IJslands geld in wegen en spoor Populatie 2 7 Jacht op damherten is lang niet altijd succesvol ouiveian&e Voorman Anti-Bizdub valt zelf niet Slaaphuisjes op Sluise strand pas volgend jaar supermarkten ffi uit competitie onder wet, maar iet strijd wel voort Damherten verstoppen zich zaterdag 7 januari 2012 [Scharendijl Grens voorkeursgebied. Haamstede ''Westen- schouwer GOES - Goes wil de teruggekomen Landsbanki-miljoenen voor een groot deel gebruiken om de tekor ten op de grote projecten te dich ten. Volgens wethouder Loes Meeuwisse zal het college dat bij de presentatie van de jaarrekening, aan de raad voorstellen. Goes had 12 miljoen euro uitstaan bij de omgevallen IJslandse bank Landsbanki en hield er rekening mee daar nooit meer een cent van terug te zien. Na langdurige rechts zaken is echter bepaald dat overhe den toch moeten worden terugbe taald. Gisteren is al een substanti eel deèl, bijna vier miljoen, ge stort. „We beschouwen dat echt als een meevaller", zegt Meeuwis se. „We hadden die twaalf miljoen al afgeboekt, maar nu weten we dat we de komende jaren 85- tot 90 procent terugkrijgen." Bij het opstellen van het college programma in 2010 is volgens Meeuwisse afgesproken om, in dien er geld zou terugkomen, min stens vijf miljoen euro toe te voe gen aan de reserve grote projecten. „Daar zitten tekorten op en die zijn inmiddels ook weer groter ge worden", zegt Meeuwisse. Con creet gaat het om de extra afslag van de A58 en de daarmee samen hangende zuidelijke verbindings weg en ook de spoorproblematiek. Nu de spoorbak er niet meer komt, zoekt Goes naar een andere oplossing voor het terugdringen van geluids- en trillingshinder. OOSTBURG - De proef met slaap huisjes op het strand in de ge meente Sluis vindt definitief pas plaats in 2013. Een vurige wens van de gemeenteraad om nog ko mende zomer te beginnen, kan niet gerealiseerd worden. De raad besloot afgelopen voorjaar tot de proef met de slaaphuisjes. Daarbij maande de raad het colle ge tot spoed: de huisjes moesten er in de zomer van 2012 kunnen staan, meenden veel raadsleden. Er was afgelopen maand dan ook kritiek op het feit dat het niet leek op te schieten met het selecteren van een ondernemer. Nog dit jaar huisjes realiseren is niet mogelijk, schrijven B en W nu. Het bestemmingsplan moet worden aangepast en dat ko.st een jaar. De boel gedogen zou tot niet te weerleggen klachten kunnen lei den. Het college heeft inmiddels een 'adviesgroep strandontwikke- ling' aangesteld: een groep deskun digen met vertegenwoordigers van Horeca Nederland, Recron, water schap en welstandscommissie, een landschapsarchitect en een advi seur op het gebied van toerisme. Eén ondernemer mag in 2013 de proef doen. Er zitten momenteel naar schatting meer dan j 1000 damherten in de Kop van Schouwen. Daarvan zouden er.zo'n 317 afgeschoten moeten worden om een evenwicht te bewaren. Dat aantal wordt echter niet gehaald. De herten verschuilen zich in het rustgebied voor de 30 jagers die actief zijn in de jacht op damherten op Schouwen- Duiveland. Rolant Quist foto Melita Lanting bron Faunabeheereenheid Zeeland Vijftig jachtdagen hebben de dertig geselecteerde jagers om ongeveer 317 damher ten af te schieten in de Kop van Schouwen. Een vrijwel onmogelij ke opgave, want niet iedere keer als een jager op pad gaat heeft hij succes. „Nee, ik denk dat het nu ongeveer één maal raak op de acht keer zitten, is", zegt Fred Jaggie, voorzitter van de hoefdiercommis sie. Nu - halverwege de jachtperio- de - zijn ongeveer 100 dieren ge schoten. Dat kunnen er nog wel 200 worden, maar dat is nauwe lijks voldoende om te voorkomen dat de populatie verder groeit. Krimp - zoals de provincie graag wil - zit er waarschijnlijk niet in. De provincie streeft naar 325 dam herten in de Kop van Schouwen. In de Kop van Schouwen leven nu ongeveer 1000 damherten. Als er niet gejaagd wordt, groeit de popu latie met ongeveer 25 procent. Dat de jacht lang niet altijd succes vol is heeft met een paar factoren te maken. Allereerst zijn damher ten niet dom. Ze trekken zich meer en meer terug in de gebie den waar niet gejaagd mag wor den. Daarnaast hebben de jagers zichzelf