i8| zeeland Heen en weer op de wals Buiten giert de wind, binnen stormt de jeugd Philippine steeds vaker ingeruild voor andere plaats in gemeente Dode hond aangespoeld op strand almanak Stoppen donderdag 5 januari 2012 1 Z De octopus was bij veel kinderen in trek. foto Mark Neelemans door Wilma Valk CADZAND-BAD - „Waar is je broer tje", riep een geïrriteerde papa woensdagmiddag in de sporthal in Cadzand. Ja, waar? Die was al lang zonder zijn bewijs van betaling, een stempel, de zaal binnengeglipt en genoot al op een van de spring kussens. „Hij moet terugkomen!" Niet zo eenvoudig, want het krioel de in de zaal van de kinderen. Binnen een klein halfuur na het of ficiële begin van de middag ren den en sprongen al ruim zeventig kinderen uit Cadzand en omlig gende plaatsen door de hal. Meest in trek was de 7,5 meter lange stormbaan. Hier waren ook Kirsten (9) en haar broer Thomas (7) uit Bres- kens te vinden. Was hij niet een beetje klein voor deze hindernis- baan? „Oh, Thomas houdt wel van het ruige werk", wist Mariska, een van de uitbaters van de sporthal. „De meeste kinderen komen hier vaker. Wij organiseren iedere va kantie een speelmiddag. Tot nu toe alleen met onze eigen attribu ten. Tafeltennis, een apenkooi, korfbal, meer het gewone, dit is de eerste keer dat we samenwerken met Kiddy Fun en hun springkus sens. Gezien het succes gaan we dit zeker vaker doen." Lisa (9) is een van de vaste bezoe kers van deze middagen. „De octu- pus is prima en vooral de storm baan is super." Had ze vriendin nen meegenomen? „Nee! Waar om? Die zijn er gewoon." Het leek dan ook of iedereen er was en allemaal even vol energie. Iedereen vloog heen en weer door de hal om toch maar niets te mis sen. Waar nu eerst naar toe, het ge wone kasteel, de octopus of toch maar weer de stormbaan over? Bui ten gierde de wind hard rond de hal, binnen stormden jongens en meisjes over de baan. Het speciale kussen voor peuters bleef vrijwel leeg. Die waren of in de minderheid of kropen gewoon tussen de grotere kinderen over de lange superbaan. Gelukkig ston den er overal helpers van Kiddy Fun, zoals Tim en Cynthia, om een handje toe te steken. „Om half vier nemen we ze allemaal mee naar de kantine", vertelt Marco van Kiddy Fun. „Kunnen ze even iets drinken en uitblazen. De mees te zijn toch wel gesloopt tegen vijf Het is niet zomaar heen en weer rijden. De wals kan het as falteren maken óf breken. Rennie van Regenmortel (57) kan het weten. Hij werkt al zo'n 28 jaar op de wals in de asfaltploeg van H4a. „Er zit meer achter dan het lijkt. Het resultaat zie je onmiddellijk. Je be gint op een woest terrein en laat een weg achter je." Het team van in totaal acht man werkt aan de verbreding van de tunnelweg bij Terneuzen, onder leiding van uitvoerder Toon Hoogstraate. Op de asfaltmachine werken vier personen, die er voor zorgen dat het asfalt van zo'n 150 graden op de juiste breedte en dik te wordt aangebracht. Vervolgens brengt Jan met een kiepwagen een laag steentjes aan op het warme as falt. Die steentjes worden later door het verkeer ingereden, waar door het wegdek stroever wordt. Ook de afvoer van water verbetert daardoor. Twee walsen rijden heen en weer om het asfalt te verdichten en de steentjes in het asfalt te drukken. Ze worden bediend door Rennie en zijn zoon Sven (27). Eén van de vier chauffeurs die het asfalt in vrachtwagens vanuit Sluis kil aanvoeren, is ook in dienst van H4A en hoort tot het vaste ploeg- je. Zijn naam is Robert. Hij heeft een vlotte babbel, zo wordt me aangeprezen. „Eigenlijk zijn het allemaal aparte karakters", zegt uitvoerder Toon Hoogstraate met respect. „Ieder kent de eigenaardigheden van de ander." Chauffeur Robert voert inderdaad het hoogste woord in de schaft- keet tijdens de lunchpauze, waar iedereen deelt van eikaars beleg. Alleen Rennie rijdt nog steeds op en neer. Ook als de anderen het werk weer hervatten. Hij gaat ge woon door, tot alles er naar zijn te vredenheid uit ziet. Ik klim bij Rennie op de wals. Rennie van Regenmortel begon 41 jaar geleden als leerling-machinist bij het bedrijf, dat hij van lieverlee groter zag worden en nu is uitge groeid tot aannemersbedrijf IT4A. „Wij waren met veertien man. Ik ben nu de oudste die van dat groepje nog over is," vertelt hij in zijn cabine, voortdurend om zich heen kijkend welke koers hij gaat. Waarom voor dit leven gekozen? „Ik was 