zeeland 121 Zeldzaamheid Johnny maakt in eerste Vrije' week al honderden kilometers E Zout over taartjes van nieuwe bakker Informele ontmoeting in dorpshuis Amicitia Tijdelijk zingen bij koor Praise the Lord Nominatie voor Bevelandse fotografen 'Schouwse' schildpad te volgen op internet korting !L_ donderdag 5 januari 2012 Het komt maar zelden voor dat een Kemps zeeschildpad aanspoelt in Europa en het overleeft. In Nederland zijn nu twee gevallen be kend, naast Johnny in 2008 (foto), spoelde half december 2011 'Flip' aan op het strand van Monster. De zeldzame zeeschildpad die drie jaar geleden aanspoelde op het strand van Westenschou- wen, is vorige week vrijgelaten in de Golf van Mexico. Dankzij een zender op z'n schild is John ny nu door iedereen - deskundi gen en het grote publiek - nauw keurig via internet te volgen. door Joeri Wisse ens een wereldreiziger, altijd een wereldreiziger. Zeeschildpad Johnny Vasco da Gama is nog maar een week op Vrije voeten' maar hij heeft nu al dik tweehonderd kilometer achter de rug. Een fiks eind en toch is dat natuur lijk nog niks vergeleken met de monstertocht van 7500 kilometer die hij ruim drie jaar geleden on dernam, van de Golf van Mexico helemaal naar de koude Noordzee. Het zal Johnny voortaan echter niet nog een keer overkomen dat hij ongezien de verkeerde afslag neemt. Bij zijn vrijlating heeft hij een blauwe sticker op z'n rug ge kregen en die is voorzien van een satellietzender en een kleine anten ne. Telkens als de schildpad boven wa ter komt, geeft de zender een sig naal af met de locatie. Die plek ver schijnt als een stipje op een land- mtammammmm kaart, die te zien is op de de websi te seaturtle.org. Hierdoor zijn de wegen van de schildpad nauwkeu rig te volgen. Het volgen van de route die Johnny Vasco da Gama af legt is niet alleen leuk voor het gewone publiek, maar ook van groot belang voor de we tenschappers van het Mote Marine Laboratory. Het in Sarasota, Flori da gevestigde instituut is één van de weinige organisaties die toe stemming heeft om gewonde of zieke zeeschildpadden na de her stelperiode van een zender te voor zien. Met de gegevens kunnen de weten schappers bestuderen hoe de schildpad probeert terug te keren naar zijn natuurlijke leefomgeving. Ook onderzoekers van het Southeast Fisheries Science Center kijken belangstellend mee. Pro grammaleider Sheryan Epperly zei bij de vrijlating dat het interessant ste deel van Johnny's reis nog moet aanbreken. „Door hem te volgen kunnen we de patronen waarin hij beweegt in kaart brengen. Daarmee krijgen we meer inzicht in hoe de schild pad zijn habitat gebruikt", legde Epperly uit. In het geval van Johnny is dit extra interessant. Hij is namelijk een Kemps schildpad. Dat is de meest bedreigde soort van alle zeeschild padden. De soort leeft in een bre de strook van de Atlantische Oceaan, die zich uitstrekt van Ca nada tot Suriname. Eieren leggen doen de Kemps schildpadden ech ter alleen op de stranden in de Golf van Mexico. Het via de satelliet volgen van een zeeschildpad is een kostbare onderne ming. Gemiddeld kost een zender inclusief de communicatiekosten tussen de 3000 en 5000 dollar per schildpad. Ondanks dat het er wat vreemd uitziet, heeft het dier volgens de deskundigen geen last van de zen der. De zender wordt op een dier vriendelijke manier aangebracht en hindert de schildpad niet in het voortbewegen. Volg Johnny op www.seaturtle.org Satellietzender geeft we tenschappers schat aan informatie over gedragin gen van zeeschildpad joh nny KLOETINGE Vereniging Dorpsbelangen Kloetin- ge houdt morgen vanaf 16.00 uur een informele ontmoetingsbijeen komst. Deze wordt gehouden in dorpshuis Amicitia. Doel van de bijeenkomst is om op ongedwongen wijze met elkaar van gedachten te wisselen. Volgens VDK is het samenzijn ook voor de bewoners van de nieuwe woon wijk Riethoek een aanrader; zo