121 pensioenen De economische crisis wordt meer voelbaar voor de gewone Nederlander. Volgens De Nederlandsche Bank zitten sommige pensioenfondsen zo krap bij kas dat zij op uitkeringen moeten gaan korten. De gouden tip voor wie binnenkort met pensioen wil gaan: werk nog een jaartje door. In de gevarenzone zaterdag 7 januari 2012 KS8BBB^^t888BaB588i Crisis raakt het appeltj door Maurice Wilbrink Voor een groot aantal gepensio neerden wordt 2013 een bijzon der schraal jaar. De koopkracht van hun aanvul lend pensioen gaat sterk naar bene den. Geen inflatiecompensatie en daar overheen komt ook nog eens een bruto korting van gemiddeld 2,5 procent, met uitschieters tot 7 procent. Ongeveer 125 fondsen, welke wordt later deze maand duidelijk, moeten zo'n korting doorvoeren van De Nederlandsche Bank (DNB). Deze fondsen hebben de achtereenvolgende schokken op de financiële markten sinds 2008 niet kunnen, pareren - ze moeten per 1 april 2013 het 'uiterste red middel' inzetten, het verlagen van pensioenuitkeringen, en het verla gen van de pensioenopbouw van de werkenden. Aan de ingreep van de toezicht houder vallen een paar dingen op. Om te beginnen toont DNB enig erbarmen met het lot van gepen sioneerden in de meest verzwakte fondsen. Die moeten eigenlijk meer dan 7 procent korten, maar krijgen de rest van 2013 om te her stellen. Lukt ook dat niet. dan moe ten ze eind van dat jaar alsnog de rest van de kortingsmaatregel door voeren. Voor veel 65-plussers is het aanvul lend pensioen ongeveer de helft van hun inkomen, naast de AOW. Een korting van 7 procent levert hen dan een bruto koopkrachtda ling op van 3 tot 4 procent. Omdat hun pensioen ook al verschillende keren niet is geïndexeerd, wordt de uitholling van hun koopkracht zo langzamerhand behoorlijk groot, zo'n 10 tot 20 procent in een paar jaar tijd. De pensioenbestuurders klagen al jaren dat ze de dekkingsgraad van hun fonds moesten uitrekenen aan de hand van een 'risicoloze' marktrente, die dagelijks veran dert. De bestuurders vinden dat deze rente de financiële gezond heid van een fonds slechter voor stelt dan nodig. Daar zit wat in: de centrale ban ken houden de rente extreem laag ter ondersteuning van het Europe se bankensysteem. Er is dus sprake van een bijzondere situatie op die rentemarkt, en dat wordt door DNB nu ook onderkend. De fondsen mogen nu rekenen met een driemaandsgemiddelde in plaats van de extreem lage dag- rente van 30 december 2011. De dekkingsgraad komt er zo wat be ter uit te zien: gemiddeld stijgt de ze van 94 naar 98 procent. Dankzij deze rente-ingreep kan de korting gemiddeld beperkt blijven tot 2,5 procent in plaats van bijna het dubbele. Om veilig te zijn moet de dek kingsgraad boven de 105 procent zitten. Zonder de aanpassing van de rekenrente zouden ongeveer 180 fondsen in de gevarenzone zit ten in plaats van 125 nu, aldus DNB De toezichthouder denkt hiermee bij te dragen aan 'rust en duidelijk heid'. De economie wordt boven dien niet nodeloos schade toege bracht door extra kortingen in een periode dat de koopkracht toch al onder druk staat. De kortingen vormen het pijnlijke sluitstuk van vijfjaar durende her stelplannen die de verzwakte fond sen in 2009 ingingen. Schrappen van indexatie, premieverhogingen en het versoberen van pensioenre gelingen hebben onvoldoende ge holpen. Met het oog daarop is een nieuwe pensioenstelsel ontwor pen, dat vanaf 2013 voor een schok- bestendiger situatie moet zorgen. Dat betekent niet dat de gepensio neerden na 2013 gevrijwaard zul len zijn van koopkrachtdaling. Hun fonds zal wel sneller kun nen reageren op financiële pro blemen en dat betekent dat in de toekomst mee- en tegen vallers ook wat sneller wor den doorgegeven aan de deelnemers. Voor de werkenden blijft er een fors probleem bestaan. Door de komende korting en het uitblijven van in dexaties de afgelopen jaren hebben ook werkenden nu al een flink pensioen gat opgelopen. Dat valt al leen te repareren door extra te sparen voor later. Er is ook een andere oplos sing voor dit probleem: doorwerken. De vuistregel is simpel en wellicht een eye-opener: een jaar langer werken levert 8 procent meer aanvullend pensioen op. Leg daar de korting van 2013 eens naast. De Nederlandsche Bank maakt niet bekend welke pensioenfondsen in de geva renzone zitten en wellicht moeten korten. De fondsen moeten zelf aan hun deelne mers bekendmaken wat ze gaan doen om hun dekkings graad te verbeteren. Een aan tal grote fondsen - zoals ABP en Zorg en Welzijn - zal daar over op 19 januari openheid verschaffen. De herstelplan nen moeten dan allemaal weer bekeken worden door DNB en half mei moet duide lijk zijn wat er per 1 april 2013 gebeurt als het fonds zich onvoldoende heeft her steld. Tussen haakjes de dekkingsgraad per eind november. Voorbeelden van pensioenfondsen die eind november onder de 105 procent zaten, volgens de gangbare berekeningswijze. DNB komt nu hoger uit met haar berekeningen. Bedrijfstakpensioenfonds voor het kappersbedrijf (81,8 procent) Pensioenfonds Metaal en Techniek PMT (87,3) PNO Media (89,5 procent) Pensioenfonds Zorg en Welzijn (94 procent) Ambtenarenfonds ABP (94 procent) PME, pensioenfonds van de metalektro (87,4 procent) KPN Pensioenfonds (97 procent) Pensioenfonds PostNL (97,5 procent) bpfBOUW (98,7 procent) Pensioenfonds Medewerkers Apotheken (100,2 procent) Pensioenfonds DNB (100,4 procent)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12