Sleutel ligt bij eigenaar grond Ijstijd Op ontdekkingsreis in de Tropical Zoo 261 zeeland Goes' Landsbankigeld voor een groot deeD naar grote projecten Ovezande klaagt steen en been over vrachtwagens die door dorp rijden 's-Heer Arendskerke krijgt Leespunt in plaats van bibliotheekbus zaterdag 7 januari 2012 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Projectontwikke laar Klaas de Ruiter is bereid tot een 'constructief overleg' met de gemeente Borsele over woning bouw in 's-Heer Abtskerke. De Ruiter is de eigenaar van de be wuste boomgaard waar nog een 'spuitzone' op zit. De gemeente heeft grond naast deze boomgaard waar zeven starterswoningen op gebouwd kunnen worden. Dat kan echter niet in verband met de ze spuitzone. De bouw van betaal bare woningen is een grote wens van de dorpsraad. Jongeren trek ken noodgedwongen weg. Wethouder Marga Vermue zei donderdagavond tijdens de verga dering van de gemeenteraad dat de sleutel ligt bij de eigenaar van de boomgaard. Als hij bereid is de spuitzone te schrappen, dan kan de gemeente de bestemmingsplan procedure opstarten voor de bouw van de zeven starterswoningen. De Ruiter is bereid dat te doen, zei hij gisteren desgevraagd. „Als ik met de gemeente tot overeenstem ming kom ben ik de eerste die be reid is de spuitzone op te heffen." De Ruiter kocht de oude boom gaard zes jaar geleden. Hij maakte een plan voor de uitgifte van ne gen kavels waar volgens hem toen veel belangstelling voor was. Er kwam volgens hem door allerlei oorzaken echter geen overeenstem ming met de gemeente. De dorpsraad van 's-Heer Abtsker ke kreeg er donderdagavond be hoorlijk van langs van de gemeen teraad. De dorpsraad moet niet zo negatief doen, was de mening van de raadsleden. Dat er de laatste ja ren niet is gebouwd in het dorp, is niet de schuld van de gemeente raad, maar ligt vooral aan allerlei procedures en regels. Dat is onzin, vindt De Ruiter. „Dat heeft helemaal niets met procedu res te maken. ,,'s-Heer Abtskerke heeft nu eenmaal niet de hoogste prioriteit bij de gemeente. De dorpsraad heeft gelijk. Natuurlijk heb ik ook een eigen belang. Ik wil van die boomgaard af. Ik ben be reid de grond voor een zeer schap pelijke prijs te verkopen aan de ge meente. Maar dan moet de wil er wel zijn." door Luc Oggel GOES - Goes wil de teruggekomen Landsbanki-miljoenen voor een groot deel gebruiken om de tekor ten op de grote projecten te dich ten. Volgens wethouder Loes Meeuwisse zal het college dat bij de presentatie van de jaarrekening, rond mei/juni, aan de raad voor stellen. Goes had 12 miljoen euro uitstaan bij de omgevallen IJslandse bank Landsbanki en hield er rekening mee daar nooit meer een cent van terug te zien. Na langdurige rechts zaken is echter bepaald dat overhe den toch moeten worden terugbe taald. Gisteren is al een substanti eel deel, bijna vier miljoen, ge stort. „We beschouwen dat echt als een meevaller", zegt Meeuwisse. „We hadden die twaalf miljoen al afge boekt, maar nu weten we dat we de komende jaren 85 tot 90 pro cent terugkrijgen." Bij het opstellen van het college programma in 2010 is volgens Meeuwisse afgesproken om, in- De ijstijd wordt behoorlijk uitgelicht in het nieuwe complex van Berkenhofs Tropical Zoo in Kwadendamme. Er zijn diverse fossielen te zien alsmede hele grote haaientanden en schedels van onder andere de mammoet en sabeltandtijger. 'S-HEER ARENDSKERKE - De biblio bus doet 's-Heer Arendskerke niet meer aan, maar in plaats daarvan is er nu een Leespunt. Dat is een mini-bibliotheek met een kleine collectie boeken. Het leespunt is ondergebracht in basisschool Schengehof en ondersteunt activi teiten die een jeugdbibliothecares- se op school uitvoert. Ook men sen die niet naar de bieb in Goes kunnen. Met de service 'Boek op maat' is de gehele collectie van alle Zeeuwse bibliotheken beschik baar. Het punt in Arendskerke wordt maandag op feestelijke wij ze geopend en is elke maandag open van 15.00 tot 17.00 uur. De forse uitbreiding van Berken hof s Tropical Zoo in Kwaden damme krijgt steeds meer vorm. In de zomer is de dé tropische verrassing van de Zak van Zuid-Beveland helemaal klaar. door Frank van Cooten Eigenaar Jeroen Antes maakt vol verwachting een pakje open. Zijn ogen glimmen. Een per fecte replica van een fos siel van- een van de eerste vogels op aarde. „Kijk, de vleugels, het bekje en de klauwtjes zijn goed te zien. Een schoolvoorbeeld van rep tielen die vleugels krijgen." Deze fossiel krijgt een mooi plekje in de educatieve ruimte waar op een simpele manier het verhaal van de evolutie wordt verteld. Dat gebeurt met respect voor alle ge loofsovertuigingen. „Dat vinden we niet meer dan nor maal. We laten een set mensach