was hij actief, maar daar stopte hij mee toen hij pre mier werd. Hij beëindigde daar- mentslid geen uitzondering. „Poli tiek is tegenwoordig een baan met een hoog sneuvelgehalte. Jonge en frisse mensen doen het nu eenmaal beter in de media," zegt Van Merriënboer. r Het aantal Kamerleden dat 65 jaar of ouder is, is de afgelopen dertig jaar sterk afgenomen. De groeien de groep 65-plussers in Nederland heeft steeds minder representatie in het parlement. Van Merriënboer: „Dat hoeft niet erg te zijn, als ér maar mensen voor dergelijke groepen opkomen. Het is een enorm electoraat, dus dat willen politici wel. Het is niet voor niks dat de PW zo inzet op standpunten die voor 65-plussers van belang zijn." mee abrupt ruim 22.000 vriend schappen. Het is aan Rutte om nu te bewij-v zen dat hij zijn digitale maatjes dit maal wél trouw is en dat hij in hen blijft investeren. Zij het dan vooral op zakelijk vlak. Je zult hem niet zo snel online in zwembroek op een vakantiekiekje aantreffen of een berichtje zien plaatsen van zijn avondje in de kroeg. En wat zijn hobby's zijn en naar welke muziek hij graag luistert, informa-, tie die vele gebruikers van sociale media delen, ook dat blijft gissen. Vooralsnog blijft Rutte zo de enige vriend waar je toch verdraaid wei nig van te weten komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17