261 zeeland Omwonenden: 'Visbedrijf Heerenkeet schaadt natuur' Als de wind jaagt, jaagt de jager niet 'Nieuwe generatie ouderenwoningen' Plan voor zijdemuseum Zuid-Beveland Kat beschoten met buks meest celezen wat vindt u? Nieuwe plannen ringwalburg van Oost-Souburg zaterdag 7 januari 2012 door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Twee bewoners van de Boogerdweg in Kerkwerve bewo gen gisteren bij de Raad van State hemel en aarde om de vestiging te gen te houden van het visverwer- kingsbedrijf dat eigenaar Richard Snijder van restaurant De Heeren keet daar wil beginnen. „Van het restaurant wisten we na tuurlijk, toen we daar tien jaar ge leden onze huizen kochten", zei den de twee protesterende stellen in Den Haag. Maar het restaurant staat aan de andere kant van de weg. Toen Snijder van de provin cie Zeeland vorig jaar toestem ming kreeg om op een voormalig agrarisch stuk land een visverwer- mmmmasmmsmsmmsssssmBssgsmBsgBm KWADENDAMME - Johan Antes, op richter van Berkenhofs Tropical Zoo in Kwadendamme, heeft se rieuze plannen voor de oprichting van een zijdemuseum in de Zak van Zuid-Beveland. Als favoriete locatie noemt hij het Fort Ellewoutsdijk. Hij heeft al ge- kingsbedrijf te bouwen, kwamen omwonenden H. Aarnoudse en R. Canters in actie. Volgens hen is het bedrijf dat er inmiddels al bijna staat, een aanslag op het na tuurgebied Tureluur en de vogel stand, omdat het bedrijf geluidso verlast veroorzaakt door af en aan rijdende vrachtauto's en de koelin stallaties van het visbedrijf Snijder is ook groothandelaar en levert aan de horeca op Schouwen-Dui- veland en de Bevelanden. Het provinciebestuur heeft een vluchtige toets gedaan en geconclu deerd dat de visverwerking geen schade zal veroorzaken aan het Na- tura 2000-gebied en de vogel stand. Er is volgens de provincie dan ook geen natuurbeschermings- sprekken gevoerd met Natuurmo numenten. „Deze organisatie staat niet onwelwillend tegenover onze plannen." Antes heeft de collectie overgenomen van Johan van Ape- ren van Zijdemuseum en vlinder tuin De Schans in Oud Gastel. Van Aperen slaagde er niet in vol- vergunning nodig voor het visbe drijf Aarnoudse en Canters bestrij den dit. „Aarnoudse en Canters zijn daar speciaal gaan wonen voor de rust", zei hun raadsvrouw gisteren voor de Raad van State. Snijder meent dat de twee omwo nenden spijkers op laag water zoe ken. „Het blijft allemaal heel klein schalig", zei de ondernemer. „Maar als ik met een vrachtwagen kom om voor tweeduizend euro gefileerde vis op te halen bij u, dan kan dat?", vroeg staatsraad J. van Kreveld die in de zaak moet beslis sen. „Dat kan", antwoordde Snij der. Hij zou zelfs content zijn met zo'n goede klant. De Raad van State doet binnen twee weken uitspraak. 1. Kat beschoten met luchtbuks 2. Vuurwerkschade valt hoger uit 3. Markt Zierikzee verwaaid (foto) Reageer op de stelling 'Schouwen- Duiveland is toe aan een links blok'. www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto doende vrijwilligers te vinden om het museum voort te Zetten. Van Aperen opende het museum vijf tien jaar geleden. De collectie, die bestaat uit ongeveer 550 stukken, is momenteel opgeslagen in een grote zeecontainer in Kwadendam me. De jachtperiode op damherten in de natuurgebieden in de Kop van Schouwen is halverwege. Uit een tussenbalans blijkt dat de dieren zich niet gemakkelijk laten schieten. Of het streefgetal van geschotèn dieren wordt ge haald is onzeker. door Melita Lanting Uiterlijk zeven uur 's ochtends op de par keerplaats in Nieuw-Haamstede", had Fred Jaggie, voor zitter van de hoefdiercommissie ge zegd. „We moeten er in het don ker naar toe." Op weg er heen verschijnt ineens een damhert- in de koplampen. Het dier schrikt en springt terug richting bos. Met bonkend hart rijd ik nóg voorzichtiger verder richting Nieuw-Haamstede. In ie der geval al één hert gezien. Op de afgesproken plek staan drie jagers. Ze zijn niet erg optimistisch of de jacht succesvol zal zijn want het is nog erg winderig. „We zul len wel niet zoveel zien. Want het gezegde luidt: als de wind jaagt, jaagt de jager niet", zegt Jaggie. In het pikkedonker gaan we op weg. Over prikkeldraad klauteren, door