zeeland 119 Cetijdenmuseum Brouwersdam verbouwd op de tekentafel Duo belaagt man en steelt uit portemonnee Goedereede wil naar ondergrondse afvalbak Nominatie voor Bevelandse fotografen Vuurwerkschade valt mee op Bevelanden Openstelling winkels op zondag blijft Meisje (16) gevallen door windvlaag Man verdrinkt in Kanaal van Gent naar Terneuzen donderdag 5 januari 2012 Robbert van Westen heeft in zijn stedenbouwkundig plan voor de Brouwersdam bestaan de plannen voor het gebied deels overgenomen. Zo ook de getijdencentrale. Volgens hem kan met een getijdenmuseum er ook een toeristische attractie van worden gemaakt De Brouwersdam kan na 40 jaar wel een opknapbeurt gebruiken, vindt Robbert van Westen. In een stedenbouwkundig plan schetst hij een een toekomstvi sie met nieuwe vormen van wo nen en recreëren op de dam. De ze maand studeert hij er op af. door Joeri Wisse Wie met de auto over de Brou- werdam rijdt, moet kiezen: zicht op de Noordzee of op de Grevelingen. Als het aan Robbert van Westen ligt, verandert dat. Hij heeft een nieuw stedenbouwkundig plan ge maakt voor de dam, waarbij voor al voor de recreant de situatie ver betert. Zo stelt hij onder meer voor om alle (parallelwegen en de trambaan bovenop de dam te bun delen, zodat je als passant uitzicht hebt naar alle kanten. „Daarmee win je aan beide kanten ruimte. Aan de Noordzeezijde komen nieuwe duinen met een fietspad, aan de Grevelingenkant kun je wo ningen bouwen en een wandel boulevard aanleggen." In het stedenbouwkundig plan sluit hij grotendeels aan bij be staande plannen, zoals de Jachtha ven van de Toekomst, het Ecoho- tel en een getijdencentrale. „Voor de Kabbelaarsbank heb ik zelf een plan uitgewerkt. Dit gedeelte moet meer een centrumfunctie krijgen", vindt de 27-jarige bouwkundige in spé. Onder meer hotels, een win- keloutlet, een bioscoop en theater 'Terrassen aan de oevers van de Grevelingen zijn in te richten voor toeris me, landbouw en natuur' Door de 'Koppen' van Goeree en Schouwen te verlengen, worden de zwak ke schakels in de kust aangepakt. illustratie Robbert van Westen zouden er volgens hem niet mis staan. Om de toeristen en dagjes mensen te verleiden om met bei de kanten van de dam kennis te maken, heeft Van Westen een cen trumgebouw bedacht met drie 'po ten'. Daarvan eindigen er twee als 'verhoogde strandtent' aan de Noordzeekant; de derde poot loopt door naar de Kabbelaars bank en Port Zélande. Voor Robbert van Westen was de onderwerpkeuze voor zijn afstu deeropdracht aan de faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft niet moeilijk. In het plan voor de Brouwersdam heeft hij kennis toegepast uit vier TOEKOMSTIGE SITUATIE Felix Binicewicz bron Robbert van Westen jaar hbo- studie Landschapsarchi tectuur. En hoewel hij nu in Rot terdam woont, kwam en komt de geboren Oosterlander geregeld op de Brouwersdam. Een gebied dat volgens hem erg be langrijk is voor de recreatie op Schouwen-Duiveland, maar - net als de rest van het Grevelingenge- bied- te lijden heeft onder econo mische stagnatie, te meer omdat de relatie tussen land en water las tig te 'beleven' is. Gecombineerd met zeespiegelstijging en ecologi sche achteruitgang in het meer te kent zich een serieus'probleem af. Omdat de problematiek in de Gre velingen onlosmakelijk met de Brouwersdam verbonden is, heeft Van Westen ook het meer zelf in zijn onderzoek betrokken. Zo stelt hij voor om de oevers te voorzien van terrassen. Bij de terugkeer van een beperkt getij kunnen die zo wel voor zilte landbouw als voor natuurontwikkeling en recreatie worden gebruikt. Ook aan de Noordzeekant heeft hij verder gekeken dan de dam zelf. „Om de zwakke schakels in de kust aan te pakken, kun je tel kens het strand verbreden, maar kan je ook de koppen van de eilan den verlengen door zandsuppletie. Daarmee creëer je meer strand en kwelders, waar een nieuwe groep natuurrecreanten op afkomt." Robbert van Westen houdt 26 ja nuari zijn afstudeerpresentatie. GOES Twee Bevelandse fotografen zijn ge nomineerd voor een PIA d'Or. Dat is een nieuwe landelijke fotowed strijd. Het gaat om Rien Lous uit Goes en Leon van der Flier uit Yer- seke. Beide zijn genomineerd in de cate gorie reclame/industrieel. De