'Met elk gezond lam ben ik nu extra blij' 261 zeeland 'We gaan lekker naar huus' Virus almanak Cadeautje Kustversterking zaterdag 7 januari 2012 door Raymond de Frel Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede, Temeuzen), Anoek de Cardeijn (Zwin College, Oostburg), Christel Tuin (Reynaertcollege, Hulst) en Raymond de Frel (Zeldenrustcollege, Temeuzen) zoeken de antwoorden bij hun oud-klasgenoten. In de eerste afleveringen stel len de auteurs zich voor. Ik hield er eigenlijk nooit re kening mee dat ik in Zeeuws-Vlaanderen zou blij ven. Of beter, er zou terugke ren. Al van jongs af aan zette ik mijn zinnen op een loopbaan bui ten Zeeland. Telkens als ik een weekend bij mijn opa en oma in Amsterdam was geweest, zat ik nog dagen vol van de drukte, excentriekelingen in de grote stad en vooral van Ajax. Zeeland? Nee, daar lag mijn toekomst niet. Mijn vader liet tij dens de terugreis naar Terneuzen soms een wijsheid vallen, die ik als 'gezeur' bestempelde. 'Ray mond, wij kunnen de drukte op zoeken. Maar we kunnen er ook weer weg. Dat kan niet als je er middenin woont', klonk het dan in een file bij Utrecht En juist ik ben dus blijven han gen. Na vier jaar studie Journalis tiek in Tilburg kreeg ik in 2002 een baan bij de PZC. Zelfs in de eerste jaren bij de krant ging ik er nog van uit dat ik Zeeuws-Vlaan deren zou verlaten, omdat een contract voor onbepaalde tijd in verband met bezuinigingen een utopie leek. Geen probleem als je toch weg wilt, zou je denken. Maar gaande weg veranderde mijn opvatting. Ik ging mij steeds meer hechten aan de dingen die ik altijd zo van zelfsprekend vond. Rust, ruimte, vriendelijke mensen met tijd voor een ander. Een gemoedelijke groet in de winkel, een kort 'eej, oe ist'- praatje met de buren en mijn vertrouwde omgeving wer den mij steeds liever. Ik was dan De Hulstenaar kreeg deze week een leuke mededeling op de werkvloer. Bij wijze van bedankje kreeg hij van een bedrijf een leuke schort opge stuurd. Nu is hij zelf niet zo'n keu kenprins, maar zijn partner kookt de sterren van de Hulsterse hemel „Nou, daar is ze vast blij mee", riep hij, zich zichtbaar verheugend op de blik die hem bij thuiskomst ten deel Staatssecretaris Henk Bleker berichtte donderdag dat 157 bedrijven melding hebben gemaakt van verschijn selen die kunnen wijzen op een besmetting met het Schmallenbergvirus. Op veertig schapenbedrijven en één geitenbedrijf is het virus aangetoond. Raymond (bovenste rij, vijfde van links) probeert zijn klasgenoten van het Zeldenrustcollege in 1994 te traceren voor deze nieuwe rubriek. Raymond de Frel (32), 4 VWO Zel denrustcollege, Terneuzen (1994). ook blij dat ik toch een vaste aan stelling kreeg. Nu pluk ik er in mijn rol als verslaggever regelma tig de vruchten van dat ik 'een jongen uit de streek' ben, dat ik de taal van de Zeeuws-Vlamingen versta. Althans, vaak dan toch. De meeste van mijn middelbare schoolvrienden zijn nog steeds mijn beste maten. Slechts een en keling bleef de streek trouw. En die trouwde ook nog met mijn zus, maar dat terzijde. Alle anderen verspreidden zich over het hele land, van Arnhem tot Maastricht. Vaak vanwege werk, maar in sommige gevallen ook omdat Zeeuws-Vlaanderen 'veel te saai is'. Ik denk er nu dus anders over. Telkens als ik op te rugreis ben na een bezoekje aan oma of een wedstrijd van Ajax, denk ik weer hetzelfde; het was leuk in de drukte, maar nu gaan we weer lekker naar huus! Het Schmallenbergvirus heeft Zeeland bereikt. Bij twee scha penbedrijven in Zeeuws-Vlaande ren, één bij Westdorpe en één bij Zuidzande, is de aanwezig heid vastgesteld. Jan Klomp uit Zuidzande is één van de getrof fen schapenhouders. door Harmen van der Werf Het lammerseizoen be gint bij Jan Klomp al tijd vroeg, in decem ber. En, hij weet het nog precies, op 21 de cember kwam bij hem het eerste misvormde lam ter wereld. Onge veer één op de vier lammeren dat sindsdien is geboren, is door het Schmallenbergvirus aangetast. Jan Klomp heeft het direct aan de nieuwe Voedsel en Waren Autori teit (nVWA) gemeld, zoals is voor geschreven. Veel meer kan hij ook niet doen. „Er valt niet aan te ont komen", stelt hij vast met een zeke re nuchterheid. Het valt de Zuidzandse schaapsher der zwaar. Elk lam dat misvormd ter wereld komt, is er één te veel. Jan Klomp heeft niet minder dan vierhonderd schapen die drachtig Schmallenbergvirus zijn. De meeste brengen bij hem één lam ter wereld, een aantal een tweeling. Al met al rekende hij op 'een oogst' van vijfhonderd lam meren. „Meer dan honderd