'Elk ziek lam is er één te veel' Tromgeroffel en hoog oplaaiend vreugdevuur 281 zeeland 50% VERHUIZEN MET ZORG! Ruzie tennisclub voorbij 0113 22 22 20 €5,- Pianoconcert Verleden afsluiten JE BESPAART €5,- Strijd om titel beste binnenstad zaterdag 7 januari 2012 monDidL mouERS VLISSINGEN - Vleugelpianiste Sylvia Tuinder verzorgt vanavond een concert in het Speelhuus bij zorg centrum Ter Reede aan de Vrede hoflaan in Vlissingen. Het concert bestaat uit zelf gecomponeerde stukken en improvisaties rondom verschillende thema's. Het accent van het concert ligt op licht klassie ke muziek. Aanvang 19.30 uur. Het Schmallenbergvirus heeft Zeeland bereikt. Bij twee scha- penbedrijven in Zeeuws-Vlaande- ren, één bij Westdorpe en één bij Zuidzande, is de aanwezig heid vastgesteld. Jan Klomp uit Zuidzande is één van de getrof fen schapenhouders. door Harmen van der Werf Het lammerseizoen be gint bij Jan Klomp al tijd vroeg, in december. En, hij weet het nog precies, op 21 december kwam bij hem het eerste misvormde lam ter wereld. Ongeveer één op de vier lammeren dat sindsdien is gebo ren, is door het Schmallenbergvi rus aangetast. Klomp heeft het direct aan de nieuwe Voedsel en Waren Autori teit (nVWA) gemeld, zoals is voor geschreven. Veel meer kan hij ook niet doen. Het valt de Zuidzandse schaapsher der zwaar. Elk lam dat misvormd ter wereld komt, is er één te veel. Klomp heeft niet minder dan vier honderd schapen die drachtig zijn. De meeste brengen bij hem één lam ter wereld en een aantal een tweéling. Al met al rekende hij op 'een oogst' van vijfhonderd lam meren. „Meer dan honderd zullen het niet redden", verwacht Klomp. „Ze zijn zo aangetast door het vi rus dat ze niet levensvatbaar zijn." De misvormingen zijn ernstig, zo als kromme achter- en voorpoten, een verdraaide ruggengraat of kor te onderkaak. Bij een aantal zijn de hersenen te klein. Het lammeren is nog volop bezig bij Klomp. Dat is altijd al een druk ke periode, maar door het virus is het nog drukker. Aangetaste scha pen, zeker die met kromme poten, komen minder gemakkelijk ter we reld. Los van de emoties is de materiële schade groot. De kosten lopen op, omdat vaker een dierenarts nodig is. Meer lammeren moeten via een keizersnede worden gehaald. De opbrengsten zijn logischerwijs ook lager, omdat minder lammeren kunnen worden verkocht voor de consumptie. Klomp rekent op een verliespost van om en nabij de vijf tienduizend euro. En dan is er ook kans op vervolg schade, vreest Klomp. Bij de ge boorte van een lam komen ge woonlijk eerst de voorpoten naar buiten, dan het snuitje en vervol gens de rest. De overheid heeft een meldplicht voor het Schmal lenbergvirus ingevoerd. Een scha devergoeding voor de getroffen be drijven zit er in elk geval voorlopig niet in. Klomp verwacht ook niet dat die er komt, zolang het virus zich tot schapenhouders en één geitenfok kerij 'beperkt'. „Als het ook tot de melkveehoude rij doordringt, verandert dat mis schien. Dan komt de economie in het geding." Een vreugdevuur is bedoeld om een periode af te sluiten en een nieuw hoofd stuk in het leven te te beginnen. In zo'n vuur wordt symbolisch het moeizame verleden verbrand en daarmee achter zich gelaten. Bij dat soort vreugdevuren wordt rond het vuur gedanst en worden oude en kapotte spullen als symbool voor het verleden verbrand. De brandweer heeft het druk op Schouwen-Duiveland. De tijd van de kerstboomverbrandingen is weer aangebroken. Traditiege trouw zijn het de vuurbestrijders die nu het vreugdevuur ontste ken. En een oogje in het zeil houden. door Piet Kleemans De kerstboomverbran ding. Hij is niet weg te denken bij de start van het nieuwe jaar. Aan het begin van de eenentwintigste eeuw leek het er héél even op dat het eeu wenoude ritueel aan milieuover wegingen ten onder zou gaan. Het alternatief, kerstboomtakken ver snipperen, stierf echter een snelle dood. De traditie won het van het milieu. Marleen van Sighem van de onder nemersvereniging Renesse - die te kent voor de organisatie van de kerstboomverbranding in Renesse - is blij toe. Het is, zegt zij, echt een evenement van de onderne mers uit de badplaats. „Een lunchroom zorgt voor pannenkoe ken, anderen zorgen voor warme chocolademelk en weer anderen verzorgen de glühwein." Het vuurspektakel in Renesse is doorgaans behoorlijk