281 zeeland Geschil over plan aaaai voor vishandel 'Met elk gezond lam nu extra blij' 50% VERHUIZEN MET ZORG! Kapelle legt geschil met tennisvereniging bij €§,- 0113 22 22 20 Kat beschoten met buks Raad van State Nieuwe plannen ringwalburg Ongevallen en file op A58 JE BESPAART €5,- zaterdag 7 januari 2012 OOST-SOUBURG - De Stichting Vrienden van de Karolingische Burg in Oost-Souburg komt op korte termijn met een nieuwe reeks plannen voor de historische ringwalburg. De stichting heeft ideeën voor een digitale presenta tie over de geschiedenis van de burg, die bijvoorbeeld gebruikt kan worden op een website, in een lesprogramma of in een appli catie voor mobiele telefoons met internet. Verder wil de stichting onder meer de toegang en de poort tot de ringwalburg ver fraaien en contacten leggen met verenigingen die iets op het ter rein willen organiseren. ARNEMUIDEN - Op de A58 bij Arne- muiden zijn gisterochtend drie on gelukken gebeurd, waarbij rond half zeven een file ontstond tus sen Nieuw- en Sint Joosland en Ar- nemuiden. Een 30-jarige Vlissing- se automobilist slipte en belandde via de vangrail midden op de weg. Twee vrachtwagenchauffeurs hiel pen de Vlissinger uit zijn auto. Met pylonen en zwaailichten van hun vrachtwagens waarschuwden ze andere weggebruikers. Een 25-jarige Amemuidenaar merkte dit te laat op en reed bovenop de stilstaande auto. Hij moest naar het ziekenhuis in Goes. Een auto mobiliste had dat niet in de gaten en botste op de laatste auto. Daar bij raakten drie auto's beschadigd. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - T\vee bewoners van de Boogerdweg in Kerkwerve bewo gen gisteren bij de Raad van State hemel en aarde om de vestiging te gen te houden van het visverwer- kingsbedrijf dat eigenaar Richard Snijder van restaurant De Heeren keet daar wil beginnen. „Dat er een restaurant was, wisten we natuurlijk, toen we daar tien jaar geleden onze huizen koch ten", zeiden de twee protesteren de stellen in Den Haag. Het restau rant staat aan de andere kant van de weg. Maar toen Snijder van de provin cie Zeeland vorig jaar toestem ming kreeg om op een voormalig agrarisch stuk land ook een visver- werkingsbedrijf te bouwen, kwa men omwonenden H. Aarnoudse en R. Canters in actie. Volgens hen is het bedrijf, dat er inmiddels al bijna staat, een aan slag op het natuurgebied Tureluur en de vogelstand, omdat het be drijf geluidsoverlast veroorzaakt door af en aan rijdende vrachtau to's en de koelinstallaties van het visbedrijf. Snijder is ook groothan delaar en levert aan de horeca op Schouwen-Duiveland en de Beve- landen. De provincie concludeert dat de visverwerking geen schade zal ver oorzaken aan gebied en de vogel stand. Aarnoudse en Canters be strijden dit. Snijder meent dat de twee omwonenden spijkers op laag water zoeken. „Het blijft alle maal heel kleinschalig", zei hij. „Maar als ik met een vrachtwagen kom om voor tweeduizend euro vis op te halen, kan dat dan?", vroeg staatsraad J. van Kreveld die in de zaak moet beslissen. „Dat kan," antwoordde Snijder. Hij zou zelfs content zijn met zo'n klant. ZIERIKZEE - In de Bagijnestraat in Zierikzee is donderdag een kat beschoten met een luchtbuks. Het dier heeft het overleefd. Baasje John de Vlieger is geschokt. „Het idee dat een van onze naaste buren gericht op onze lieve kat heeft geschoten maakt mij misselijk. Uiteraard hopen wij de dader te vinden." De Vlieger deed bij de politie aangifte van dierenmishandeling. foto John de Vlieger KOOP DIT WEEKEND OPSWEETDEAL.NL WEEKENDDEAL Dansen op je verjaardag? Hou een McDance feestje of een McBreak party bij MOVES! Zeeland voor maar €5,- p.p. Ga 45 min. dansen en geniet van een McDonald's Happy Meal! De Raad van State doet binnen twee weken uitspraak. Het Schmallenbergvirus heeft Zeeland bereikt. Bij twee