2ÓISD0 De Kraker gaat voor de absolute top donderdag 5 januari 2012 Hij is nog maar een paar jaar be zig met triatlons, maar behoort nu al tot de top van Nederland in zijn leeftijdscategorie. Bryan de Kraker timmert hard aan de weg en zat tot voor kort zelfs in de Nederlandse triatlonselectie. De pas zeventienjarig oud-inwo ner van Oost-Souburg is bijna fulltime met de sport bezig om zijn toekomstdroom waar te ma ken. „Het ultieme doel zijn de Olympische Spelen van 2020. Het is het hoogst haalbare dat je als sporter kunt bereiken." door Maurice Steketee Tot de Kerstloop in Dis hoek zullen maar wei nig Zeeuwen van Bryan de Kraker heb ben gehoord. De triat leet baarde opzien door Michel Schrier in de eindsprint voor te blijven. Na afloop vroeg iedereen zich af wie dit jonge talent toch was en waar-ie vandaan komt. Al snel na de finish werd duidelijk dat De Kraker een volle neef is van Dennis en Gérard de Nooijer. Hoe wel hij tegenwoordig in Almere woont, is de zoon van het zusje van de voetbaltweeling nog regel matig in onze provincie te vinden. „Met kerst ben ik meestal wel in Zeeland. Het is traditie om mee te lopen in Dishoek. M'n oma en an dere familieleden doen ook altijd mee", zegt De Kraker, die in 2008 al eens de sterkste was op de korte afstand van de Kerstloop. Aan de keukentafel in het huis van opa en oma De Nooijer in Oost-Souburg vertelt De Kraker over zijn ambities. Het EK triatlon dat dit jaar in Israël wordt gehou den komt aan bod, maar ook de Olympische Spelen van 2020 passe ren de revue. Tot zijn zevende woonde De Kra ker in Zeeland. Hij groeide op in Souburg, voetbalde even bij Wal cheren en deed ook nog aan judo. Pas in 2005 kwam de Almerenaar in aanraking met atletiek. Hij was toen een jaar of elf „Op m'n ze vende zijn we door familieomstan digheden verhuisd en zo ben ik in Almere terechtgekomen. Maar ik voel me nog wel steeds Zeeuw hoor, ik kom hier nog regelmatig." Op tweede kerstdag liet De Kraker zien dat hij de afgelopen jaren niet heeft stilgezeten. Sinds 2007 heeft hij zijn zinnen gezet op de triat lon. Vooral op zijn favoriete onder deel, het hardlopen, heeft hij flin ke stappen gezet. „Toen ik lid werd bij atletiekvereniging Alme- re'81 moest ik in het begin alle on derdelen doen, dus ook hoog- en verspringen. Daar vond ik niet zo veel aan. Ik liep liever de midden lange afstanden en crossjes." Tij dens trainingen voor de scholieren triatlon van Almere maakte De Kraker voor het eerst kennis met de onderdelen zwemmen en fiet- Bryan de Kraker maakte vorig jaar deel uit van de Nederlandse selectie. Tegenwoordig werkt hij in Almere hard aan zijn toekomst. De oud-inwoner van Oost-Souburg wil graag naar het EK triatlon in Israël. sen. „Onze buurman had een zoon die aan triatlons deed en hij heeft me geïnspireerd. In januari 2008 kreeg onze vereniging ook een jeugdafdeling voor triatleten en daar ben ik toen gaan trainen." De Kraker boekte snel veel progres sie en dat bleef niet onopgemerkt. „Je hebt nu in Almere een regio naal trainingscentrum waar de bes te atleten uit de omgeving samen komen. Het zijn sporters waarvan verwacht wordt dat ze een stap ho ger kunnen maken", vertelt De Kraker. „Ik krijg nu zwemtraining van Jolijn van Valkengoed, die nog heeft meegedaan aan de Olympi sche Spelen (Beijing, 2008). Ik train tussen de twintig en 24 uur per week. Het gaat er niet om hoe vaak je traint, maar hoeveel uren je maakt. Ik zwem bijna elke dag. Zeker in het begin vond ik dat erg zwaar. Ik had vaak spierpijn, om dat ik het nooit veel had gedaan. Fietsen is het makkelijkst te trai nen onderdeel en hardlopen gaat me het beste af. Doordat ik op het Johan Cruijff College in Amster dam zit heb ik veel tijd om te spor ten. Er zitten alleen maar topspor ters op deze school." Zijn goede prestatie vielen niet alleen bij de club op. In oktober 2010 werd de voormalig Souburger opgenomen in het Nationaal Topsport Cen trum van de Nederlandse Tria- thlonbond in Sittard. „Ik deed daar mee aan een weekendpro gramma van de nationale selectie. Ik kreeg een uitnodiging, omdat ik de limieten had gehaald. Drie weekeinden in de maand ging ik naar Sittard om te trainen met de beste triatleten van Nederland. Maar onlangs ben ik uit die selec tie gestapt na wat problemen met trainers. Ik vond dat er mensen werden voorgetrokken en kon er m'n draai niet meer vinden. Het was een lastige beslissing, maar er stond geen deur meer open. Bo vendien moet je alles ook zelf beta len, dus dat maakte de keuze weer wat makkelijker." Het was niet de enige tegenslag waar De Kraker in 2011 mee te ma ken kreeg. Begin vorig jaar werd tij dens een medische keuring een filmpje van zijn hart gemaakt. „En toen bleek dat er iets niet goed was bij m'n hartkamer. Het ging om een geboren afwijking. Tijdens een operatie via m'n lies is er een extra buis weggehaald. Ik ben daar erg van geschrokken en was er ook absoluut niet blij mee, want het kwam erg ongelegen." Toch liet hij zich niet uit het veld slaan, want negen weken later stond De Kra ker alweer aan de start van het Ne derlands kampioenschap. „Ik had er niks van verwacht zo kort na de operatie, maar werd toch nog der de in de leeftijdscategorie 16-18 jaar. Daarna ben ik te veel wedstrij den achter elkaar gaan doen. Ik kreeg last van m'n lies en kon soms m'n hoogslaper niet uitko men." Voor 2012 is het hoofddoel van De Kraker het Europees kampioen schap triatlon voor junioren dat half april in Eilat (Israël) wordt ge houden. Hij hoopt er mee te doen aan de sprintafstand, die bestaat uit 750 meter zwemmen, twintig kilometer fietsen en vijf kilometer lopen. „Ik kan me voor het EK in maart tijdens een selectiedag kwa lificeren. Er zijn maar twee tickets, dus ik zal er alles aan moeten doen om de limieten te halen. De concurrentie is groot", vertelt De Kraker. Maar de Almerenaar durft ook al verder te kijken. De Olympi sche Spelen van 2020 heeft hij al in z'n hoofd zitten. „Ik zal er veel voor moeten doen en laten om dat te bereiken. Ik kan niet elk week end gaan feesten, maar ik heb het er allemaal voor over. Af en toe moet ik wel eens afgeremd wor den, want ik heb enorm veel moti vatie." En zien we hem nog wel eens te rug in Zeeland? „Als ik de kans krijg, kom ik wel terug. Maar in Al mere is op dit moment alles per fect geregeld. In Zeeland moet je al les in je eentje doen en heb je nau welijks trainingsfaciliteiten. Als ik het hoogste wil bereiken, zit ik hier voorlopig wel goed." Bryan de Kraker werd in 2011 der de op het NK triatlon (16-18 jaar). 'Hardlopen is mijn beste onderdeel. Ik wil dit jaar wel eens kijken waar ik sta in verhouding tot de Nederlandse top.' Bryan de Kraker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 76