tige schedels zien maar ik kan me goed voorstellen dat niet iedereen de evolutietheorie van Darwin wil zien. Dat hoeft ook helemaal niet", zegt hij. Tropical Zoo krijgt een nieüw over dekt complex van 1850 vierkante meter. Een deel wordt ingericht als educatief hart met een gespeciali seerd opleidingscentrum voor workshops en masterclasses op het gebied van dierkunde- en ver zorging. De meest opvallende ele menten zijn de nabootsing van een oude mijngang, waar kinde ren onder meer zelf opgravingen kunnen doen. De houten palen ko men uit het Bredase Mastbos. In de mijn zijn ook schedels te zien van onder meer de sabeltand tijger en kortsnuitbeer. De rijke col lectie van de familie Antes is straks helémaal te bewonderen. Eenmaal uit de mijn wanen de be zoekers zich in een Afrikaans land schap met olifanten, neushoorns en giraffen. Die zijn gemaakt door Dirk Claessen van Zephyr Wildlife 'Ik kan me goed voorstel len dat niet iedereen de evolutietheorie van Dar win wil zien' in Hasselt, de specialist op het ge bied van polyester modellen op ware grootte. Bijna niet van echt te onderscheiden. In de overige ruimte van twaalf honderd vierkante meter komt de kids- en ontdekjungle, compleet me.t klimtorens, touwbruggen en zelfs een rivier waar met vlotten op gevaren kan worden. Welk kind wil dat niet? In de huid krui pen van Indiana Jones! „In de jungle komt oolc een educa tief deel, omgeven met palen. Een rustig stukje waar onze dierenver zorgster een paar keer per dag ver telt over de dieren. We willen de kinderen ook een boodschap mee geven. Het is de bedoeling dat de kinderen spelenderwijs de tropi sche natuur ontdekken." Zoals in een echte jungle, staat de ruimte uiteraard vol met tropische beplan ting. „Op een overzichtsterras kun nen de ouders hun kinderen in de gaten houden." De forse uitbreiding is mogelijk door Europese subsidie en door bijdragen van de provincie Zee land en de gemeente Borsele. dien er geld zou terugkomen, min stens vijf miljoen euro toe voegen aan de reserve grote projecten. „Daar zitten tekorten op en die zijn inmiddels ook weer groter ge worden", zegt Meeuwisse. Con creet gaat het om de toekomstige extra afslag van de A58 en de daar mee samenhangende zuidelijke verbindingsweg en ook de spoor- problematiek. Nu de spoorbak er niet meer komt, zal Goes op zoek moeten naar een andere oplossing voor het terugdringen van geluids- en trillingshinder. Als een gemeente een meevaller heeft, wordt op internet steevast geroepen dat er 'dan wel wat leuks voor de inwoners kan worden ge daan', zoals verlaging van de ozb of de aanleg van een speelvoorzie- ning. Maar zo simpel ligt het niet, zegt Meeuwisse. „Bovendien, één van de grootste ergernissen in Goes zijn de dagelijkse files. Met de afslag A58 en de zuidelijke ver bindingsweg hopen we die te kun nen aanpakken. Dus in dat licht is die investering ook leuk voor de burger." door Frank van Cooten OVEZANDE - Inwoners van Ovezan de blijven klagen over de verkeers veiligheid in het dorp. Met name de hoeveelheid vracht wagens en trekkers met aanhan gers door het dorp baren de bewo ners van met name de Nieuw- straat en het Kerkplein grote zor gen. „Onze huizen zijn niet bere kend op de trillingen", aldus woordvoerster M. Zagwijn. „Spie gels van onze auto's worden er af gereden, de vrachtwagens rijden over de stoepjes en de veiligheid van de kinderen staat op het spel. De situatie is onhoudbaar." De bewoners willen dat de ge meente het doorgaande vrachtver keer ontmoedigt. „Er zijn voor het doorgaande vrachtverkeer vol doende mogelijkheden om via an dere wegen ons dorp te mijden. Sta alleen bestemmingsverkeer toe." Vrachtverkeer verbieden ge bruik te maken van de Nieuw- straat en het Kerkplein vergt mini maal dat een redelijk alternatief be schikbaar is,, reageert de gemeente Borsele in een brief. „Dat alternatief ontbreekt. Een ver bod, daargelaten de vraag of dat ju ridisch haalbaar is, leidt tot inten siever gebruik van zogenaamde polderwegen. Het waterschap zal daar niet aan meewerken omdat het niet verantwoord is." De gemeente treft wel een aantal maatregelen om de overlast van vrachtwagens te beperken. De meest storende oneffenheden in de klinkerbestrating in de Nieuwstraat en Kerkplein worden er zo snel mogelijk uitgehaald. Verder wordt onderzocht of geld vrij gemaakt kan wórden voor een herinrichting van het Kerkplein en het gedeelte Nieuwstraat tot de aansluiting met de Bloemenstraat. „Ook zullen wij nagaan in hoever re het vrachtverkeer ontmoedigd kan worden gebruik te maken van de route viaffe Nieuwstraat. De kids- en ontdekjungle in wording met onder meer houten klimtorens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 126