spelregels opgelegd over de wijze waarop geschoten wordt en jagers moeten eerst drie vrouw tjes (hindes) schieten voor ze een mannetje mogen schieten. De ja gers streven er naar om meer hin- 'Ik heb de indruk dat het damhert reageert op datgene wat in het veld gebeurt' des te schieten omdat zij voor na komelingen zorgen. Dat de aantal len wellicht niet gehaald worden is voor voorzitter Jan Ramondt van de faunabeheereenheid Zee land een punt van zorg. „Als straks in maart blijkt dat we het aantal niet gehaald hebben moe ten we misschien nadenken of we wat anders moeten gaan doen", zegt hij. „Ik ben er van overtuigd dat de jagers hun best doen, maar ik heb de indruk dat het damhert reageert op datgene wat in het veld gebeurt." NIEUWERKERK - De Albert Heijn in Bruinisse noch C1000 Schot in Nieuwerkerk is de beste super markt van Zeeland geworden. Beide zaken eindigden met super markten in Breskens en Hulst eind vorig jaar bij de beste supers van de provincie. Het is echter de Plus in Breskens geworden die de pro vincie landelijk mag vertegenwoor digen. De verkiezing wordt elke twee jaar gehouden. Supermarkten worden beoordeeld op onder meer net heid van het pand, assortiment, klantvriendelijkheid, wachttijden en acties. In de jury zitten fabri kanten, klanten en ondernemers. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De strijd tegen het in voeren van een Bedrijfs investe ringszone (Biz) in de binnenstad van Zierikzee is voor ondernemer Louis Kleingeld nu enkel nog een prinicipekwestie. Onlangs kreeg de glazenwasser annex muziekver- koper te horen dat zijn ondernem- ningen niet onder de regels van de Biz vallen. Dat betekent dat wanneer er toch een Biz wordt ingesteld, Kleingeld in elk geval niets hoeft te betalen. Reden is dat zijn zaak aan de Post- straat gevestigd is in een pand met primair een woonbestemming. „Dat is van oudsher zo geregeld, we doen dus niets illegaals." Naast Kleingeld zijn er nog zo'n vijftien ondernemers in de binnen stad die in een vergelijkbare situa tie zitten. Hun pand valt bijvoor beeld buiten de regels omdat het het voor grootste deel als woning in gebruik is. Voor Kleingeld is het in elk geval geen aanleiding om de strijd te staken. „Ik kan die 155 an dere ondernemers die vinden dat de Biz niet door moet gaan nu niet opeens laten vallen. Het is mij ook altijd niet om het geld, maar om de eerlijkheid gegaan." Kleingeld blijft dus actief om on dernemers te bewegen tegen te stemmen, als straks de stemformu iieren worden verspreid onder de ongeveer 250 'Biz-plichtigen'. Van die groep moet minimaal tweeder de voor invoering van de Biz stem men om het door te laten gaan. Volgens wethouder Ad Verseput worden volgende week alle vier Biz-verenigingen in oprichting be naderd over de stemmingsronde. Behalve voor de binnenstad Zierik zee, zijn ook in 'groot-Renesse', en twee Zierikzeese bedrijventerrei nen Bizzen in voorbereiding. Om de onafhankelijkheid te bor gen worden de stemmen onder toezicht van een notaris op het ge meentehuis geteld. 'Als je een dier ziet en je loopt de kans dat je het niet goed kan raken, moet je het niet doodschieten' Fred Jaggie, voorzitter hoefdiercommissie De populatie damherten in de Kop van Schouwen komt voort uit een groep van dertig damherten die in 1997 ontsnapte uit een omheining in het ge bied. 200 150 100 50 0 Aantal afgeschoten damherten 2009/2010 2010/2011 2011/2012 Het aantal damherten in de Kop Natuurgebied van Schouwen zit ver boven de waarbinnen 50 vastgestelde norm. Maar afschie- dagen mag ten blijkt nog niet gemakkelijk, worden gejaagd, vooral vanwege een rustgebied waarin niet gejaagd mag worden. Rustgebied, I hierbinnen mag I nooit gejaagd I worden. Serooskerke Voorkeursgebied. Hierbinnen mag altijd (binnen 1 wettelijke periode) i gejaagd worden. 2009 2010 2011 Werkelijk getelde aantallen. Voor de totale populatie moeten,de getallen met ongeveer 30 procent vermeerderd worden. Aantal getelde damherten* 801 617 440 Aantal tot 1 januari 2012. Geschat aantal aan het einde van het seizoen (1 maart) als omstandigheden zoals het weer meewerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 111