scha- penbedrijven in Zeeuws-Vlaande- ren, één bij Westdorpe en één bij Zuidzande, is de aanwezig heid vastgesteld. Jan Klomp uit Zuidzande is één van de getrof fen schapenhouders. door Harmen van der Werf Het lammerseizoen be gint bij Jan Klomp al tijd vroeg, in decem ber. En, hij weet het nog precies, op 21 de cember kwam bij hem het eerste misvormde lam ter wereld. Onge veer één op de vier lammeren dat sindsdien is geboren, is door het Schmallenbergvirus aangetast. Jan Klomp heeft het direct aan de nieuwe Voedsel en Waren Autori teit (nVWA) gemeld. Veel meer kan hij niet doen. „Er valt niet aan te ontkomen", stelt hij vast. Het valt de Zuidzandse schaapsher der zwaar. Elk lam dat misvormd ter wereld komt, is er één te veel. Jan Klomp heeft vierhonderd scha pen die drachtig zijn. De meeste brengen bij hem één lam ter we reld, een aantal een tweeling. Hij rekende op 'een oogst' van vijfhon derd lammeren. „Meer dan hon derd zullen het niet redden", ver wacht Jan Klomp. „Ze zijn zo aan getast door het virus dat ze niet le vensvatbaar zijn." De misvormin gen zijn ernstig, zoals kromme po ten, een verdraaide ruggengraat of korte onderkaak. Bij een aantal zijn de hersenen te klein, waar door ze niet kunnen overleven. Het lammeren is nog volop bezig bij Jan Klomp. Bij nacht en ontij moet er worden gewerkt. Aange taste schapen, zeker die met krom me poten, komen minder gemak kelijk ter wereld. „Je moet dus nog alerter zijn. Het vergt meer werk. Je slaapt minder. Hier word je niet vrolijk van. De keerzijde is: met elk gezond lam ben ik nu extra blij." Los van de emoties is de materiële schade groot. De kosten lopen op, omdat vaker een dierenarts nodig is. Meer lammeren moeten via een keizersnee worden gehaald. De op brengsten zijn logischerwijs ook la ger, omdat minder lammeren kun nen worden verkocht voor de con sumptie. Jan Klomp rekent op een verliespost van om en nabij de 15.000 euro. En dan is er ook kans op vervolg schade, vreest Jan Klomp. Bij de ge boorte van een lam komen ge woonlijk eerst de voorpoten naar buiten, dan het snuitje en vervol gens de rest. „Bij aangetaste lam meren komt eerst de kop. Het ge boortekanaal wordt daardoor veel meer opgerekt. Dat kan volgend jaar tot gevolg hebben dat bij moe derschapen de baarmoeder naar buiten komt." De overheid heeft een meldplicht voor het Schmallenbergvirus inge voerd. Een schadevergoeding voor de getroffen bedrijven zit er voor lopig niet in. Jan Klomp verwacht ook niet dat die er komt, zolang het virus zich tot schapenhouders en één geitenfokkerij 'beperkt'. 'Meer dan honderd lam meren zullen het bij mij niet redden. Ze zijn niet meer levensvatbaar' door Lilian Dominicus KAPELLE - De drie gravelbanen van sportpark het Groene Woud in Ka pelle worden vervangen door all-weather banen. Daarover heeft de gemeente Kapelle een akkoord bereikt met Tennisvereniging Ka pelle. Die laatste heeft nu aanzienlijk minder werk aan het dagelijks on derhoud en minder last van onbe speelbare banen door regenval. Wel zijn de all-weather tennisba nen duurder. De vereniging gaat deze meerkosten volledig voor ei gen rekening nemen. Begin november 2011 is de renova tie in de gemeenteraad besproken. Op dat moment bestond er tussen de vereniging en de gemeente een meningsverschil. Dat betrof de wij ze waarop de geplande vervanging van drie banen van het Groene Woud moest worden uitgevoerd en voor wiens rekening de meer kosten zouden zijn. De vereniging wilde om genoemde redenen graag all-weather banen. De ge meente had de voorkeur voor goedkopere gravelbanen. De aanleg en het instandhouden van sportvoorzieningen is een ver antwoordelijkheid van de gemeen te. Deze meerkosten zijn berekend op bijna 1600 euro per jaar. IN PLAATS VAN €10,- KORTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128