'Onvoldoende kennis water en materiaal' zeeland 121 Gemeente Veere vergadert voortaan zonder papieren Slim leidingenstelsel in de Kanaalzone Zout over de taartjes Ander van Rooijen donderdag 5 januari 2012 „Als de wind wegvalt moeten we regelmatig jachtjes opslepen omdat plezier- vaarders onvoldoende brandstof aan boord hebben om op eigen kracht een haven te bereiken. Ze merken dan dat ze niet goed voorbereid zijn." De vrijwilligers van de red dingstations Neeltje Jans en Veere van de KNRM moesten vo rig jaar minder uitrukken dan in 2010. Die van Westkapelle con stateerden juist een toename. door Emile Calon Een gunstig effect van de slechte zomer. Die ver klaring geeft Kees Groe- neveld van het Station Neeltje Jans van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) enigszins lachend voor het feit dat de er vo rig jaar minder uitgevaren is dan de jaren daarvoor. Ook Kees den Hollander van het Station Veere meldt dat er in 2011 minder is uitgevaren voor reddin gen en het helpen van mensen op het water: 30 keer tegenover 57 in 2010. Die dertig is een laagterecord vergeleken met voorgaande jaren. Van 2004 tot en met 2010 werd er telkens minimaal 44 maal uitgeva ren door de Veerse redders. De redders van het Station Westka pelle hadden het in 2011 juist druk ker dan in 2010, zo blijkt uit de ge gevens van Ander van Rooijen. Die vrijwilligers rukten 38 maal uit. In de helft van de gevallen voor hulpoproepen vanaf het wa ter; de andere helft was voor assis tentie op het droge. De beman ning van dat station komt name lijk ook in actie als mensen onwel zijn geworden op het strand en ambulancepersoneel assistentie no dig heeft om die mensen te berei ken. In driekwart van de gevallen ruk ken de vrijwilligers van de KNRM uit voor hulp aan mensen die voor hun plezier op of in het water zijn. Het valt de verschillende woord voerders van de stations wel op dat ze vaak te hulp worden geroe pen door mensen die onvoldoen de kennis en ervaring hebben. Het gaat dan vooral om mensen die nauwelijks overweg kunnen met een boot, weinig kennis hebben van de Zeeuwse wateren en niet weten hoe ze moeten handelen als ze te maken krijgen met tegenslag in de vorm van materiaalpech of veranderende weersomstandighe- ln driekwart van de ge vallen rukken de vrijwilli gers van de KNRM uit voor de pleziervaart den. Niét voor niets vergelijkt Kees Groeneveld van Station Neeltje Jans de dienst die hij verricht met die van de wegenwacht. Technisch geschoolde medewerkers verrich ten ter plaatse vaak (nood) repara ties zodat er weer verder gevaren kan worden. Reddingstation Neeltje Jans komt in actie op de Noordzee en op de Oosterschelde. De reddingboot Koopmansdank vaart uit als er op zee hulp nodig is. De Harder was er voor de Oosterschelde. Bijna vijfentwintig jaar rukte die red dingsboot uit bij calamiteiten. In oktober is de Harder vervangen door een nieuwe: de Fred. Deze kwam de laatste twee maanden van 2011 al vier maal in actie. Uit de cijfers van de verschillende stations blijkt ook dat ze wat vaker moesten uitrukken in het voor jaar. Dat heeft volgens de verschil lende woordvoerders alles te ma ken met het mooie weer geduren de de periode. Alle reddingposten beschikken over voldoende vrijwilligers. Ze moeten wel veel moeite doen het bestand op peil te houden. Den Hollander: „Vooral doordeweeks tijdens kantooruren is het moeilijk om voldoende mensen te hebben die tijdig uit kunnen rukken." door Henk Postma DOMBURG - De Veerse gemeente raad heeft besloten in het vervolg papierloos vergaderen. Binnen af zienbare is alle benodigde informa tie alleen nog via de computer te raadplegen, ook voor inwoners en andere belangstellenden. Vlissin- gen en Middelburg zijn daarin al voorgegaan. Om hun werk te kunnen blijven doen, krijgen alle Veerse raads- en commissieleden een iPad in bruik leen. Willen ze daar ook privé mee het internet op, dan moeten ze dat zelf betalen. Voor de rest is het gebruik gratis. Raads- en commissieleden die tus sentijds opstappen, moeten de iPad weer inleveren. Worden ze niet herkozen, dan mogen ze het apparaatje houden, tegen betaling van een euro. Ze moeten dan wel wat meer inkomstenbelasting af dragen. Afhankelijk van de per soonlijke omstandigheden kan dat oplopen tot ongeveer 180 euro per jaar. De hele operatie kost de gemeente een kwart miljoen euro. Dat is in clusief een herinrichting van de raadszaal en vervanging van pre sentatie- en geluidsapparatuur. Er staan ook wat besparingen tegen over. Er hoeft niet meer genotu leerd te worden, want alles wordt digitaal opgenomen. En de kosten voor papier, kopiëren en bezorgen verminderen. Al met al betekent het voor de ge meente een extra kostenpost van ruim 25.000 euro per jaar, de eer ste twee jaren komt daar nog 18.000 euro bovenop. Maar daar staan dan allerlei voordelen tegen