Pensioenuitkeringen worden niet gekort' 13 Diepe armoede onder ouderen zeldzaam 'De pensioenfondsen hebben tijdens de crisis toch nog een rendement van zo'n 5 procent gemaakt' zaterdag 7 januari 2012 Rob de Brouwer, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Organisaties van Gepensioneerden door Gert van Harskamp Een korting op de pensioen uitkering, dat zouden de gepensioneerden nooit ac cepteren. De Nederlandse Vereniging van Organisaties van Gepensioneerden (NVOG) heeft vorige week nog een gang naar de rechtbank beloofd, als pensioen fondsen hun belabberde financiële positie afwimpelen op de ouder- domsuitkering. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft bekendgemaakt dat ongeveer 125 pensioenfondsen de uitkeringen moeten korten. Van een massale rechtsgang door 65-plussers lijkt voorlopig echter geen sprake, aldus Rob de Brou wer van NVOG. „De bijna hon derd aangesloten verenigingen moeten zelf bepalen of zij naar de rechter stappen. Wij kunnen al leen de voorwaarden voor een rechtsgang scheppen." Korting op de pensioenuitkering moet maar geaccepteerd worden? „Ik vraag me af of de uitkeringen wel gekort worden. Bij sommige fondsen die er echt slecht voor staan wel, maar het gros hoeft de uitkeringen niet te verlagen. Let wel, we hebben het over een pen sioenkorting die in april 2013 in gaat. Dat betekent.dat in de tussen tijd de economie niet meer op veert. Daar geloof ik niet in." Moeten gepensioneerden ook niet op hun verantwoordelijkheid gewezen worden, want zij hebben in het verle den te weinig gespaard? „Eerlijkheid gebiedt te zeggen dat je van werknemers niet meer kunt vragen dan zij nu betalen, onge veer 20 procent pensioenpremie. De norm is één dag werken voor het pensioen en vier dagen voor je zelf Probleem is dat toen de pen sioenfondsen goéd in de slappe was zaten premies werden ver laagd of pensioenvermogen werd teruggestort naar bedrijven en werknemers. Dat had niet moeten gebeuren en is een les voor de toe komst." Pensioenfondsen komen weer nega tiefin het nieuws. Zijn we niet te kri tisch? „Daar heb je gelijk in. Er is een he le discussie over het nut van een collectief pensioen, maar de fond sen hebben tijdens de crisis toch nog een rendement van zo'n 5 pro cent gemaakt. Daar kun je als parti culier bijna niet tegenop beleggen. Het probleem is ook dat de fond sen zelf zo moeilijk communice ren. Zelfs mijn kinderen zijn niet geïnteresseerd in pensioenen." Sinds de jaren vijftig is het pensioen niet gekort. Dan maakt u zoiets his torisch mee en dan is thuis niemand geïnteresseerd in uw verhaal. Lachend: „Nou, dat valt mee hoor. Maar er is een reden dat dit histo risch is. In 2007 is de pensioenwet veranderd en werd besloten dat de fondsen met de marktrente moes ten rekenen. Die marktrente is nu zo laag, dat die de dekkingsgraad uitholt. Voorheen werd er met een vaste rekenrente van 4 pro cent gewerkt. Als dat nog steeds zo was, dan hadden de fondsen deze problemen niet gehad. Dus dat his torische is betrekkelijk." Ouderen zijn gemiddeld genomen kapitaal krachtiger geworden. Dat was een paar jaar geleden een uitspraak die te verde digen was. Een paar procent min der pensioen, zoals nu voor een grote groep ouderen dreigt, dat zou hun levensstandaard dan toch geen geweld aan hoeven doen? Zeker is dat diepe armoede onder ouderen in Nederland nauwelijks voorkomt. De AOW is geen vetpot (circa 1000 euro netto voor een al leenstaande), maar welvaartsvast. Een mooie bodem. Circa 85 procent van de ouderen heeft naast de AOW een aanvul lend pensioen. De toename van het aantal werkende vrouwen zorgt er voor dat ook vrouwen naast de AOW vaak een extraatje hebben. De 65-plussers zonder aanvullend pensioen (bijvoorbeeld zelfstandi gen) hebben vaak zelf maatregelen genomen en extra inkomen uit een koopsompolis, spaargeld of be leggingen. Een forse groep oude ren heeft een eigen huis met een lage hypotheeHacr. E>o dalon.de huizenprijzen deert hen niet recht streeks, hun woonlast blijft be scheiden en het besteedbaar inko men op peil. Al met al, het blijkt ook uit diverse onderzoeksrapporten, staan de Ne derlandse ouderen er qua inko men helemaal niet slecht voor. Op vallend is ook een trend die het So ciaal Cultureel Planbureau enige ja ren terug signaleerde: onder oude ren bestaat steeds minder het ge voel dat zij geld moeten overhou den voor hun kinderen. De kinde ren kunnen zich doorgaans prima zelf bedruipen, de ouders maken hun geld liever zelf op. Omdat de AOW onaangetast blijft, treft de mogelijke korting op pen sioenen vooral de ouderen die toch wat meer te besteden heb ben. Mogelijk zakken zij nu onder bepaalde fiscale drempels en ko men zij voortaan wel in aanmer king voor toeslagen en aanvullin gen. En kunnen de schade dus in dammen. De boodschap van De Nederlandsche Bank is geen goed nieuws voor de meeste 65-plussers. Desondanks ziet de belangenvereniging van gepensioneerden NVOG de toekomst niet zo somber in. foto Aleksandr Osipov/123RF.com "V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13