kunnen ze nader met elkaar kennis maken. De bestuursleden zijn aan wezig om vragen te stellen. GOES Informatiebijeenkomst Mantelzorgcompliment Het Steunpunt Mantelzorg en Vrij willigerswerk houdt in januari in formatiebijeenkomsten over het Mantelzorgcompliment, een over heidsbijdrage van 250 euro. De bij eenkomsten zijn op woensdag 11 ja nuari van 9.30 tot 11.30 uur in wijk centrum De Pit in Goes-Zuid, dins dag 24 januari van 9.30 tot 11.30 uur in De Meuleweie in Wol- phaartsdijk en woensdag 25 januari van 14.00 tot 16.00 uur in Goes. WAARDE Zangkoor Praise the Lord uit Waar de biedt mensen die wel graag zin gen, maar niet vast willen zitten aan een lidmaatschap, de kans om voor zes weken mee te doen. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 10 januari om 20.00 uur in de Adul- lamkerk in Waarde, daarna is er om de twee weken repetitie. De pe riode wordt afgesloten met een voorstelling. Repertoire zijn psal ters, hymnen, psalmen en gezan gen. Kosten 17,50 euro. GOES Twee Bevelandse fotografen zijn ge nomineerd voor een PIA d'Or. Dat is een nieuwe landelijke fotowed strijd. Het gaat om Rien Lous uit Goes en Leon van der Flier uit Yer- seke. Beide zijn genomineerd in de categorie reclame/industrieel. De wedstrijd kent vier categorieën. Er zijn geen andere Zeeuwse fotogra fen genomineerd. De winaars wor den 10 maart bekend gemaakt. door Martijn de Koning MALDEGEM (B) - Wie net voor kerst gebakjes kocht bij bakkerij Nicolas in Maldegem, net over de grens bij Eede, heeft ze waarschijnlijk met een vies gezicht in de vuilnisem mer gegooid. De taartjes smaakten erg zout; met dank aan de vorige eigenaresse van de zaak. Zij deed de bakkerswinkel afgelo pen zomer, na het overlijden van haar man, over aan Nicolas Boe lens en bleef zelf boven de zaak wonen. Boelens kreeg afgelopen maand opeens klachten over de smaak van de gebakjes. De bakker had meteen het vermoeden dat zijn bovenbuurvrouw daar iets mee te maken had. Hij lag al een poosje met haar in de clinch. „Ik kreeg het vermoeden dat ze jaloers was dat de zaak ook zonder haar goed loopt", zegt hij. De bakker schakelde een detectivebureau in. Die plaatste camera's in de bakke rij. Op beelden was te zien dat de vrouw 's nachts de zaak binnen kwam en iets op de taartjes strooi de. Geconfronteerd met de beel den bekende ze. De advocaat van Boelens wil de vrouw nu aankla gen voor stalking, pesterijen en be schadiging van andermans eigen dom. De vrouw moet zich voor de rechter verantwoorden. Verenigde Staten gpHHnBnHBHs 4 Verspreidingsgebied £4 Kemps schildpad 29-12-2011 Schild: glad, weinig reliëf, spits aflopend, groen tot bruin. Schildpad Johnny die in 2008 strandde op het strand bij de Boswachterij Westenschouwen, is eind december weer vrijgelaten in zijn leefgebied, de Golf van Mexico. Zijn omzwervingen zijn van dag tot dag te volgen op internet dankzij een zender op zijn rug. Kemps schildpad (Lëpidochelys kempii) Lengte: 61-91 cm Gewicht: 45 kilo Voedsel: kleine zeedieren, aas en planten Poten: peddelachtig, geen nagels i 3-1-2012 -£ Johnny heeft 209 km afgelegd sinds zijn i vrijlating Kop: opvallend stomp en breed f met snavelachtige snuit L Mote Marine Laboratory bij Sarasota waar Johnny werd losgelaten op 27 december 2011. V^gjohnny op http://goo.gl/hgjOR Rolant Quist bron: www.seaturtie.org er DOMBURG OOSTSTRAAT 1 MIDDELBURG MARKT 73 RENESSE HOGEZOOM 171 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 109 GOES 1ROTE MARKT 1 ZOUTELANDE LANGSTRAAT 1,3 KORTING Dames, heren kids-kleding van o.a: Gaastra, Riverwoods, Gant, Tommy Hilfiger, McGregor, Napapijri, Geisha, Maison Scotch, Rosner, Scotch Soda, NZA en Polo-jeans. Cadeau-interieur-artikelen van o.a: Riverdale, Riviera-maison, Silk-ka, Lifestyle home collection, Van der Leeden mandwerk, Pip Home, Countryfield, Zusss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65