zullen het niet redden", verwacht Jan Klomp. „Ze zijn zo aangetast door het virus dat ze niet levensvatbaar zijn." De misvormingen zijn ern stig, zoals kromme poten, een ver draaide ruggengraat of korte onder kaak. Bij een aantal zijn de herse nen te klein, waardoor ze niet nor maal kunnen functioneren, niet kunnen overleven. Het lammeren is nog volop bezig bij Jan Klomp. Dat is altijd al een drukke periode. Bij nacht en ontij moet er worden gewerkt. Door het virus is het nog drukker. Aan getaste schapen, zeker die met kromme poten, komen minder ge makkelijk ter wereld. „Je moet dus nog alerter zijn. Het vergt ook meer werk. Je slaapt nog minder. Hier word je niet vrolijk van. De keerzijde is: met elk gezond lam ben ik nu extra blij." 'Meer dan honderd lam meren zullen het bij mij niet redden. Ze zijn niet meer levensvatbaar' Los van de emoties is de materiële schade groot. De kosten lopen op, omdat vaker een dierenarts nodig is. Meer lammeren moeten via een keizersnee worden gehaald. De op brengsten zijn logischerwijs ook la ger, omdat minder lammeren kun nen worden verkocht voor de con sumptie. Jan Klomp rekent op een verliespost van om en nabij de 15.000 euro. En dan is er ook kans op vervolg schade, vreest Jan Klomp. Bij de ge boorte van een lam komen ge woonlijk eerst de voorpoten naar buiten, dan het snuitje en vervol gens de rest. „Bij aangetaste lam meren komt eerst de kop. Het ge boortekanaal wordt daardoor veel meer opgerekt. Dat kan volgend jaar tot gevolg hebben dat bij moe derschapen de baarmoeder naar buiten komt." De overheid heeft een meldplicht voor het Schmallenbergvirus inge voerd. Een schadevergoeding voor de getroffen bedrijven zit er in elk geval voorlopig niet in. Jan Klomp verwacht ook niet dat die er komt, zolang het virus zich tot schapen houders en één geitenfokkerij 'be perkt'. „Als het ook tot de melk veehouderij doordringt, verandert dat misschien. Dan komt de econo mie in het geding." Het Schmallenbergvirus is 18 no vember 2011 voor het eerst aange toond in bloedmonsters van runde ren uit het Duitse Schmallenberg. In Nederland kwamen begin de cember de eerste meldingen bin nen; het virus is op 15 december aangetroffen in hersenen van twee Nederlandse lammeren. Het tot nu toe onbekende virus wordt verspreid door stekende in secten, vermoedelijk knutten, en lijkt op het Akabane virus, een be kende ziekteverwekker bij herkau wers in Azië en Australië. Dè kans op infectie bij mensen is zeer onwaarschijnlijk, maar niet he lemaal uit te sluiten. ■nOHMMW Tip? redactie@pzc.nl zou vallen. Een Terneuzense collega zette hem echter meteen op zijn plek. Hij haalde daarvoor iets uit de oude doos. „ja ja, nu heb je praatjes, hè. Maar die doos met erotische artike len uit Walsoorden, die je een paar jaar geleden kreeg, heeft jouw eega helemaal nooit gezien, hè. Die stond drie maanden later nóg op jouw bu- MEEST GELEZEN 1. 'Winkels Terneuzen zondag open' 2. Windmolens mogelijk in Sluis 3. Verkiezing beste winkel in Hulst TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto BRESKENS - Het eerste zichtbare werk voor de kustversterking bij Breskens begint volgende week. Waterschap Scheldestromen be gint dan met de sloop van de voor malige werkloods van Rijkswater staat. De loods 'siert' sinds men senheugenis het Veerplein. 't ZWINKOOR HEEFT ER NOG NIET GENOEG VAN! 't Zwinkoor (Sluis-Cadzand), het klassieke concert-koor uit W-Zeeuws- Vlaanderen wil de gelederen met nog enkele Bassen Baritons en Tenoren versterken. Op weg naar ons Kerstconcert (17/12) werd het koor al versterkt met enkele mannenstemmen, waaronder bassen en tenor. Mede door deze aanwinsten werd het kerstconcert een succesvol muziekgebeuren. In 2012 heeft 't Zwinkoor een een aantal belangrijke koorwerken/ projecten op het programma staan. Naarmate het koor de muzikale lat hoger legt, wordt een goede klankbalans steeds belangrijker. Daarom zijn wij op zoek naar gemotiveerde zangers (bassen en tenoren), liefst met koor ervaring. Is zingen Uw hobby, stap dan gerust eens binnen. Vanaf 18 januari repe teren we weer iedere woensdagavond in het Zwingebouw, naast de kerk in Cadzand-dorp. Aanvang 19.30 uur. De kans is groot dat U er bij wilt horen. Het 1ste jaar lidmaatschap is gratis. Voor verdere inlichtingen kunt U zich richten tot onze voorzitter, Sonja v.d. Hooft-De Meyer Tel 0117-461790) of onze dirigent, Ad van de Wege (Tel 0117-493336) U vindt onze website op www.zwinkoor.nl ZINGENHET DOET JE GOED!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118