Speelse bijdragen aan het maritieme geweten 13 Leentje Linders Leentje Linders: History of Navigation, ets. donderdag 5 januari 2012 beeld Leentje Linders rondt in 1972 haar opleiding aan de Vrije Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag af. Sinds de jaren '80 legt ze zich toe op de etstechniek. g Zij wordt bekend door haar dynamische etsen over sport. Daarna kiest zij lucht- en scheepvaart als onderwerpen. Linders is onder meer lid van de Haagse Kunstkring en van de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders (NVZ) In 2008 won zij de Grafiekprijs van Business Art Service (BAS), de grootste kunstuitleen van Nederland en België. Linders exposeert met enkele andere leden van de NVZ in Gallery Maritime. Zij woont en werkt in Sijbekarspel (N-H). Publiek vinden voor je kunst is een vak dat Leentje Linders ver staat. Sterker nog, sinds jaar en dag maakt zij kunst voor de markt, net zoals haar 17e eeuwse voor gangers. Liefhebbers van sport, lucht- en scheepvaart weten haar te vinden, tot aan Koningin Beatrix toe. Onze vorstin is een van de steeds schaar ser wordende hoogwaardigheids bekleders die oog heeft voor kunst én voor kwaliteit, dus mag je van Linders wat verwachten. Als op maat naar een seizoen met door zee en schepen geïnspireerde kunst exposeert zij in Gallery Mari time in Middelburg, waar ook en kele collega's van de NVZ (Neder landse Vereniging van Zeeschil ders) acte de présence geven. Linders maakt geraffineerde kleur etsen, waarbij zij de mogelijkhe den van deze druktechniek goed gebruikt. Haar composities be staan uit losse onderdelen, die zij soms naast en soms over elkaar af drukt. Zo verschijnen collages met oude en nieuwe schepen, naviga- tie-instrumenten en teksten, met daaronder stukken van zeekaarten. In één van haar etsen verwerkt ze ook knap fragmenten van geschrif ten en tekeningen van Da Vinei en een trots zelfportret van de groot meester aller etsers, Rembrandt. De collageachtige aanpak maakt haar grafiek verwant met die van Ton Lamper uit 's-Heer Arendsker- ke. Die werkt krachtiger en is ze ker zo goed, maar zijn prenten zijn bij mijn weten nog niet in een Koninklijke collectie opgenomen. Hein Verwer Hein Verwer ziet in landschap en natuur de mens weerspiegeld. Stil staan bij aarde en vegetatie is jezelf leren kennen. In ritmische foto montages en films verkent hij veel vormigheid van landschap en na tuur. Hij roept verwondering op over wat ons letterlijk omringt en stelt subtiel vragen. Alleen zondag 8/1, 14.00 - 17.00 uur. Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg Net als Lamper overbrugt Linders tijd en plaats en maakt zo histori sche verbanden zichtbaar. Speels draagt zij zo bij aan het maritieme geweten van wie haar werk ziet. Zij vertelt over verre reizen en over technische ontwikkelingen. Zij legt relaties tussen kunst, we tenschap en ondernemen. Daar mee lijkt ze het herstel te beplei ten van een trio dat in de eeuw van Rembrandt ons land welvaart en een zekere hoeveelheid bescha ving bracht. Mede dankzij een open blik op de grote wereld. Dat daar naar de huidige maatstaven ethisch het nodige op valt aan te merken laat ik maar even buiten Alex Vermeulen Alex Vermeulen werkt sinds 1996 aan States of Humanity' (SOH), een totaalkunstwerk dat bestaat uit verschillende afleveringen waarin het leven in metropolen centraal staat. Hij ontwierp in dat kader een universeel beeld The Eggman. Een installatie brengt zan gers uit acht landen samen. T/m 15/1/2012. Kunstruimte de Willem3. Oranjestraat 4, Vlissingen. Wo. t/m zo. 11.00- 17.00 uur. beschouwing. Ik had graag wat meer van de complexere etsen van Linders gezien. Onder de zeven geëxposeerde prenten zijn ook een paar eenvou dige voorstellingen met alleen een schip. Dat worden dan gauw plaat jes. Ik kan het tenslotte niet laten één van de andere exposanten te noe men: Johan Meeske. Niet omdat hij een oud-klasgenoot is, maar omdat hij sublieme aquarellen maakt: raak, open en vol lef T/m 26/2 2012. Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middelburg. Do. t/m za. 12.00 - 17.00 uur en op afspraak Ko de Jonge Ko de Jonge luidt 2012 in met de presentatie van honderden (goe de) wensen uit alle werelddelen. Hij kreeg de meeste binnen via de post. Mail art is immers zijn specia lisatie. Je ziet een rijk geschakeer de, inspirerende reeks beeld- en tekstcombinaties. Ook overzicht van vijftig jaar mail art. T/m 29/1 lk-eiland, Vlissingsestraat 239A, Oost-Souburg. Za. en zo. 12.00 -17.00 uur en op afspraak Anja van Veen Anja van Veen zag op een rots punt in Fécamp een oud kerkje waarvan sommige stenen door weer en wind waren uitgehold. In haar keramische beelden verbeeldt zij dat proces. Ook verweerde affi ches zijn aanleiding tot beelden die de tand des tijds tonen. T/m 6/3. Kunstuitleen De Bevelanden, Museumcafé, Singelstraat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11.00- 17.00 u., za. en zo. 12 -16 u. Opening 8/1 14.00 uur. Alex Verduijn den Boer Alex Verduijn den Boer exposeer de eerder in Pand 3 Hij maakt schilderijen, tekeningen en grafiek van plekken waar de stad overgaat in omringende ruimte, fabriekster reinen, havens en industrieën. Ook met Willemijn Bouman, Coc- cie van Duijn, Andrea Janssens, Susan de Kruiff, Caro Rambonnet en Roeland Zijlstra. T/m 9/3. Pand 3, Gentsebreedstraat 3, Philippine. Do. en vr. 13.00 -16.30 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. «e»g»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49