Slim leidingenstelsel in Kanaalzone Freek helpt Porgy een handje Man verdrinkt in kanaal ZEEUWS-VLAANDEREN Zeeland Seaports trekt kar voor uitwisseling reststromen tussen bedrijven Veel geld gestolen bij twee woninginbraken Twee vrouwen stelen uit zes winkels DONDERDAG 5 januari 2012 17 PZC Hele dag heen en weer op de wals 18 en 19 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Zeeland Seaports werkt in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone aan de ontwikkeling van een nieuw, geavanceerd leidingen stelsel. Het idee erachter is bestaan de bedrijven via het netwerk aan elkaar te koppelen, zodat ze gemak kelijker onderling reststromen kun nen uitwisselen. Gedacht wordt aan warmte, gas, C02 (koolstofdi oxide), warmwater, elektriciteit en biodiesel. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Freek de Jonge was gisteravond amper begonnen met de eerste rij een gelukkig nieuw jaar te wensen, of hij stootte zijn hoofd tegen de paal voor het po dium van Porgy Bess in Terneu- zen. Nu zat daar misschien een beetje komedie bij, al vroegen sommige toeschouwers zich knipogend af of het misschien daarom kwam dat De Jonge af en toe moest zoeken naar de juiste teksten. Een i-Pad en de band Ocobar hielpen hem op die momenten een handje. De Jonge trad belangeloos op voor een uitverkocht huis. Hoewel, hij hij had er wel een doel mee voor ogen: aantonen dat Porgy van gro te waarde is voor de streek. Voor De Jonge persoonlijk is het po dium dat al jaren. „Hier liggen mijn wortels, hier ben ik groot ge worden", memoreerde hij aan zijn jeugd in Zeeland. „Ik kwam hier in '62, '63 en '64 vaak met een vriend uit Goes. En dames en he ren, ik kan u vertellen dat dit ook was omdat Porgy toen het sodom en gomorra van Zeeland was." De Jonge trapte een reeks benefiet concerten af die dienen als appel tje voor de dorst. Het voortbe staan van Porgy is door 60.000 eu ro subsidie van de gemeente en provincie immers al gegarandeerd. Het leidingenproject - met de En gelse benaming Multi Utility Provi der (MUP) - wordt uitgevoerd in Europees verband, in samenwer king met acht andere havens. Zee- brugge, Oostende, Portsmouth en Calais zitten onder meer bij deze groep. De Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone is voor de ontwikkeling van het nieuwe leidingenstelsel uitge kozen als voorbeeldgebied. De Eu ropese Commissie draagt er finan cieel aan bij. Andere partners zijn de provincie, de NV Westerschei- door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - In het Kanaal van Gent naar Terneuzen, ongeveer ter hoogte van Cargill aan de Westka de in Sas van Gent, is gisternamid dag een 85-jarige man uit Axel te water gegaan en overleden. De hulpdiensten sloegen om streeks 15.45 uur groot alarm. Met een duikteam en een politieheli- kopter is vervolgens gezocht naar de drenkeling die zijn auto in de berm had achtergelaten. Ook werd een traumahelikopter uit Rotter dam opgeroepen. Het scheepvaart verkeer werd stilgelegd en het auto verkeer omgeleid. Rond 16.35 uur is het slachtoffer in het water aangetroffen. Hij is nog lang tevergeefs gereanimeerd in de ambulance waarmee hij ook naar het ziekenhuis in Terneuzen is ge bracht. detunnel, het ministerie van Eco nomische Zaken en de gemeente Terneuzen. Uit vooronderzoek is gebleken dat er in de Kanaalzone bij (chemi sche) bedrijven belangstelling be staat voor gebruik van het nieuwe systeem. Het kan tenslotte voor be drijven financieel interessant zijn om reststromen uit te wisselen en het kan een bijdrage leveren aan verbetering van het milieu, bijvoor beeld door de uitstoot van CO2 te verminderen. Waar het leidingenstelsel komt, is onderwerp van overleg tussen de diverse deelnemers. Het voorstel is vijf clusters te vormen: Dow en de Braakmanhaven, de westelijke ka naaloever, de Koegorspolder, ten noorden van Sas van Gent en ten zuiden van Sas van Gent. De inves teringskosten zijn voorlopig inge schat op 120 miljoen euro. Ter voorbereiding is de gemeente Terneuzen momenteel bezig met een structuurvisie buisleidingen. Sinds 22 december ligt die ter inza ge. De gemeente wil met de struc tuur visie 'ervoor waken dat er in de toekomst knelpunten ontstaan voor nieuwe leidingen en/of nieu we ontwikkelingen'. Er zit ook een verkenning in de pijplijn voor een tracé voor het project van Zee land Seaports en er is een milieu effect rapportage in voorbereiding. Over het project en de structuurvi sie wordt donderdag 19 januari vanaf 19.00 uur een informatiebij eenkomst gehouden in het stad huis van Terneuzen. TERNEUZEN/HULST Bij twee woninginbraken, één aan de Axelsestraat in Terneuzen en één aan de Zandstraat in Hulst, is in de nacht van dinsdag op woens dag veel geld gestolen. De buit be stond in Terneuzen uit enkele dui zenden euro's. Dit was ook het ge val in Hulst, waar de inbrekers ook nog een laptop meenamen. In bei de gevallen is toegang verschaft door een ruit te vernielen. WBWWWim11"!1' """"WE TERNEUZEN - Twee vrouwen die uit minstens zes winkels spullen heb ben gestolen, zijn dinsdagmiddag rond half zes aan de Scheldekade in Terneuzen opgepakt. Bij het stelen van kleding uit een zaak aan de Terneuzense Noord straat liep het tweetal - een 18-jari- ge Terneuzense en een 24-jarige Hulsterse - in de gaten. De winke lier waarschuwde de politie. De vrouwen waren inmiddels verdwe nen. De politie doorzocht de wij de omgeving en trof het duo uit eindelijk aan in een auto op de Scheldekade. In de wagen lagen ge stolen goederen uit minstens vijf andere winkels dan de kleding zaak aan de Noordstraat. De eige naren zijn gisteren door de politie benaderd om aangifte te doen, waarna ze hun spullen terug kun nen krijgen. Het duo is gevangen gezet in Torentijd in Middelburg. Freek de Jonge trakteerde het uitverkochte Porgy Bess, 'de plek waar hij groot werd', samen met de band Ocobar op een muzikale avond. Afgewisseld met anekdotes en voordrachten uit eigen werk verrichte hij zo de aftrap van een reeks benefietconcerten voor het podium. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69