populair. „Meestal komen er toch wel zo'n 200 a 250 mensen op af. Het is na tuurlijk ook best spectaculair, zo'n kerstboomverbranding." In Renes se is de kerstboomverbranding aan gekleed met een lampionoptocht voor kinderen. Achter de slagwerk KOOP DIT WEEKEND OP SWEETDEAL.NL WEEKENDDEAL Dansen op je verjaardag? Hou een McDance feestje of een McBreak party bij MOVES! Zeeland voor maar €5,- p.p. Ga 45 min. dansen en geniet van een McDonald's Happy Meal! IN PLAATS VAN €10,- KORTING groep van muziekvereniging Luc- tor et Emergo lopen die van het dorpshuis naar het transferium. Zo'n vijf mensen van de onderne mersverenigingen zorgen er sa men met de brandweer voor dat al les goed verloopt. Van Sighem: „Voor ons is het een vast jaarlijks ritueel geworden. Een goede gele genheid om onze mede-dorpsbe woners een gelukkig nieuwjaar te wensen." Voor de brandweer is het de enige gelegenheid waarbij ze niet een brand blussen, maar er juist een aansteken. Brandweerman John Willemse grapt: „Ach ja, je weet het hè. In iedere brandweerman schuilt een pyromaantje." Willem- se voegt er meteen aan toe dat de brandweer er vooral is om de vei ligheid te waarborgen. In Renesse wordt de kerstboomverbranding al jaren op het transferium aan de rand van het dorp gehouden, op het deel met doorgroeistenen. Wil lemse: „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat er schade aan ande- 'Kerstbomen verbranden is niet schadelijk voor het milieu. Het is heel zuivere brandstof re bomen of aan lantaarnpalen op het transferium ontstaat." Ook wordt er streng op toegezien dat er geen vuurwerk op de brand stapel gegooid wordt en na afloop van de kerstboomverbranding zorgt de brandweer ook weer voor het opruimen van de resten van de verbrande kerstbomen. Schade lijk voor het milieu is een kerst boomverbranding volgens Willem- se absoluut niet. „Kerstbomen vor men heel zuivere brandstof." Om in de aanloop naar de kerst boomverbranding de 'jacht' op de sparren een beetje te reguleren is in Renesse elke ingeleverde boom goed voor een lotnummer waar mee de bomenaanbrengers kans maken op aardige prijzen. Verge lijkbare systemen worden ook el ders gebruikt. Op Schouwen-Duiveland zijn bij elkaar vijf kerstboomverbrandin gen. In Renesse, Bruinisse, Scha- rendijke en Zierikzee ging gisteren de hens in fikse stapels kerstbo men die hun dienst hebben bewe zen. Burgh-Haamstede sluit van daag de rij vreugdevuren. Witte van Haemstede zorgt voor de mu ziek. De kerstboomverbranding is op een veldje aan de Vlasakker. Scouts halen de op te stoken bo men op. Maretak 'heidens' maar niet weg te denken Nieuwjaars-vreugdevuren waren er al voor het christendom en zijn een van oorsprong heidens ritueel. Maretak was voor heidenen een magische plant die een rol speel de bij het vreugdevuur. Vanuit het christendom werd de maretak gezien als 'duivelse plant', net als hulst en klimop. Gebruik ervan rond kerst was niet uitte bannen en werd gedoogd. Mits het na Driekoningen weg was. SLUIS - De middenstandsvereni ging van Sluis wil meedoen aan de wedstrijd voor de verkiezing van de beste binnenstad van Neder land. Bij die verkiezing wordt de binnenstad bekeken vanuit het ge zichtspunt van de consument en de winkelier. Alle facetten die het functioneren van de binnenstad bepalen, zoals, veiligheid, bereik baarheid en aantrekkelijkheid wor den in beeld gebracht. Eerder won Bergen op Zoom de ti tel en dat leverde een stijging van "meer dan twintig procent van het aantal bezoekers op. door Lilian Dominicus KAPELLE - De drie gravelbanen van sportpark het Groene Woud in Ka- pelle worden vervangen door all-weather banen. Daarover heeft de gemeente Kapelle een akkoord bereikt met Tennisvereniging Ka pelle. Die laatste heeft nu aanzien lijk minder werk aan het dagelijks onderhoud en minder last van on bespeelbare banen door regenval. Wel zijn de all-weather tennisba nen duurder. De vereniging gaat deze meerkosten volledig voor ei gen rekening nemen. Begin no vember 2011 is de renovatie in de gemeenteraad besproken. Op dat' moment bestond er tussen de vere niging en de gemeente een me ningsverschil. Dat betrof de wijze waarop de geplande vervanging van drie banen van het Groene Woud moest worden uitgevoerd en voor wiens rekening de meer kosten zouden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 112