over, verwachten B en W: het is niet alleen beter voor het milieu, ook de kwaliteit van de besluitvor ming zal erdoor verbeteren. Zo moet de iPad het mogelijk ma ken sneller en eenvoudiger alle be nodigde informatie op te zoeken, en kan meteen ook gebruik wor den gemaakt van internet, inclu sief sociale media. De manier waarop in het gemeen tehuis vergaderstukken worden ge produceerd, verandert niet. Want ook nu al is vrijwel alle openbare bestuurlijke informatie digitaal be schikbaar, en voor iedereen via in ternet te raadplegen. Het is de bedoeling het papierloos vergaderen dit jaar zo snel moge lijk in te voeren. Na een korte proeftijd van enkele weken, wordt de toezending van schriftelijke in formatie gestaakt. Abonnementen worden na afloop van de abonne mentsperiode beëindigd. Opstappers in actie voor botbreuken, reanimatie en hulp aan hond In 2011 werd door de beroeps vaart 6 maal de hulp ingeroepen van het reddingstation Neeltje Jans. De vrijwilligers van dat station kwa men dat jaar 7 maal in actie voor hulp bij een ongeval met een dui ker. In 19 gevallen ging het om hulp aan sportvisboten, 23 maal aan zeil- en kajuitzeiljachten en 8 maal aan motorjachten. In vier gevallen rukten de vrijwilli gers van Neeltje Jans uit voor een medische evacuatie. In twee geval len kwam de hulp te laat. De opstappers van de reddingpost Neeltje Jans boden in totaal hulp aan 142 personen. Ook een hond werd door hen gered, De vrijwilligers van de reddingpost Veere boden hulp tijdens de der tig acties hulp aan 71 mensen. Ze kwamen ook verschillende ke ren in actie voor een medische eva cuatie. Ook werd hulp geboden aan onderkoelde slachtoffers en watersporters met botbreuken. In juli werd hun hulp ingeroepen voor een reanimatie voor een man die verbleef op een eilandje in het Veerse Meer. Die hulp mocht niet meer baten. De reddingsmaatschappij werkt dankzij giften, zonder overheidsin komsten. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Zeeland Seaports werkt in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone aan de ontwikkeling van een nieuw, geavanceerd leidingen stelsel. Het idee erachter is bestaan de bedrijven via het netwerk aan elkaar te koppelen, zodat ze gemak kelijker onderling reststromen kun nen uitwisselen. Gedacht wordt aan warmte, gas, CO2 (koolstofdi oxide), warmwater, elektriciteit en biodiesel. Het leidingenproject - met de En gelse benaming Multi Utility Provi der (MUP) - wordt uitgevoerd in Europees verband, in samenwer king met acht andere havens. Zee- brugge, Oostende, Portsmouth en Calais zitten onder meer bij deze groep. De Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone is voor de ontwikkeling van het nieuwe leidingenstelsel uitgekozen als voorbeeldgebied. De Europese Commissie draagt er financieel aan bij. Andere partners zijn de provincie, de NV Westerscheide- tunnel, het ministerie van Econo mische Zaken en de gemeente Ter- neuzen. door Martijn de Koning MALDEGEM (B) - Wie net voor kerst gebakjes kocht bij bakkerij Nicolas in Maldegem, net over de grens bij Eede, heeft ze waarschijnlijk met een vies gezicht in de vuilnisem mer gegooid. De taartjes smaakten erg zout; met dank aan de vorige eigenaresse van de zaak. Zij deed de bakkerswinkel afgelo pen zomer, na het overlijden van haar man, over aan Nicolas Boe lens en bleef zelf boven de zaak wonen. Boelens kreeg afgelopen maand opeens verschillende klach ten over de smaak van de gebak jes. De bakker had meteen het ver moeden dat zijn bovenbuurvrouw daar iets mee te maken had.. Hij lag al een poosje met haar in de clinch. „Ik kreeg het vermoeden dat ze jaloers was dat de zaak ook zonder haar goed loopt", zegt hij. De bakker schakelde een detecti vebureau in. Die plaatste camera's in de bakkerij. Op beelden was te zien dat de bovenbuurvrouw 's nachts de zaak binnenkwam en iets op de taartjes strooide. Gecon fronteerd met de beelden bekende ze meteen. De advocaat van Boe lens wil de vrouw nu aanklagen voor stalking, pesterijen en bescha diging van andermans eigendom. De vrouw moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. Boelens, die nu ook de binnen deur van de bakkerij op slot doet, voelt zich er extra vervelend onder omdat de voormalige echtgenoot van de dader zijn leermeester was. DOMBURG OOSTSTRAAT 1 GOES GROTE MARKT 1 MIDDELBURG MARKT 73 RENESSE HOGEZOOM 171 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 109 ZOUTELANDE LANGSTRAAT 13 KORTING KORTING Dames, heren kids-kleding van o.a: Gaastra, Riverwoods, Gant, Tommy-Hilfiger, McGregor, Napapijri, Geisha, Maison Scotch, Rosner, Scotch Soda, NZA en Polo-jeans. Cadeau-interieur-artikelen van o.a: Riverdale, Riviera-maison, Silk-ka, Lifestyle home collection, Van der Leeden mandwerk, Pip Home, Countryfield, Zusss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57