wed strijd kent vier categorieën. Er zijn geen andere Zeeuwse fotografen ge nomineerd. De winnaars worden 10 maart bekend gemaakt. GOES GOES - Op de Bevelanden en Tho- len is afgelopen jaarwisseling min der vuurwerkschade aangericht dan vorig jaar. In de gemeente Goes komt het schadebedrag uit op 27.900 euro. Dat is 1300 euro min der dan vorig jaar. In Reimerswaal is dit jaar voor 10.000 euro schade aangericht Dat is 3000 minder. Ook in Tholen valt de schade rela tief mee. Vorig jaar werd voor 11.000 euro vernield, deze keer is de schade een kleine 8000 euro. VEERE De gemeente Veere handhaaft de openstelling van winkels op zon dag in Domburg, Veere, Westkapel- le en Zoutelande. Dat geldt ook voor de strandpaviljoens en cam pingwinkels. Voor een toeristische gemeente als Veere is dat van groot belang, schrijft het college van bur gemeester en wethouders. SGP-wethouder Jaap Melse denkt daar anders over. Hij heeft laten aantekenen ertegen te zijn. KAPELLE KLOETINGE - Een 16-jarig meisje is dinsdag gevallen door een wind vlaag, veroorzaakt door een passe rend busje. Het ongeluk gebeurde op de Abbekindersezandweg tus sen Kapelle en Kloetinge. Door de val liep ze buikklachten, schaaf wonden en een gekneusde rib op. Ook haar telefoon raakte bescha digd. De politie wil graag in con tact komen met de bestuurder van het zilvergrijze busje in verband met de afwikkeling van de zaak. door Rob Paardenkam KLOETINGE - Een inwoner van Kloe tinge is dinsdagmiddag lastig geval len en mogelijk beroofd door twee vreemde types. Het gaat om een man en een vrouw. Ze spraken hun slachtoffer aan op de hoek van de Lewestraat en de Prinses Irenestraat en vroe gen om geld. Vooral de man was erg opdringerig. Hij kuste zelfs de hand van de Kloetinger. Deze ging niet in op het verzoek van het vreemde duo, maar toen hij later bij zijn huis was, stonden ze weer achter hem. Ze gingen met de bewoner mee naar binnen, pakten zijn portemonnee en haal den er een creditcard uit. Het duo haalde de creditcard door een apparaatje. Aan de inwoner van Kloetinge werd gevraagd zijn pincode in te toetsen, maar die weigerde dat. Daarna vertrok het duo. Pas gisteren ontdekte de man dat er ook nog vijftig euro weg is uit zijn portemonnee. Hier zijn de man en vrouw vermoedelijk ver antwoordelijk voor. De politie zoekt mensen die ook zijn benaderd door het duo. Zowel de man als de vrouw is begin twin tig. Hij is ongeveer 1.70 lang, zij een paar centimeter korter. door Piet Kleemans GOEDEREEDE - Om de kwaliteit van de openbare ruimte te verbeteren wil de gemeente Goedereede toe naar het gebruik van ondergrond se afvalcontainers voor de inzame ling van plastic. Het college stelt de raad voor hier op over te gaan. In Goedereede wordt glas en huis vuil al wel in ondergrondse contai ners verzameld, maar worden voor de inzameling van plastic mo menteel nog bovengrondse contai ners gebruikt. Wat het college van B en W be treft kan overgestapt worden naar ondergrondse bakken. Ook pleiten burgemeester en wethouders voor het kiezen van één standaarduit voering voor straatverlichtingsar maturen. „Dat is zeer gewenst. Openbare verlichting is vandalis- megevoelig en de sociale veiligheid wordt er flink door bepaald, een snelle vervanging van onderdelen is dus nodig. Openbare verlichting moet zo snel mogelijk weer bran den", aldus het college in het raads voorstel. Het dagelijkse gemeentebestuur pleit voor het gemeentelijk groen voor het gebruik van ligusterha gen. „Dat sluit aan bij het Oud- dorpse landschap en heeft een dui delijke link naar het verleden." SAS VAN GENT - In het Kanaal van Gent naar Terneuzen, ter hoogte van Cargill aan de Westkade in Sas van Gent, is gisteren een 85-jarige man uit Axel verdronken. De hulpdiensten sloegen rond 15.45 uur alarm. Met een duikteam en een politiehelikopter is gezocht naar de drenkeling die zijn auto in de berm had achtergelaten. Het scheepvaartverkeer werd stilgelegd en het autoverkeer omgeleid. Rond 16.35 uur is het slachtoffer in het water aangetroffen. Hij is nog lang tevergeefs gereanimeerd in de ambulance waarmee hij ook naar het ziekenhuis in Terneuzen is ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55