het mulle zand ploegen en waden door water. De tocht doet denken aan de nachtelijke speur tochten. van vroeger. Met dat ver schil dat dit terrein wel érg moei lijk begaanbaar is. Na een kwartiertje lopen, splitst de groep zich. Samen met Fred Jag- gi nestel ik me op een duintje. Met een paar palen is daar een soort hokje gemaakt, afgeschermd met camouflagenetten. Afgezien van de lamp van de vuurtoren is het nog steeds pikkedonker. „We moe ten op tijd zitten, want bij het eer ste licht gaan ze lopen", zegt Jag gie. Hij wijst naar een plek ergens in het donker. „Daar komen ze langs. En daar links komen ze ook vandaan." Voorlopig is er nog niets te zien en behalve het geluid van het ruisen van de wind en de zee is het stil. Het wordt langzaam lichter en de verrekijker kan erbij worden gepakt. Beweegt daar nu wat of is het verbeelding? Het is verbeelding. Er beweegt helemaal niets. Geen vogel, geen damhert. Jaggie staat op en kijkt nog eens aan de andere leant van de duin. „Ook niets", fluistert hij als hij te rugkomt. We gaan weer stil zitten kijken. Een half uur, een uur, an derhalf uur.... Geen hert te zien. Tegen negen uur is het helemaal' licht. Jaggie besluit dat het welle tjes is geweest. „We gaan naar de andere jagers. Ik zal wel even mel den dat we er aan komen." Een vei ligheidsmaatregel want je zal maar! in het schootsveld komen als een jager aanlegt voor een schot. Ineens zien we een damhert. Een mannetje met een flink gewei maar volgens Jaggie nog best jong. Op een drafje gaat hij voorbij rich ting bosjes. Het hert heeft geluk, De jager schiet niet. „Ik mag nog geen mannetje schieten", zegt Jag gie. „Je moet eerst drie hindes schieten voor je een geweidrager mag schieten en ik heb nog twee te gaan." Even later horen we toch een schot, gevolgd door nog een. Misschien was dit hert toch wat minder gelukkig dan we dachten? We zullen het nooit weten. ZIERIKZEE - In de Bagijnestraat in Zierikzee is donderdag een kat beschoten met een luchtbuks. Het dier heeft het overleefd. Baasje John de Vlieger is geschokt. „Het idee dat een van onze naaste buren gericht op onze lieve kat heeft geschoten, maakt mij misselijk. Uiteraard hopen wij de dader te vinden." De Vlieger deed bij de politie aangifte van dierenmishandeling. foto John de Vlieger OOST-SOUBURG - De Stichting Vrienden van de Karolingische Burg in Oost-Souburg komen op korte termijn met een nieuwe reeks plannen voor de historische ringwalburg. De stichting heeft ideeën voor een digitale presenta tie over de geschiedenis van de burg, die bijvoorbeeld gebruikt kan worden op een website, in een lesprogramma of in een appli catie voor mobiele telefoons met internet. Verder wil de stichting onder meer de toegang en de poort tot de ringwalburg ver fraaien en contacten leggen met verenigingen die iets op het ter rein willen organiseren. door Joeri Wisse DREISCHOR - Woningcorporatie Zeeuwland bouwt vijf nieuwe wo ningen aan de Mr. P. Moggestraat in Dreischor. Het gaat om zogehe ten levensloopbestendige huizen waarbij alle voorzieningen op de begane grond zijn. Doordat er op de verdieping ook nog twee slaapkamers te vinden zijn, zijn de huizen in principe te vens geschikt voor kleine gezin nen. Maar nieuwbouwmanager Hans van der Zwet van Zeeuw- land verwacht dat er in het dorp genoeg animo is onder de doel groep. „Deze woningen passen goed bij een nieuwe generatie se nioren die zelfstandigheid belang rijk vindt." Het nieuwbouwproject- je komt op de plaats van een rijtje van zes sterk verouderde wonin gen uit 1950. „Slecht geïsoleerde woningen die ook nog in het zou te water hebben gestaan", volgens Van der Zwet. Inmiddels is het he le blokje leeg. Alle voormalige be woners hebben 'zonder proble men' een andere woning van hun gading kunnen vinden. Momenteel onderzoekt Zeeuw- land de resultaten van de aanbeste ding. Zodra de aannemer bekend is, begint de sloop en kort daarop de nieuwbouw. Afhankelijk van het tempo van de aannemer, kun nen de nieuwe huurders eind dit jaar of in het eerste kwartaal van 2013 de woning betrekken. De nieuwe huizen worden gebouwd in 'eigentijdse architectuur'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110