17 en wilde naar de machi- nistenschool in Ede, maar moest een baas hebben. Het was vier da gen werken en een dag in de week naar school. Het tweede en derde jaar was intern. Mijn baas rekende die schooljaren mee als dienstja ren, ook al werkte ik niet. Tja, vroe ger kon je er met veertig dienstja ren uit. Dat is over. Ik moet wel doorgaan." Het klinkt niet zuchtend, maar berustend. Rennie houdt van zijn werk. Hij vertrekt nooit chagrijnig van huis, verzekert hij. Een periode werkte hij op de as- faltmolen in Sluiskil, de fabriek waar het asfalt wordt vervaardigd. Silo's vullen, met vrachtwagens rij den. Ook stond hij jaren op de as faltmachine 'aan de balk', waar mee de hoogte wordt geregeld en daarmee de dikte van de laag as falt. „Een walsmachinist wilde in die tijd korter werken en toen kon ik zijn baantje overnemen en ben ik dit gaan doen", zegt hij eenvoudig. Rennie wilde misschien wel ma chinist worden, omdat zijn vader ook machinist was. „Hij werkte in de bagger. Ik heb hem niet dik wijls gezien. Dit werk heeft: als voordeel dat je 's avonds thuis bent. Alhoewel er steeds meer De PZC brengt in de serie Vrijbuiters portretten van mensen die hun leven grotendeels, al dan niet werkend, in de buitenlucht doorbrengen. Vandaag de eerste aflevering: de walsmachinist. nachtklussen komen, vooral in de weekeinden. Daar heb ik geen moeite mee, maar ik sta er ook niet om te springen." Het zit blijkbaar in de familie, want zoon Sven volgt al jaren va ders voetstappen. „Zijn wals is mo derner, sneller, kan veel meer. Vroeger kon iedereen op de wals, maar tegenwoordig heb je daar toch echt wel technisch inzicht ZOUTELANOE - Op het strand tus sen Dishoek en Zoutelande is gis termiddag een dode hond aange spoeld. Het dier is vermoedelijk verdronken. PZC zoekt mensen die op 1 januari willen stoppen met roken, luidde de oproep die wij eind 2011 plaatsten. Daarop werd vooral gereageerd door mensen die trots meldden al geruime tijd van de stinkstokjes af te zijn. We hadden de hoop op een geschikte kandidaat al opgegeven, toen op Oudejaarsdag een man mailde op precies 1-1-2012 te willen stoppen. Het betreft een kleine bruine hond die een brede zwarte hals band droeg. De hond is geborgen, de Zeeuwse politie is op zoek naar de eigenaar. Tip? redactie@pzc.nl Die dag, om 16 uur, informeerden we belangstellend hoe het hem verging. Slecht, was het antwoord. Direct na 12 uur had hij alweer een peuk opge stoken. En daarna nog een. En nog een. Toen het laatste restje shag op was, had hij nieuwe gekocht. „Mis schien ben ik niet de beste kandi daat", opperde hij. Wij konden het slechts beamen. door Raymond de Frel PHILIPPINE - Philippine wordt door steeds meer inwoners ingewisseld voor een woning in een andere plaats binnen de gemeente Terneu zen. Het mosseldorp gaat er per saldo 52 mensen op achteruit ten opzichte van begin vorig jaar. De gemeente Terneuzen tast nog in het duister over de oorzaken. „Het komt in elk geval niet door een geboortetekort. Er werden in Philippine zelfs zeven mensen meer geboren dan er overleden", zegt woordvoerder Daniël Rouw van de gemeente Terneuzen. Ook het aantal verhuizingen naar plaat sen buiten de gemeente Terneu zen is niet veel hoger dan anders. Het aantal verhuizingen naar een andere plaats binnen de gemeente is wél flink gestegen. Terneuzen is sinds vorig jaar voor 25 Philippine- naren de nieuwe woonplaats, 14 trokken naar Westdorpe, 9 naar Sas van Gent en 7 naar Hoek. Zeker is wel dat oudere Philippine- naren die niet meer zelfstandig kunnen wonen, hun heil elders moeten zoeken. Sas, Westdorpe, Hoek en Terneuzen hebben wél een woonzorgcentrum, al dan niet met aanleunwoningen. Manager Pol van de Vijver van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen hamerde eind vorig jaar nog eens op de nood zaak van een woonzorgcentrum in Philippine, omdat het dorp ver grijst. De bouw van zo'n centrum is al sinds 2001 een heet hangijzer; de bouw begint op zijn vroegst 2013. Vooral het aantal mensen dat naar Westdorpe trok, springt in het oog. „Maar die wonen niet alle maal bij ons", zegt locatiemanager Piet Huijzers van woonzorgcen trum 't Verlaet. „Wij hebben in 2011 maar één echtpaar uit Philip pine verwelkomd. En er zat ie mand in een aanleunwoning, maar die is inmiddels naar De Blide in Terneuzen verhuisd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70