'Breivik toch niet geestesziek' p Kijk en vergelijk gerust.. stipreizen.nl 81 buitenland Lange straffen in moordzaak Lawrence President Wulff wil niet weg Onenigheid experts Verzwegen' Cruise Dubai de Emiraten**** donderdag 5 januari 2012 ssssssas&ssss8ssss8ss8ass3Bsisssssg«tëg«3ia&ggsiisaB°gsigsag^^ Pas nu blijkt dat vier van de ze ven deskundigen het niet eens waren met het oordeel 'ontoe rekeningsvatbaar'. Nabestaanden willen nieuw on afhankelijk onderzoek. Proces tegen Breivik loopt ver traging op. door Carel Goseling OSLO - Anders Breivik (32), de Noor die vorig jaar op 22 juli 77 landgenoten in Oslo en op het ei land Utoja van het leven beroofde, wenst niet mee te werken aan een nieuw, derde, onderzoek naar zijn geestelijke gesteldheid. Dat zei zijn raadsman gisteren nu vier, door de directie van Breiviks gevangenis aangestelde experts hebben gecon cludeerd dat hij destijds volledig toerekeningsvatbaar was. De vier weerspreken daarmee de conclusie van een door de recht bank aangewezen groep van zeven deskundigen. Die experts kwamen november 2011 met een rapport waarin stond dat Breivik lijdt aan paranoïde schizofrenie en dus niet toerekeningsvatbaar was toen hij in Oslo een bom liet ontploffen en op Utoja met automatische wa pens kinderen afslachtte. Door die conclusie zou Breivik in plaats van celstraf een psychiatrische behan deling moeten krijgen volgens het Noorse rechtssysteem. Het oordeel leidde onlangs tot gro te commotie in Noorwegen. Later bleek dat de zeven deskundigen het onderling oneens waren. Drie van hen zouden een andere me ning hebben, maar dat feit was on der maatschappelijke druk verzwe gen. Naar verluidt 'beoordeelden' de zeven Breivik slechts 36 uur voordat zij vonden dat hij niet toe rekeningsvatbaar was. De vier die nu tot een andere con clusie zijn gekomen hebben Brei vik veel langer kunnen observeren tijdens zijn gevangenschap. Raads lieden van slachtoffers van Breivik hebben met het nieuwe rapport di rect onafhankelijk vervolgonder zoek verlangd. Het stelt de rechtbank in Oslo voor een dilemma.Mogelijk besluit de rechter vandaag tot een adem pauze om volgende week de knoop door te hakken. Vast staat wel dat het begin van het echte proces moeten worden uitgesteld. Pikant detail: Breivik, die eerder van de buitenwereld was afgeslo ten, mag sinds eind 2011 weer kran ten lezen, radio en tv volgen. Hij kan, zo zeggen critici, zich dus pri ma 'instellen' op eventuele vragen over zijn geestelijke gesteldheid als daarover in de media wordt be richt. De ouders van Stephen Lawrence staan de pers te woord na de uitspraak van de rechter. Vader riep de daders op de namen te noemen van de andere jongens die betrokken waren bij de dood van zijn zoon. foto Matt Dunham/AP LONDEN - Een rechtbank in Lon den heeft gisteren twee mannen tot lange celstraffen veroordeeld wegens de racistische moord op de achttienjarige Stephen Lawren ce in 1993. De zaak leidde tot veel ophef in Groot-Brittannië. Gary Dobson (36) kreeg 15 jaar en twee maanden, terwijl David Nor- ris (35) zeker 14 jaar moet zitten, al dus de BBC. Volgens de rechter was raciale haat het enige motief voor beide mannen om Lawrence te doden. Het was 'een moord die het geweten van de natie angst aanjaagde', zei de rechter. Stephen Lawrence Een bende blanke jongeren stak de scholier dood bij een bushalte in het zuidoosten van Londen, ter wijl ze racistische leuzen slaakten. De politie zou uit racisme aanvan kelijk een puinhoop hebben ge maakt van het onderzoek naar de moord op de zwarte Lawrence. De vader van het slachtoffer riep na de zitting de daders op de na men te noemen van de andere jon gens die betrokken waren bij de dood van zijn zoon. Hij' noemde de veroordeling van het duo .slechts 'een eerste stap van een lan ge, lange tocht'. De politie blijft zoeken naar de overige betrokke nen. BERLIJN - Christian Wulff, de in middels zeer omstreden president van Duitsland, weigert ondanks zware maatschappelijke druk zijn ambt neer te leggen. De politicus zei gisteren in een interview met ARD en ZDF dat hij niets illegaals heeft gedaan en dat hij zijn functie 'met plezier' uitoefent. De 52-jarige politicus is al weken in opspraak wegens een omstre den lening en pogingen om publi caties daarover en over andere pri- vézaken te voorkomen. Het dreig- telefoontje naar de hoofdredacteur van het boulevardblad Bild werd door Wulff in het interview met de publieke omroepen omschre ven als 'een zware fout'. Maar Wulff wees erop dat hij excu ses heeft gemaakt die zijn aan vaard. Hij stelt dat hij slechts uit stel van de berichtgeving wilde in plaats van afstel, met het oog op het belang van zijn familie. „Er zijn ook mensenrechten - zelfs voor bondspresidenten", aldus de president. 'ncïos/e fyj Emirates I complete 8- t/m 13-daagse cruises Vertrek febr. t/m apr. Inclusief: zeer comfortabele non-stop vliegreis met de topairline Emirates, transfers, 8-daagse cruise per 4-sterren-plus Costa Favolosa o.b.v. volpension. Vaar mee naar Dubai, Fujairah, Abu Dhabi en Oman met Muscat en Khasab. Ook verlenging mogelijk in Dubai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8